Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Hamilelikte Pilates Yapmanın 6 Önemli Faydası

Hamilelikte pilates yapmanın hem doğumu kolaylaştırdığı hem de bebek açısından sağlıklı olduğunu bilmeyen kalmadı. Ancak kaş yaparken göz çıkarmayın diye bu uyarıları yapmak da boynumuzu borcu. Tabii öncelikle doktorunuzdan gerekli bilgiyi almanız koşuluyla…

Pilatesi İlk Kez Yapıyorsanız


Daha önce pilatesin p’si ile bile tanışmadıysanız, hamileliğinizin ilk 14 haftasından sonra başlayabilirsiniz. Ancak bu kontrollü yapılması gereken bir egzersiz türü olduğu için mutlaka bir uzman desteği alın ve yaptığınız programı doktorunuzla paylaşın. Aksi halde dengesiz yapacağınız bir hareket tüm hamileliğinizi olumsuz etkileyebilir

İlk Üç Ay Özgürsünüz

Hamilelik öncesinde de pilates yaptıysanız, ilk üç ay rahatlıkla devam edebilirsiniz. Doğuma yaklaştığınız son dönemdeyse biraz daha hedef odaklı çalışmanızda fayda var. Özellikle pelvisi ve omurgayı esnetmeye yönelik hareketlere ağırlık verebilirsiniz.

Pilatesi Kilo Vermek için Yapmayın

Hamilelikte alınan kilolar anne adaylarının en büyük derdi ancak hamilelik döneminde pilates kilo verme aracı olarak görülmemeli. “Hazır spor yapıyorum, diyete de başlayayım” gibi bir yanılgıya düşmek, bebeğinizin beslenmesini aksatacaktır.

Ne Sıklıkta Yapmalısınız?

Eğer doktorunuz herhangi bir sakınca görmüyorsa haftada iki ya da üç kez yapabilirsiniz. Aşağıdaki durumlarla karşılaştığınızda egzersizi hemen durdurmalısınız.

  • Erken doğum riski taşıdığınızda
  • Yorgunluk hissetmeye başladığınızda
  • Tansiyonunuz düştüyse/çıktıysa
  • Erken membran rüptürü yaşadığınızda, yani amniyon kesesinin doğum başlamadan yırtıldığında
  • Ani baş dönmesi olduğunda
  • Sürekli bir kasılma yaşadığınızda
  • Vanijal kanama olduğunda

Hangi Dönemde Hangi Egzersizler?

Hamilelik döneminde pilates, kişiye özel bir egzersiz türü olarak düşünülmelidir. Doktorunuzun bir uyarısı yoksa genel olarak aşağıdaki egzersizler uygundur.

İlk 3-6 ay: Bebeğe baskı oluşturmaması açısından yan veya oturur pozisyondaki esnetme hareketleri yapılabilir.

6-9 ay: Ağırlıklı olarak oturma pozisyonunda egzersizler yapılmalıdır. Ayrıca yürüyüş de hem siz hem bebeğiniz için faydalı olacaktır.

Bu Rahatsızlıklarınız Varsa Uzak Durun

Anemi, kronik bronşit, ileri derecede obezite, kontrolü az tip 1 diyabet, epilepsi, kalp rahatsızlığı, rahim içi gelişim geriliği, ortopedik engel ve hipertansiyon gibi rahatsızlıklarınız varsa egzersizden uzak durmanız önerilir. Ancak yine de en sağlıklı bilgiyi doktorunuzdan almanızda fayda var.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Saç beyazlaması yaşlılık belirtisi olarak kabul edilse de pek çok kişi bu sorunla henüz gençliğinin baharındayken bile karşılaşabiliyor. Vitamin ve mineral eksikliği, stres, genetik, tiroid bezi bozuklukları, sağlıksız hayat tarzı gibi faktörler erken yaşta saç beyazlamasının en önemli tetikleyicileri arasında yer alıyor. Bu durum pek çok kişiyi psikolojik olarak da olumsuz etkileyebiliyor. İşte bu nedenle erken yaşta saç beyazlamasına çözüm niteliğinde olan 10 öneriyi bir araya getirdik...

