Fibromiyalji Etkilerini Yoga ile Azaltabilirsin

Buradasınız

Hareket Et 21 Ekim 2022

Fibromiyalji , ağrı, hastalık, tedavi, yoga, hareket, egzersiz

Vücudun farklı yerlerindeki genel kas ağrıları ve belirli noktalarda kendisini gösteren kronik ağrılar ile ortaya çıkan Fibromiyalji, tıp literatüründe yumuşak doku hastalığı olarak geçen bir rahatsızlıktır. Ağrılarla birlikte bitmeyen yorgunluk, uykusuzluk, halsizlik gibi yan etkiler ile kendisini gösteren bu hastalık, günlük hayat kalitesini de oldukça düşürür. Genetik ve çevresel faktörlerin neden olduğu Fibromiyaljinin tedavisinde uygulanabilecek en etkili yöntemlerden biri ise yoga. Yogada uygulayabileceğin hareketler ve egzersizler ile ağrıları hafifletmen, vücudunu rahatlatman, yorgunluğunu azaltman ve duygusal olarak kendini daha da pozitif hissetmen mümkün. Fibromiyalji etkilerini azaltan yoga hareketleri hakkında bilgileri bu yazımızda bulabilirsin.

Fibromiyalji nedir?

Fibromiyalji , ağrı, hastalık, tedavi, yoga, hareket, egzersiz

Fibromiyalji, kas sisteminde ve kemiklerde görülen yaygın ağrıları, sancıları ve hassasiyet durumlarını içeren bir yumuşak doku hastalığı olarak kabul edilmektedir. Ağrıların yanında fiziksel olarak bitmeyen bir yorgunluk hali, halsizlik, isteksizlik ve gün içerisinde yaşam kalitesini oldukça etkileyen bitkinlik hali ile kendisini gösterir. Semptomlar hastadan hastaya değiştiği ve birçok farklı hastalıkla aynı belirtilere sahip olduğu için şikayetlerin Fibromiyalji temelli olduğunun ayırt edilmesi oldukça güçtür. Hastalığın da bilinen herhangi bir doğrudan nedeni yoktur. Genetik faktörlerin ve farklı enfeksiyon hastalıklarının kas ve kemiklerde ağrılara neden olduğu ve Fibromiyaljiyi meydana getirdiği düşünülmektedir. Fibromiyaljinin beyindeki ağrı eşiğini azalttığı ve normalde bu kadar büyük sıkıntılar yaşatmayacak ağrıları bile dayanılmaz hale getirdiği düşünülmektedir. Doktor gözetiminde farklı tedavileri bulunmaktadır.

Fibromiyalji tedavisinde yoga işe yarıyor

Fibromiyalji , ağrı, hastalık, tedavi, yoga, hareket, egzersiz

Fibromiyalji tamamen ağrılara dayanan bir hastalık olduğundan bu noktada yoganın da tedavi süreçlerinde etkili olduğu biliniyor. Yoga egzersizleri ve ritüelleri, vücudun hem fiziksel hem de ruhsal olarak rahatlamasını sağladığı için Fibromiyalji ile ortaya çıkan ağrıların azaltılması ve zaman zaman dindirilmesi için kullanılabiliyor. Ağrı hassasiyetlerinin ortadan kaldırılması ya da azaltılması, yine ağrılara sebep olabilecek iltihaplanmaların azaltılması, beyin kimyasının düzenlenerek ağrı algısının değiştirilmesi konusunda yoga egzersizlerinin büyük faydaları bulunuyor. Yoganın kas-iskelet sistemi üzerinde yaratacağı pozitif etkilerin ve rahatlamaların Fibromiyalji tedavisine destek olarak olumlu gelişmeler sağlayabileceği düşünülüyor.

