Bikram Yoga Nedir, Nasıl Yapılır?

Buradasınız

Hareket Et 11 Nisan 2023

bikram, yoga

1970'lerin başlarında Hindistan doğumlu Bikram Choudhury tarafından geliştirilen, fiziksel ve zihinsel sağlık açısından önemli bir dizi yoga egzersizlerini kapsayan Bikram yoga, vücudu ve zihni bir arada çalıştırarak sağlıklı bir yaşam tarzının kapılarını aralıyor. Bikram yoga yapmak, vücudunuzun esnekliğini, dayanıklılığını, denge ve koordinasyonunu artırıyor. Saymakla bitmeyen faydaları ve hayat kalitesini artıran etkisi ile Bikram yogayı tüm yönleriyle senin için inceledik. Hadi, yazımıza geçelim.

Bikram yoga nedir?

bikram, yoga

Bikram yoga, yüksek sıcaklıkta (genellikle 105 derece Fahrenheit veya 40 derece Santigrat) yapılan bir yoga türüdür. Bikram yoga, Hindistan kökenli bir yoga türü olan Hatha yoga temel alınarak oluşturulmuştur. Bu yoga tekniği toplamda 26 pozdan oluşur. Her pozun belirli bir sırası ve süresi vardır. Bikram yoga tüm vücudu çalıştırmayı amaçlar. Aynı zamanda zihinsel ve duygusal sağlığı iyileştirmeye yardımcı olur.

Bikram yoganın faydaları nelerdir?

bikram, yoga

Bikram yoganın birçok faydası vardır. Öncelikle yüksek sıcaklıkta yapılan bu yoga türü kasları ısıtır ve esnekliği artırır. Ayrıca Bikram yoga vücudu toksinlerden arındırmaya yardımcı olur ve kan dolaşımını artırır. Bu da enerji seviyelerini artırarak stresi azaltacaktır. Bikram yoganın diğer faydaları arasında kalp sağlığını iyileştirmek, kilo vermek ve uyku kalitesini artırmak yer alır. Bu yoga tekniği kardiyo-solunum sağlığının geliştirilmesi ve kasların güçlendirilmesi noktasında da oldukça etkilidir.

Bikram yoga nasıl yapılır?

bikram, yoga

Bikram yoga yüksek sıcaklıkta yapılan bir yoga türü olduğu için uygun bir ortamda yapılmalıdır. Bikram yoga yapılacak odalar özel olarak ısıtılmış ve terlemeye yardımcı olacak havalandırma sistemleri bulunur. Bikram yoga yaparken doğru kıyafetleri giymek çok önemlidir. Esnek ve rahat kıyafetler tercih edilmelidir. Ayrıca yoga matı ve havlu gibi ekipmanlar da gereklidir. Bikram yoganın pozları önceden belirlenmiştir ve her pozun süresi ve sırası vardır. Her pozda nefes alıp vermeye dikkat edilmesi önemlidir ve her pozda belirli bir süre durulmalıdır.

Bikram yoga kimler için uygundur?

bikram, yoga

Bikram yoga, herkes için uygun olmayabilir. Yüksek sıcaklıkta yapılan bu yoga türü bazı insanlar için sağlık sorunlarına neden olabilir. Hamile kadınlar, kalp sorunları olanlar, yüksek tansiyonu olanlar ve bazı kronik rahatsızlıkları olanlar için Bikram yoga uygun değildir. Uzmanlar, Bikram yogaya başlamadan önce kişilerin sağlık durumunu kontrol ettirmelerini öneriyor.

Bikram yogaya başlamak için ne gerekiyor?

bikram, yoga

Bikram yoga teknikleri dikkatini çekti ve Bikram yoga yapmaya başlamak istiyorsan bir dizi hazırlıklar yapman gerektiğini unutmamalısın. Bikram yoga yüksek sıcaklık değerleri gerektirdiği için bilinçsiz yapıldığı durumlarda oldukça tehlikelidir. Bikram yoga yapmak için öncelikle sertifikalı eğitmen bulman gerekiyor. Daha sonra sıcaklığa uygun kıyafetler giymeli, yeterince su içtiğinden emin olmalısın. Ayrıca eğitmenin verdiği talimatları da harfiyen uygulamaya özen göstermelisin. Daha önce Bikram yoga yapmadıysan kesinlikle başlangıç seviyesindeki bir sınıfta eğitim almaya başlamalısın.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.