Hamilelikte Pilates Yapmanın 6 Önemli Faydası

Buradasınız

Hareket Et 07 Ekim 2016

Hamilelikte pilates yapmanın hem doğumu kolaylaştırdığı hem de bebek açısından sağlıklı olduğunu bilmeyen kalmadı. Ancak kaş yaparken göz çıkarmayın diye bu uyarıları yapmak da boynumuzu borcu. Tabii öncelikle doktorunuzdan gerekli bilgiyi almanız koşuluyla…

Pilatesi İlk Kez Yapıyorsanız

Daha önce pilatesin p’si ile bile tanışmadıysanız, hamileliğinizin ilk 14 haftasından sonra başlayabilirsiniz. Ancak bu kontrollü yapılması gereken bir egzersiz türü olduğu için mutlaka bir uzman desteği alın ve yaptığınız programı doktorunuzla paylaşın. Aksi halde dengesiz yapacağınız bir hareket tüm hamileliğinizi olumsuz etkileyebilir

İlk Üç Ay Özgürsünüz

Hamilelik öncesinde de pilates yaptıysanız, ilk üç ay rahatlıkla devam edebilirsiniz. Doğuma yaklaştığınız son dönemdeyse biraz daha hedef odaklı çalışmanızda fayda var. Özellikle pelvisi ve omurgayı esnetmeye yönelik hareketlere ağırlık verebilirsiniz.

Pilatesi Kilo Vermek için Yapmayın

Hamilelikte alınan kilolar anne adaylarının en büyük derdi ancak hamilelik döneminde pilates kilo verme aracı olarak görülmemeli. “Hazır spor yapıyorum, diyete de başlayayım” gibi bir yanılgıya düşmek, bebeğinizin beslenmesini aksatacaktır.

Ne Sıklıkta Yapmalısınız?

Eğer doktorunuz herhangi bir sakınca görmüyorsa haftada iki ya da üç kez yapabilirsiniz. Aşağıdaki durumlarla karşılaştığınızda egzersizi hemen durdurmalısınız.

  • Erken doğum riski taşıdığınızda
  • Yorgunluk hissetmeye başladığınızda
  • Tansiyonunuz düştüyse/çıktıysa
  • Erken membran rüptürü yaşadığınızda, yani amniyon kesesinin doğum başlamadan yırtıldığında
  • Ani baş dönmesi olduğunda
  • Sürekli bir kasılma yaşadığınızda
  • Vanijal kanama olduğunda

Hangi Dönemde Hangi Egzersizler?

Hamilelik döneminde pilates, kişiye özel bir egzersiz türü olarak düşünülmelidir. Doktorunuzun bir uyarısı yoksa genel olarak aşağıdaki egzersizler uygundur.

İlk 3-6 ay: Bebeğe baskı oluşturmaması açısından yan veya oturur pozisyondaki esnetme hareketleri yapılabilir.

6-9 ay: Ağırlıklı olarak oturma pozisyonunda egzersizler yapılmalıdır. Ayrıca yürüyüş de hem siz hem bebeğiniz için faydalı olacaktır.

Bu Rahatsızlıklarınız Varsa Uzak Durun

Anemi, kronik bronşit, ileri derecede obezite, kontrolü az tip 1 diyabet, epilepsi, kalp rahatsızlığı, rahim içi gelişim geriliği, ortopedik engel ve hipertansiyon gibi rahatsızlıklarınız varsa egzersizden uzak durmanız önerilir. Ancak yine de en sağlıklı bilgiyi doktorunuzdan almanızda fayda var.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
13 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.