Menopoz için 5 Pilates Hareketi

Buradasınız

Hareket Et 20 Şubat 2022

menopoz, sağlık, hareket, yoga, fitness, kadın

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından reglin devamlı kesilmesi olarak tanımlanan menopoz, başlangıç yaşı ve biçimi açısından doğal, erken ve cerrahi menopoz olarak üçe ayrılıyor. Farklı semptomların görüldüğü menopoz, her kadın için fizyolojik olarak doğal bir olay olmasına karşın sonuçlar açısından patolojik olarak değerlendiriliyor. Uzmanlar menopoz döneminde, kadınların belirtileri kontrol altına alması için çeşitli egzersizler yapması gerektiğinin altı çiziyor. Menopoz döneminde yapılması tavsiye edilen 5 pilates hareketini senin için sıraladık.

Omurga streç

menopoz, sağlık, hareket, yoga, fitness, kadın

Karın ve omurga ekstansörlerini hedef alan omurga streç hareketi, alt sırtın gerilmesine ve omurga hareketliliğinin iyileştirilmesine yardımcı olan bir pilates hareketi olarak karşımıza çıkıyor. Bir esneme hareketi olarak kabul edilen omurga streç hareketi aynı zamanda karın kaslarının bir bölümünün de çalıştırılmasına yardımcı oluyor. Uzmanlar omurga streç hareketinin en az 5 tekrar şeklinde egzersiz programına dahil edilmesi gerektiğini belirtiyor. 

Yüz

menopoz, sağlık, hareket, yoga, fitness, kadın

Karın ve solunum kaslarının çalıştırılmasına yardımcı olan yüz egzersizi, pilatesin temel egzersizleri arasında yer alıyor. Bel omurlarının güçlendirilmesine ve pelvisinizin stabilitesini artırmaya yardımcı olan egzersiz, menopoz döneminde kadınların uygulaması gereken en temel pilates hareketleri arasında yer alıyor. Uzmanlar bir nefes egzersizi de olan bu hareketin her 5 saniyede bir nefes alıp vererek yapılması gerektiğini vurguluyor.

Yan vuruş

menopoz, sağlık, hareket, yoga, fitness, kadın

Karın, kalça ve omurga ekstansörlerinin çalıştırılmasını hedefleyen yan vuruş egzersizi, pilates literatüründe bir istikrar egzersizi olarak nitelendiriliyor. Yan vuruş egzersizi karın, kalça ve omurga kaslarını güçlendirmenin yanında çekirdek gücü oluşturmana da yardımcı olacak faydalı bir pilates hareketi olarak karşımıza çıkıyor. Uzmanlara göre yan vuruş egzersizinin en az 8 defa tekrarlanması gerekiyor.

Testere

menopoz, sağlık, hareket, yoga, fitness, kadın

Testere; omurga ekstansörlerini, karın ve oblik kaslarının güçlendirmeyi amaçlayan bir egzersiz olarak ön plana çıkıyor. Spinal rotasyonu artıran ve sırt ekstansörlerini güçlendiren egzersiz, üst vücut esnekliğinin artmasına ve hareket aralığının genişlemesine de yardımcı oluyor. Testere egzersizinin en az 5 tekrar şeklinde uygulanması gerekiyor.

Topla

menopoz, sağlık, hareket, yoga, fitness, kadın

Topla egzersizi; vücudun karın bölümü ve göğüs ile kalça arasında olan vücuttaki orta alan olarak adlandırılan abdominals kasların güçlendirilmesini amaçlıyor. Roll up, çekirdek kontrolü ve omurga hareketliliği için önerilen egzersiz, aynı zamanda pilatesin temel egzersizleri arasında yer alıyor. Uzmanlara göre topla egzersizinin en az 5 kere tekrarlanması gerekiyor.

Menopoz her kadının hayatının bir bölümünde doğal olarak yaşayacağı ve normal şartlar altında hayatın döngüsü olan bir süreç. Pilates ve benzeri egzersizler ile bu süreci daha sağlıklı ve mutlu olarak tamamlayabilirsin. Ancak hem menopoz döneminde hem de bu sürecin dışında, yaşamının genel akışında da sağlıkla ilgili problemlerle karşılaşabilirsin. QNB Sigorta’nın sunduğu Tamamlayıcı Sağlık Sigortası bu anlar için yanında. Anlaşmalı özel hastanelerde devlet katkısı hariç ek bir ücret ödemeden sağlık hizmeti alabilir, check-up, online psikolog, göz ve diş sağlığı paketi gibi ücretsiz birçok hizmetten yararlanabilirsin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.