1. Saç Boyalarından Uzak Durun


Özellikle genç kadınların tarz değişikliği olarak başvurdukları saç boyaları, içeriklerindeki zararlı kimyasallar nedeniyle saça renk veren pigmentleri öldürdüğü için erken yaşta saç beyazlamasına neden olabiliyor. Kimyasal saç boyalarından mümkün olduğunca uzak durarak saç yıpranmasını ve beyazlamasını mümkün mertebe engelleyebilirsiniz.

2. Badem Yağı Sürülebilir

Badem yağı, saç beyazlamasına çözüm önerileri arasında yer alıyor. Haftanın üç günü duş almadan bir saat önce saç diplerinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

3. Sıkıntı ve Stresten Uzak Durun

Stres ve sıkıntı henüz erken yaşlardan itibaren hücrelere ve bedene zarar verdiği için saç beyazlamasının günlük hayattaki en bariz nedenleri arasında yer alıyor. Aynı nedenlerle saç dökülmesi problemi de yaşamak söz konusu. Huzurunuzu kaçıran ve sizi strese sokan faktörleri kökten yok etmeniz saç beyazlamasını yavaşlatabiliyor.

4. Proteine Önem Verin

Protein eksikliği nedeniyle de erken yaşta saçlar beyazlayabiliyor. Kırmızı et, balık, yoğurt, yumurta gibi gıdaları, yeterli ve dengeli bir şekilde tüketmekte fayda var.

5. A, C ve E Vitaminlerine Dikkat

A, C ve E vitaminleri saç sağlığı konusunda da ağırlığını ortaya koyuyor. Bu vitaminlerin eksikliği özellikle erken yaşta saç beyazlamasının nedenleri arasında yer alabiliyor. Saç beyazlamasına çözüm, mümkün olduğunca doğal yollarda aranmalı.

6. Spor Yapın

Düzenli spor her konuda olduğu gibi erken yaşlılık belirtilerini önleme konusunda da çok büyük önem taşıyor. Çünkü spor yaparken vücuttaki stres azalıyor, hücreler gerekli enerjiyi buluyor ve toksinler terleme yoluyla uzaklaştırılıyor. Bu nedenle herkes daha sağlıklı yaşlanmak, enerjisini artırmak ve kendini her daim genç hissetmek için sporu bir hayat tarzı olarak kabul etmeli.

7. Kendi Saçlarınızın Yağı da Faydalı

Saçlarda kendiliğinden üretilen yağ, doğal bir bakım niteliğinde olduğu için saçları besliyor, uzamasını sağlıyor ve saç beyazlamasını yavaşlatıyor. Bu nedenle her gün saçları yıpratan ve kurutan, ağır kimyasallar içeren şampuanları kullanmaktan kaçınmalısınız.

8. Horoz İbiği Çiçeği

Belki de adını ilk kez duyduğunuz bu çiçek, saç beyazlamasına çözüm olacak türden. Uzmanlara göre horoz ibiği çiçeğinin mor kısımları ezilerek elde edilen su, saça ve saç diplerine masaj yaparak uygulanabilir.

9. Yeşil Yapraklı Sebzeler Tüketin

Başta yeşil yapraklılar olmak üzere sebze tüketimine ağırlık vermelisiniz. Çünkü bu gıdalarda bulunan beta karotenin faydaları su götürmez bir gerçek.

10. Çörek Otu Yağı

Saç dökülmesine karşı mucizevi etkileriyle ön plana çıkan çörek otu, saç beyazlamasını önleme konusunda da oldukça güçlü bir yöntem. Saçlarınıza masaj yoluyla uygulayabilir veya her gün bir çay kaşığı çörek otunu çiğneyerek yutabilirsiniz.