Çocukların Yogaya Başlamasının 5 Faydası

Buradasınız

Hareket Et 07 Ağustos 2020

Yoga ve meditasyonun çocuklar üzerinde hem ruhsal hem de fiziksel faydalarının ve bu faydaların çocukların geleceğe yönelik yaşamları konusunda büyük etkilerinin olduğu biliniyor. Çocukların yogaya başlamasının 5 faydasını sizler için araştırdık.

Çocukların vücut sağlığını iyileştiriyor

Yoga, vücut koordinasyonunun oluşmasına ve vücudun güçlenmesine büyük ölçüde yardımcı olan bir aktivitedir. Düzenli bir şekilde yoga yapan çocukların farklı esneme hareketleriyle birlikte daha sağlıklı bir vücuda sahip oldukları biliniyor. Ayrıca yoganın bu etkisi çocuklarda yaralanma riskini azaltıyor. Ancak çocuklarınızın yoga yaparken dikkatli olması gerekiyor. Aksi takdirde çocuklarınız çeşitli sakatlanma riskleri ile karşı karşıya kalabilir. Fiziksel sağlığı kadar eğitim hayatına da önem verdiğiniz çocuklarınızın geleceğini QNB Sigorta’nın sunduğu Çocuğumun Geleceği Eğitim Sigortası ile koruma altına alabilirsiniz. Üstelik bu sigorta ile çocuk gelişimi danışmanlığı, psikolojik danışmanlık, göz ve diş sağlığı hizmetlerinden de yararlanmak mümkün.

Çocukların stres kontrolünü sağlamasına yardımcı oluyor 

Yoga yaparken düzenli bir şekilde nefes alıp vermek hem kişinin stresini azaltmasına hem de fiziksel ve psikolojik olarak rahatlamasına yardımcı oluyor. Bu durum aynı şekilde çocuklar için de geçerli. Yoga yapan çocukların doğru nefes tekniklerini uyguladıkları takdirde stres seviyelerinin azaldığı görülüyor. Bununla bağlantılı olarak yoga yapan çocuklar oto-kontrolüne daha fazla hâkim olabiliyor.

Çocukların daha berrak bir zihne sahip olmasını sağlıyor

Çocukların düzenli olarak yoga ve meditasyon yapması endişe seviyesini azaltarak, daha mutlu ve saygılı bireyler olarak hayatlarını sürdürmesine olanak sağlıyor. Bunun yanı sıra yoga yapan çocuklarda stres hormonu olarak da bilinen ve vücudun şeker metabolizmasını dengeleyen kortizol hormonunun daha az salgılandığı da görülüyor. Çocuklar, yoganın bu etkisiyle birlikte fiziksel ve mental olarak daha berrak bir zihne sahip oluyor.

Çocukların özgüveni arttırıyor

Yoga yapan çocuklar zihinleri ve bedenleri arasında güçlü bir bağ kurabilme yetisi kazanıyor. Bu da çocuklarınızın yeni ve olumlu davranışlar kazanmasında etkili oluyor. Ayrıca yoga sayesinde farklı başarılar elde eden çocuklar, yüksek özgüvene sahip bireyler olarak karşımıza çıkıyor.

Çocukların konsantrasyonunu güçlendiriyor

Çocukların dikkat dağınıklığı gibi sorunlarla karşılaşması, ebeveynlerin oldukça hassas olduğu konuların başında geliyor. Yoga eğitimi alan çocukların Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu’na karşı daha güçlü olduğu ve ilgilendikleri konulara daha iyi odaklandığı görülüyor. Davranış problemlerini ve endişeyi azaltan yoga, aynı zamanda çocukların konsantrasyonunu da güçlendiriyor.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 12 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.