Evde Yüz Yogası Nasıl Yapılır?

Buradasınız

Hareket Et 07 Aralık 2021

yüz, yoga, yüz yogası, sağlık, egzersiz, ev, kadın

Son zamanlarda popülerliği giderek artan, hem sağlık hem de güzellik için sıkça tercih edilen yüz yogası, belirli hareketlerin düzenli olarak yapılarak yüzde bulunan kasların gevşetilmesi ile yapılıyor. Botoks, dolgu, ameliyat gibi birçok farklı güzellik uygulamasına göre hem ücretsiz hem de acısız olan yüz yogası, doğal bir yöntem olarak da öne çıkıyor. Vücudun diğer bölgelerindeki kasların düzenli egzersizlerle çalıştırılmasında olduğu gibi yüzdeki kasların da aktif hale getirilmesiyle yapılan yüz yogası hakkında bilgiler bu yazımızda.

Yüz yogası nedir?

yüz, yoga, yüz yogası, sağlık, egzersiz, ev, kadın

Yüz egzersizleri olarak da anılan yüz yogası, temel olarak yoga ile vücut için yapılan uygulamanın bir benzerinin yüz için de yapılmasıdır. Yüzde bulunan kasların, belirli ve düzenli olarak hareket ettirilmesiyle yapılan yüz yogası, dudak, boyun, alın ve yanak gibi alanları kapsar. Bu yöntemle daha dinç ve zinde bir yüze kavuşmak, aynı zamanda da sağlıklı bir tene sahip olmak mümkündür. Farklı kas hareketlerini içeren bu egzersizleri haftanın en az 5 günü, günde 20 dakika süreyle yapmak idealdir.

Dudak egzersizleri

yüz, yoga, yüz yogası, sağlık, egzersiz, ev, kadın

Yüz yogasında uygulanan hareketlerden biri dudak egzersizleridir. Temel olarak dudağın çevresinde kasların hareket ettirilmesine dayanır. Dudaklarını “O” harfi şeklinde açarak nefesini kuvvetli şekilde ağzından verebilirsin. Yanaklarını içeri çekerek 5 saniye kadar bu şekilde tutabilirsin. Ağzını çok sıkı şekilde kapatarak dudaklarını birbirinin üzerine çıkarıp yine güçlü şekilde dışarıya doğru üfleyebilirsin. Yine yanaklarını şişirerek balon şekline sokabilir sanki bir balon üflüyormuş gibi dudaklarını ileriye uzatabilirsin

Boyun ve alt yanak egzersizleri

yüz, yoga, yüz yogası, sağlık, egzersiz, ev, kadın

Yüz yogasının diğer bir temel hareketi de boyun ve alt yanakları hareket ettirmektir. Bunun için başını öne, arkaya ve yana doğru eğerek 10’ar kez bu hareketleri tekrar edebilirsin. Alt yanak kaslarını çalıştırmak için kafanı hareket ettirerek bu bölgedeki kasların gerilmesini hissetmen gerekir. Yine çene hatlarının sıkılaşması için alt dudağını mümkün olduğu kadar üst dudağının üstüne getirmeli ve burada olabildiğinde uzun süre tutmalısın.

Kaş egzersizi

yüz, yoga, yüz yogası, sağlık, egzersiz, ev, kadın

İşaret parmaklarını kullanarak kaşlarının çevresindeki kasları ileri-geri ve aşağı-yukarı olacak şekilde hareket ettirmelisin. Bu hareketi yaparken baş parmaklarını kaşlarının biraz üzerine koyarak acıtmayacak ama kasları da gerecek şekilde bir süre tutmalısın. Yine bu hareketi de günlük 4-5 set halinde yapabilirsin. Her bir parmak hareketinde 4-5 saniye kadar kasları germen yeterli olacaktır.

Alın hareketi

yüz, yoga, yüz yogası, sağlık, egzersiz, ev, kadın

Bu yüz yogası hareketinde ellerini alnının önce iki yanına koyarak 10-15 saniye boyunca buradaki kaslarını hareket ettirmelisin. Ardından alnının ortasından başlayarak kenarlara doğru, çok bastırmadan ama kaslarını da hissedecek şekilde yine yanlara doğru gerdirmelisin. Alnındaki kaslarını harekete geçirecek diğer bir yöntem de parmaklarını kullanarak yine kaşlarını yukarı doğru kaldırmaktır.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 10 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.