Bikram Yoga Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Buradasınız

Hareket Et 29 Kasım 2018

40 dereceye ısıtılmış bir odada yoga yapmak size korkutucu gelebilir fakat bu harika deneyimi yaşadıktan sonra, vücudunuzdaki gözle görülür değişimin farkına varacaksınız. Yüksek sıcaklıkta yapılan bikram yoga sayesinde hızla zayıflayabilir; sağlıklı, düzenli yeme alışkanlığı kazanabilir ve cildinizin gençleşmesini sağlayabilirsiniz! Nasıl mı? Merak ettiğiniz her şeyi anlatalım...

Bikram Yoga Nedir?

Bikram yoga olarak da bilinen sıcak yoga, vücuttaki kaslara esneklik kazandırarak, terleme yöntemi ile vücudu toksinlerden arındırıyor ve yeniden şekillendirmeye yardımcı oluyor. Aynı zamanda bu yoga çeşidi sakatlanmaları engelleme sözü veriyor; kilo vermenizi, vücut duruşunuzu düzeltmenizi ve daha esnek olmanızı sağlıyor. Sıcak yoganın faydaları bununla da bitmiyor, zihninizi açmaya yardımcı oluyor ve sizi stresten uzaklaştırıyor. Bu yönüyle de kansere karşı korumada da oldukça etkili. Ama siz yine de kansere karşı kendinizi güvence altına almak istiyorsanız QNB Sigorta’nın Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası’yla önleminizi bugünden alabilir, çeşitli avantajlarından faydalanabilirsiniz.

Nasıl Uygulanıyor?

Sıcak yogaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken ilk kural oda sıcaklığının 40 derece civarında olması. Bikram yoga nefes tekniğiyle başlayıp, 26 farklı yoga duruşuyla devam ediyor ve bu yoga duruşları 90 dakika boyunca durmaksızın uygulanıyor. Seansı tamamladığınızda bu kadar sıcağa maruz kaldığınıza değiyor ve 800 ile 1000 kalori yakmış oluyorsunuz. Sıcak yoganın faydaları bununla da bitmiyor, seanslara düzenli gidildiğinde, yeme alışkanlıklarında gözle görülür bir değişiklik meydana geliyor.

Neden 40 Derece?

Yoganın 40 derecede yapılması, sakatlanma riskinin oldukça azaltırken, aynı şekilde bu sıcaklık yogadaki ısınma sürecinin hızlıca geçilmesine yardımcı oluyor. 40 derecede hiçbir egzersiz yapmasanız bile kaslarınız ısınıyor ve sıcaktan başka bir şey düşünmediğiniz için yoğunlaşma seviyesi en yükseğe çıkıyor.

Bu Tür Hastalıklarınız Varsa Dikkat!

Kalp, yüksek tansiyon ve damar rahatsızlıkları olanlar için bikram yoga pek uygun olmayabilir. Bu nedenle mutlaka doktorunuza danışmanız gerekiyor. Ayrıca, bu yogaya iyice alışana kadar ön sıralarda olmamanızı tavsiye ederiz. Bazı hareketleri uygulayamıyorsanız, çok fazla kendinizi zorlamayın ve yavaşça alışmayı deneyin.

Ünlülerin Gözdesi Bikram Yoga

Dünyada oldukça trend olan bikram yoga, birçok ünlü tarafından da uygulanıyor. Başta, Madonna, Prens Harry, David Beckham, Lady Gaga gibi isimler var. Ülkemizden de, Serenay Sarıkaya, Zeynep Beşerler gibi isimler bu yogayı severek uyguluyor.  

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.