Bu Yoga Hareketleri İş Stresinizi Atmanızı Sağlıyor

Buradasınız

Hareket Et 08 Haziran 2020

Stresli iş hayatı, sosyal yaşamınızın üzerinde olumsuz etkiler yaratan bir faktördür. Ancak çeşitli yoga hareketleriyle iş stresinizi en aza indirgeyebilir veya tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. İş stresinizi azaltacak 4 yoga hareketini sizler için derledik.

Ayakta öne eğilme pozu

Yoganın en temel hareketlerinden biri olan ayakta öne eğilme pozu iş stresini azaltmak isteyenlerin her gün uygulaması gereken bir harekettir. Hareketi uygulamak ise oldukça kolay. Ayakta dururken, nefes vererek avuçlarınızın yere değmesini sağlayacak kadar dizlerinizi kırarak eğilmelisiniz. Burada başınızın bacaklarınıza değiyor olmasına dikkat etmelisiniz. Daha sonra bacaklarınızı düzleştirin ve 5-10 nefes arasında bu pozisyonda kalmaya çalışın. Omurgalarınızın farklı yönlere doğru gerildiğini göreceksiniz. Ardından tekrar ayağa kalkın ve ayakta öne eğilme pozunu üç defa tekrarlayın.

Kedi pozu

İş stresinizi azaltacak bir diğer yoga hareketi de kedi pozudur. Öncelikle ellerinizin ve dizlerinizin üzerinde durmanız gerekiyor. Ardından nefes vererek karnınızı omurganıza doğru çekmelisiniz. Sırtınızı yukarı doğru dairesel bir pozisyona getirin ve kafanızı aşağıya doğru uzatın. Bu hareketi uygularken çenenizin göğsünüze değmemesine dikkat etmelisiniz.

Köprü pozu

İş stresinizi azaltan ve uygulanışı oldukça kolay olan yoga hareketleri arasında köprü pozu da yer alıyor. Köprü pozunu uygularken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. İlk etapta sırtüstü uzanarak, dizlerinizi kırmalı ve yere basmalısınız. Burada ayaklarınızın kalça genişliğinde açık olmasına dikkat edin. Daha sonra ellerinizi avuçlarınız yere bakacak şekilde vücudunuzun altına koyun ve ayaklarınızı yere doğru bastırın. Nefes alarak kalçalarınızı yukarı doğru yavaşça kaldırın. Akabinde kollarınızı ve omuzlarınızı yere bastırarak göğsünüzü yükseltin ve kalçanızı daha yukarı kaldırmaya çalışın. Bu pozisyonda 5-10 nefes alıp verin.

Çocuk pozu

İşte stresinizi azaltacak son yoga hareketi ise çocuk pozudur. Bacaklarınızı birleştirin ve dizlerinizin üzerine oturarak yoga minderine doğru eğilin. Vücudunuzun üst kısmının ağırlığını bacaklarınıza verin ve başınız yere gelene kadar öne doğru eğilin. Daha sonra avuç içleriniz yere bakacak şekilde ellerinizi ayaklarınızın yanına uzatın ve 5 nefes süresi boyunca bu pozisyonda kalın.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 14 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.