Ana içeriğe atla

Yoga & Pilates

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Gün İçinde Olası Sakatlıklardan Korunmak İçin Neler Yapmalıyız?
Gün İçinde Olası Sakatlıklardan Korunmak İçin Neler Yapmalıyız?

iyihisset.com

24 Eyl 2020

Hepimiz gün içinde farklı aktiviteler yapmak için vücudumuzu zaman zaman zorlayabiliyor, hızlı koşturmacalar içerisinde ona fazla yüklenebiliyoruz. Tüm yoğun akış içerisinde de bazen yaptığımız birkaç hata yüzünden gün içerisinde çeşitli sakatlık durumlarıyla karşı karşıya kalabiliyoruz. Günlük hayatta başımıza gelebilecek ve bize ilerleyen zamanlarda önemli sıkıntılar çıkarabilecek bu sakatlıklardan korunmak da yine bizim elimizde. Basit ama etkili birkaç detaya dikkat ederek bu sakatlıkları engellemek mümkün.

Güne egzersiz yaparak başlayın

Güne erken ve mutlu başlamak hem mental hem de fiziksel olarak zinde olmanızı sağlayacaktır. Ancak sabah uyandığınızda birkaç omurga ve sırt egzersizi yapmalısınız. Bu sayede gün içerisindeki olası sakatlık durumlarından kendinizi büyük ölçüde koruyabilirsiniz.

Oturma şeklinize dikkat edin

Gün içerisinde özellikle de çalışırken çeşitli omurga sakatlıklarına yol açabilecek farklı pozisyonlarda oturmamaya gayret edin. Bilgisayarınızı göz hizasında kullanın ve oturduğunuz sandalyede yeterince dik durun. Böylece omurga ve boyun sakatlıklarını engelleyebilirsiniz.

Ani hareketlerden kaçının

Ani hareketler yapmak, istenmeyen geçici veya kalıcı sakatlıklara yol açabiliyor. Gün içerisinde yavaş hareket ederek, daha dikkatli ve kontrollü davranarak olası birçok sakatlığın önüne geçebilirsiniz. Ev, okul, sokak ya da iş yeri, hemen her yerde yapacağımız yanlış bir hareket sonucunda vücudumuza zarar verebilir ve sakatlık derecesinde bir durumla karşı karşıya kalabiliriz.

İşte bu gibi durumlara karşı önceden hazırlıklı olmak ve günün her anında başımıza gelebilecek bu durumlar için QNB Sigorta’nın Acil Destek Ferdi Kaza Sigortası ile kaza sonucu hastanede yatmanız durumunda günlük olarak maddi destek alabileceğiniz bu sigorta ile sınırsız tıbbi bilgi ve danışmanlık gibi hizmetlerden de ücretsiz faydalanabilirsiniz.

Ayakkabı seçimine dikkat edin

Yanlış ayakkabı seçimi, kimi zaman ayak burkulmaları kimi zaman ise çatlama veya kırılmalara neden olabiliyor. Doğru ayakkabı seçimi ile bu ihtimali en aza indirebilirsiniz. Ayrıca doğru ayakkabı seçimi ile bel ağrılarınızı da azaltabilirsiniz.

Ağır eşyalar kaldırmayın

Bazı durumlarda çeşitli ağırlıklara sahip eşyaları kaldırmamız veya taşımamız gerekiyor. Fakat yanlış tutuşlardan kaynaklanan kas zedelenmeleri, incinme, çatlama veya kırılma gibi birçok sorun da karşımıza çıkabiliyor. Gün içerisinde kaldıramayacağınızı düşündüğün ağırlıkları kaldırmaktan uzak durmalısınız. Aksi takdirde başta beliniz ve omuzlarınız olmak üzere vücudunuzun birçok bölgesini sakatlayabilirsiniz.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.