Yoga, depresyon ve kaygıyı da azaltıyor

Fibromiyalji , ağrı, hastalık, tedavi, yoga, hareket, egzersiz

Yoganın vücut üzerindeki etkilerinden biri de psikolojik olarak rahatlamanın sağlanması, depresif ya da kaygılı durumlardan uzaklaşılmasını desteklemesi olarak öne çıkıyor. Birçok araştırmanın ortaya koyduğu üzere stresli durumlar ya da anksiyete, Fibromiyalji ağrılarının artmasına neden olabiliyor. Stresin ortaya çıkardığı kortizol seviyesindeki yükselme; Fibromiyalji ağrılarının artmasına, uyku düzeninde bozulma olmasına, depresyon ya da kaygı durumlarının ortaya çıkmasına neden oluyor. Bunun için yogaya başvurmak ve bu rutin hareketlerin ruhsal denge üzerindeki pozitif etkilerini kullanmak oldukça etkili bir yöntem olarak öne çıkıyor. Yoganın zihinsel sağlık üzerindeki etkileri, kaygıyı azaltması, içinde bulunulan durumun farkına varılarak kabul düzeyinin artırılması Fibromiyalji tedavisi süreçlerinde de oldukça işe yarıyor.

Fibrofog sorunu için de faydalı

Fibromiyalji , ağrı, hastalık, tedavi, yoga, hareket, egzersiz

Fibrofog, Fibromiyalji ile ortaya çıkan ve odaklanmada, düşünmede, bilişsel hareketlerde, organize etme ya da planlamada ortaya çıkan zorluklar olarak ifade ediliyor. Hastalığın temel bir evresi olan bir grup semptomu içeren bu durum için de yoga oldukça işe yarayan bir yöntem olabiliyor. Gün içerisinde yapılan düzenli yoga hareketlerinin ve egzersizlerinin beynin çalışma sisteminde rahatlama olmasına ve bu yolla ortaya çıkan Fibrofog semptomlarının ortadan kaldırılmasına destek olduğu düşünülüyor. Aynı şekilde yoganın, yorgunluk ve bitkinlik hissiyatını da azaltan bir etkisi olduğu ve bunun Fibromiyaljide oldukça işe yaradığı kabul ediliyor.

Bağışıklık sistemini destekleyerek uyku sorunlarını da çözüyor

Fibromiyalji , ağrı, hastalık, tedavi, yoga, hareket, egzersiz

Yoganın vücudumuz üzerinde bilinen en temel etkilerinden biri de uzun vadede bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesi ve bununla birlikte de hastalıklarla olan savaşta bizi desteklemesi. Araştırmacılar, Fibromiyalji hastalarının zaman zaman bağışıklık sistemlerinde bozukluklar yaşadığını ve bu sistemin salgıladığı sitokin hormonlarında azalma olduğunu söylüyorlar. Bunun için yoganın gücünden ve etkisinden faydalanarak bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesinin hastalığın tedavisinde etkili olduğu biliniyor. Fibromiyaljinin neden olduğu uyku kalitesinin düşmesi ve kötü uyku gibi durumlara karşı da yoga oldukça etkili bir yardımcı olarak öne çıkıyor. Yogayla birlikte uyku düzeninin düzenlenmesi, kaliteli uyku süresinin artırılması ve buna bağlı olarak da yaşam kalitesinin yükselmesi, Fibromiyalji tedavisi için oldukça önemli bir etki olarak ifade ediliyor.

Hayatın içerisinde yaşam kalitesini azaltan birçok farklı hastalık ve rahatsızlık mevcut. Bunlarla olan mücadelemizde de yoga gibi birçok farklı yardımcımız bulunuyor. Sen de yaşamının belirli noktasında karşılaşabileceğin hastalıklar için destek arıyorsan QNB Sigorta’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yanında. Özel hastanelerde ve diğer özel sağlık kurumlarında SGK katkı payı dışında bir ödeme yapmadan muayene ve tedavi olabilir; check-up, online doktor ve diyetisyen gibi birçok ücretsiz sağlık hizmetinden faydalanabilirsin. Üstelik şimdi %10 hoş geldin indirimi ile seni bekliyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.