Evden Çalışma Duruşumuzu Nasıl Etkiledi?

Buradasınız

Hareket Et 11 Nisan 2021

evden çalışma, duruş, sağlık, çalışma, kadın

2019 yılının son aylarında literatüre giren ve 1 yıldır hepimizin tüm sosyal aktivitelerini engelleyen CoVID-19 hastalığının yayılmasını önlemek adına tüm dünya sosyal izolasyon kuralını uyguladı. Bu sebeple hepimizin de tüm sosyal yaşamı ve iş hayatı eve taşındı. Uzun süredir evde kalmaya bağlı olarak gelişen hareketsiz yaşam bedenimize zarar vermeye başladı. Pandemi döneminde fiziksel duruşun nasıl etkilendi senin için araştırdık.

Aeorobik kapasite azalması

evden çalışma, duruş, sağlık, kadın, erkek, spor

Aerobik kapasite, spor yaparken kaslarının ihtiyacı olan oksijeni kaslara taşıyabilme kapasitesidir. Uzun süreli hareketsizlik sonucu kaslarının yaşadığı güç kaybıyla spor yapmak istediğinde yeterli oksijen kaslarına taşınamaz ve eskisi kadar rahat hareket edemeyebilirsin. Sen de uzun aradan sonra daha önce rahatça yaptığın hareketleri yaparken zorlanıyorsan ya da daha çabuk yoruluyorsan pandemi döneminde birçok kişinin yaşadığı bu durumu yaşıyor olabilirsin.

Bel ve boyun ağrılarında artış

evden çalışma, duruş, sağlık, erkek, bel, boyun, ağrı

Ergonomik olmayan bir sandalyede akşama kadar vakit geçirmek ve neredeyse hiç hareket etmemek, bel ve boyun bölgelerinde ağrı artışına neden oldu. Sen de bütün gün evde masa başında çalışıp hiç hareket etmiyorsan bu ağrıyı hissediyor olabilirsin.

Kas gücünde azalma

evden çalışma, duruş, sağlık, kadın, spor

Bunu kendinde hissediyor olabilirsin. Evin içinde uzun süre hareketsiz kalmak kas gücünün zayıflamasına neden olur. Evde kaldığın bu dönemde kendini gözlemleyerek güç kaybı yaşayıp yaşamadığını anlayabilirsin. Eskiden kaldırdığın ağırlığı kaldırırken zorlanıyorsan ya da kaldıramıyorsan hareketsizliğe bağlı kas gücü kaybı yaşıyor olabilirsin.

Oturuş şeklinin bozukluğuna bağlı omurga hasarı

evden çalışma, duruş, sağlık, kadın, bel, boyun

Uzun süre hareketsiz kalman ve sonrasında kaslarını rahatlatacak şekilde hareket etmemen omurganda hasara neden olabilir. Pandemi döneminde istenmeyen omurga eğriliklerinde ve hareketsizliğe bağlı omurga ağrılarında artış gözlenmiştir.

Boyun kireçlenmesinde artış

evden çalışma, duruş, sağlık, çalışma, kadın, boyun, ağrı

Yanlış duruş bozuklukları ve hareketsizliğe bağlı boyun kireçlenmeleri de bu dönemde fazlaca görüldü. Pandemiden önce iş yerinde en az 20 dakikada bir yerinden kalkıp hareket ediyor ve boynunu da hareket ettiriyordun. Pandemi ile beraber eve taşınan iş düzeniyle boynunu hareketsiz bırakmış ve yanlış oturuş şekilleriyle incitmiş olabilirsin.

Küresel olarak yaşanan CoVID-19 salgınında bütün hayatını eve taşımak zorunda kaldın. Sağlığını korumak için büyük bir özveriyle 1 yıldır sosyal hayatını izole ettin ancak basit hatalarla sağlığını riske atma. QNB Sigorta’nın sunduğu “Tamamlayıcı Sağlık Sigortası”ndan faydalanarak her duruma karşı hazırlıklı olabilirsin. Ülke genelinde yaygın anlaşmalı kurum ağıyla muayene işlemlerindeki 15 TL katkı payı hariç ek ücret ödemeden özel hastane ve diğer özel sağlık kurumlarından hizmet alabilir ve endişelerinden kurtulabilirsin.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.