Günlük Verimliliğini Artıracak Yoga Hareketleri

Buradasınız

Hareket Et 17 Mayıs 2022

stres, verimlilik, yoga, hareket, egzersiz

Yoga egzersizleri, düzenli olarak yapıldığında ve bir rutin haline getirildiğinde sağlık için oldukça faydalıdır. Bunun yanında gün içerisinde verimi artırmak ve enerjiyi daha iyi ve fonksiyonel kullanmak için de yoga hareketleri yapmak önemlidir. Bazı yoga egzersizleri daha çok zihinsel aktivitenin rahatlatılması ve mental olarak daha sakin bir düzeye geçilmesini sağlarken bazıları da fiziksel olarak daha dengeli ve verimliliği artırmaya yönelik olabilmektedir. Günlük verimliliğini çoğaltacak, seni sakinleştirip yaptığın tüm işlerden daha fazla verim almanı sağlayacak ve enerjini de dengeli kullanmana yardımcı olacak yoga hareketlerinden bazılarını bu yazımızda bulabilirsin.

Günlük bir rutin haline getirmek önemli

stres, verimlilik, yoga, hareket, egzersiz, rutin, kadın

Yoga egzersizleri ve hareketlerinden daha fazla sonuç almak ve bunların hem fiziksel hem de ruhsal sağlığın üzerindeki pozitif etkisini artırmak için ilk yapman gereken bu işi düzenli bir hale getirmek. Haftada en az 3 ya da 4 kez yoga için vakit ayırmalı, işin profesyonellerinden alacağın yönlendirmelerle kendine günlük bir plan çizmelisin. Bunun dışında rahatlamana ve bu düzeni sağlamana yardımcı olacak nefes hareketleri ya da esneme egzersizlerini de hemen her gün yapman da fayda var. Burada planlı olman ve yogada istediğin sonuçları alabilmen için düzenli şekilde bu hareketleri tekrarlaman çok önemlidir.

Çocuk hareketi

stres, verimlilik, yoga, hareket, egzersiz, çocuk

Verimliliğini artıracak ve vücudunu da esneterek enerjini toplamana yardımcı olacak yoga hareketlerinden biri çocuk pozudur. Bu harekette dizlerinin üzerine çöktükten sonra alnını yoga matının üzerine dayamalı ve kollarını da başının ilerisine doğru ittirmelisin. Burada dikkat etmen gereken nokta kollarını ileriye doğru iyice esnetmek ve başını kollarının arasına koymak. Bu hareket senin kan akışını dengeleyecek ve esnemeni sağlayarak gün içerisinde enerjini doğru harcamana yardımcı olacak.

Köprü hareketi

stres, verimlilik, yoga, hareket, egzersiz, köprü

Verimliliğini artırmak için deneyebileceğin bir diğer yoga hareketi de köprüdür. Bunun için öncelikle sırt üstü yere uzanman ve iki ayağının arasındaki mesafeyi omuzların kadar olacak şekilde ayarlaman lazım. Ardından ayaklarını kendine doğru çekerek vücudunun duruşunu sanki bir köprü kurmuş gibi yapacaksın. Son olarak da ellerinle destek alarak kalçanı yavaşça havaya kaldırıp indirmelisin. Vücudundaki kasları gevşetecek bu hareket ile gün içerisinde daha verimli bir çalışma temposu yakalayabilirsin.

Kobra hareketi

stres, verimlilik, yoga, hareket, egzersiz, kobra

Bu yoga hareketindeki amaç enerjini tekrar toplayarak vücudunun farklı noktalarına yaymak ve kaslarını gevşetmek. Hareketi yapmak için yoga matının üzerine yüz üstü yatmalısın. Ellerini omuz hizasına gelecek şekilde yere bastırmalısın. Ardından da nefesini ayarlayarak ellerinle kendini yukarıya doğru ittirmelisin. 5-10 saniye kadar bu pozisyonda, yukarıda bekledikten sonra kendini yavaşça yere bırakmalısın. Bu hareketi bir gün için 10 kere tekrar etmen yeterli olacaktır.

Savaşçı hareketi

stres, verimlilik, yoga, hareket, egzersiz, savaşçı

Bu yoga hareketi de gün içerisinde verimliliğini artırman için sana destek olacak. Bu hareketi yapmak için bir ayağını öne birini de arkaya doğru atmalısın. Ardından vücudunu dik konuma getirip ellerini iki yana doğru mümkün olduğunca açmalısın. Vücudunun ağırlığını öndeki ayağının üzerine doğru vermelisin. Bunu yaparken de dizini bükerek kendinden güç alabilirsin. Bu hareket de vücudunu esneterek kan akışını hızlandıracak ve daha verimli hareket etmeni sağlayacak.

Supta padangusthasana

stres, verimlilik, yoga, hareket, egzersiz

Bu yoga hareketini yapmak için sırt üstü bir şekilde yere yatmalısın. Bir dizini bükerek mümkün olduğunca karnına doğru çekmelisin. Diğer bacağını da iyice esneterek ileriye doğru ittirmelisin. Bir eline havadaki ayağını yakala ve parmaklarından aşağıya doğru çekmelisin. Bu hareketi yaparken omurganın, belinin ve sırtının rahat pozisyonda olduğunu kontrol etmelisin. Ayağını tuttuktan sonra 5-10 saniye kadar bu şekilde kalmalısın. Tek sette 4-5 kez bu hareketi yaparak vücudunu esnetebilirsin.

Gün içerisinde yapacağın yoga hareketleri ile vücudunu esnetmen ve gerek duyduğun enerjiyi tekrar kazanıp toplaman olası. Hele bu hareketleri bir düzen içerisinde, haftada en az 3-4 kez yaparsan çok daha verimli hale gelebilirsin. Ancak hem yoga hareketlerinde hem de diğer spor egzersizlerinde her an istenmeyen ve beklenmeyen bir olay yaşayarak sakatlanman ve yaralanman mümkün. Böyle anlara karşı hazırlıklı olmak için QNB Sigorta’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yanında. Olası istenmeyen durumlarda hastaneye gitme ihtiyacın olduğunda anlaşmalı özel hastanelerde devlete ödenene katkı payı hariç hiçbir ücret ödemeden muayene ve tedavi olabilirsin. Üstelik %10 hoş geldin indirimiyle!

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.