Kundalini Yoga Nedir? Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

Buradasınız

Hareket Et 26 Kasım 2019

Neredeyse 5 bin yıllık bir geçmişe sahip olan Kundalini yoga, 1969 yılında Yogi Bhajan tarafından Hindistan’dan Amerika’ya getirilmiştir. O günden beri dünyanın dört bir yanında, her yaştan insan tarafından uygulanan Kundalini yoga, günümüzün en hızlı zihin, beden ve ruhsal transfarmosyonunu sağlayan yoga tekniğidir. Peki Kundalini yoga tam olarak nedir, nasıl ve ne zaman yapılır? Bu soruların cevabını merak ediyorsanız sizi hemen yazımıza alalım…

 

Kundalini yoga nedir?

Günümüze kadar değişime uğramayan yoga ekollerinden biri olan Kundalini yoga, otonom sinir sistemi üzerine yoğun bir şekilde çalışan bir yoga türüdür. Kundalini yoga, enerji kanallarımız olarak var saydığımız meridyenler üzerinde bulunan engelleri kaldırır, bu sayede farkındalığımızı arttırır. Kundalini yogayla birlikte saf bilinç açığa çıkar ve kişi, yeni bir bilinç haline ve farkındalık seviyesine ulaşır. Kundalini yoga sayesinde limitlerinizi görebilir, direncinizi fark edebilir ve bunların üstesinden gelerek sınırlı düşüncelerden kurtulabilirsiniz.

 

Kundalini yoganın faydaları nelerdir?

Kundalini yoga, her yaştan insan tarafından uygulanabilir. Daha önce yoga tecrübeniz olmasa bile kundalini yogayı gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz. Kundalini yogayı düzenli olarak yaptığınızda vücudunuz gevşer, kan basıncınız dengelenir, stres seviyeniz azalır ve farklı bir farkındalık seviyesine ulaşarak ruhsal ve fiziksel dengenizi bulursunuz. Ayrıca Kundalini yoga sayesinde zihniniz berraklaşır ve bağışıklık sisteminiz güçlenir.

 

Kundalini yoga nasıl ve ne zaman yapılır?

Gün batımında yapılması tavsiye edilen Kundalini yoga, seanslar halinde yapılır ve her seans, bir önceki seanstan farklılık gösterir. Seansların süresi, 90-120 dakika arasında değişir ve seans boyunca klasik Kundalini yoga pratiğinde, yogilerin asırlar boyunca geliştirdiği kadim araçların tümü bir arada kullanılır. Bahsettiğimiz araçlar arasında mantralar, postüler, mudralar ve bandhalar bulunur. Mantra sayesinde ses ve ritimleri kullanarak bilincinizi açarken, postüler sayesinde de ders boyunca egzersiz yaparsınız. Mudralar, el ve parmakların birleşimiyle oluşan hareketleri tanımlarken, bandhalar ise bedenimizde oluşturduğumuz kilitleri simgeler. Kundalini yoga sayesinde tüm bu araçlar, bir uyum içerisinde çalışır ve çeşitli nefes alma teknikleri sayesinde yepyeni bir bilinç farkındalığına adım atarsınız.

 

Kaynak:

https://yogasala.com/blog/kundalini-yoga-ve-meditasyonu-nedir-

https://www.nurtaran.com/kundalini-yogablog/yeni-baslayanlar-icin-kundalini-yogaya-giris-hayatnn-kahraman-aradgn-lider-sensin

http://merihkenet.com/kundalini-yoga-nedir/

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.