Ana içeriğe atla

Yoga & Pilates

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Nasıl Yoga Eğitmeni Olunur?
Nasıl Yoga Eğitmeni Olunur?

iyihisset.com

08 Eyl 2022

yoga, öğretmen, eğitmen, öğretim

Farklı felsefe ve stilleriyle günümüzde popülaritesini hızla artıran yoga, kişilere sağladığı mental ve fiziksel avantajlar ile öne çıkıyor. Başta bağışıklık ve sindirim sistemini, kalp ve akciğer sağlığını destekleyen yoga aynı zamanda kas kütlesinin artmasına, vücudun esneklik kazanmasına ve kişinin fit bir görünüm kazanmasına yardımcı oluyor. Öte yandan yogaya yönelik artan talep, yeni bir istihdam alanı da oluşturuyor. Yoga eğitmenliği için gerekli kriterleri senin için araştırdık.

Eğitmen adayları hangi niteliklere sahip olmalı?

yoga, öğretmen, eğitmen, öğretim

Yoga tamamen felsefe ve inanç üzerine işleyen bir egzersiz bütünüdür. Bu yüzden bunu bir meslek olarak yapmak ve sadece kendin için değil, çevrendekiler için de uygulamak istiyorsan öncelikle yoganın sahip olduğu fikirler ve bakış açısını anlaman gerekiyor. Bunun ardından da işe eğitimlerle başlayabilirsin. Yoga eğitmeni olmak isteyen adayların eğitim süreci öncesinde ve sonrasında birtakım niteliklere sahip olması gerekiyor. Öncelikle yoga, vücudun birçok noktası kullanılarak yapılan egzersizlerden oluştuğu için anatomi, vücudun genel yapısı, kaslar ve kondisyon hakkında bazı temel bilgilere sahip olmak lazım. Bunun yanında meditasyon ve nefes egzersizleri ile de temel de olsa bir bilgiye sahip olmak iyi olabilir. Bunların ardından bir yandan işin temel felsefesi ve yaklaşımı, bir yandan da günlük pratik hareketlerine dair düzenli şekilde eğitim almak gerekiyor. Bunun için yoga eğitimleri veren yerlere başvurabilirsin. Bu eğitimlerde yoga hareketlerinin etkileri ve amaçları hakkında bilgilere sahip olmanın ötesinde hangi yoga türünün, ne için kullanılacağını da öğreneceksin. Tüm bunlardan sonra da hem bildiklerini ve düşündüklerini aktarmak hem de karşındakileri ikna edebilmek için güçlü bir ifade ve anlatım yeteneğine de sahip olmalısın.

Yoga eğitmeni olmak için hangi eğitimler alınmalı?

yoga, öğretmen, eğitmen, öğretim

Adayların iyi bir yoga eğitmeni olmak için temel seviye, orta seviye ve ileri seviye yoga eğitimlerine katılmaları gerekiyor. Lisans eğitimlerini Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü’nde tamamlayan kişilerin özellikle egzersiz, anatomi ve kondisyon noktasında birtakım avantajlara sahip olduğu biliniyor. Yoga eğitmenleri ortalama 2 yıl gibi bir eğitime tabii tutuluyor. Bu süreç hamile yogası ve yüz yogası eğitimleri de eklenince uzayabiliyor. Yoga eğitimlerinin temel, orta ve ileri seviye olarak ayrılmasının sebebi ise yoganın farklı türlerine dair bilgilerin edinilmesi. Bireysel ya da toplu olarak yapılan yoga türlerine dair nasıl yapılacağı bilgilerinin paylaşıldığı bu eğitimlerde yoga eğitmeni olmak için adım adım ilerleyebilirsin.

Yoga eğitmeni mesleğinin zorlukları nelerdir?

yoga, öğretmen, eğitmen, öğretim

Yogaya karşı her geçen gün artan talep sertifikalı yoga eğitmenlik kurslarının katılımcı sayısını artıyor. Ancak yoga eğitmeni olmak isteyen kişilerin mesleğin dezavantajlarını da göz önünde bulundurması gerekiyor. Yalnızca özel sektörde istihdam fırsatı bulan yoga eğitmenleri kısıtlı maaşlar ile çalışabiliyor. Ayrıca fiziksel açıdan sağlık sorunları yaşayan eğitmenlerin çeşitli zorluklarla karşı karşıya da kaldığı biliniyor.

Yoga eğitmenleri nerelerde çalışabilir?

yoga, öğretmen, eğitmen, öğretim

Adayların eğitim süreçlerini başarıyla tamamlamasının ardından 4-5 aylık bir staj programına tabi tutulduğu biliniyor. Yoga eğitmeni stajyeri; yoga tekniklerini anlatma, öğretme, hareketleri yapmada zorlanan kişilere yardım etme gibi görevleri yerine getiriyor. Eğitim ve staj süresi tamamlandıktan sonra eğitmenler yoga merkezlerinde ve spor stüdyolarında çalışma fırsatı yakalıyor.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.