Ana içeriğe atla

Yoga & Pilates

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Bel Ağrılarını Azaltan Pilates Hareketleri
Bel Ağrılarını Azaltan Pilates Hareketleri

iyihisset.com

27 Nis 2022

bel, sırt, egzersiz, antrenman, hareket, sağlık

Farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bel ağrıları, günlük yaşam kalitesini de çok düşüren bir durumdur. Sürekli ağrıyan bel nedeniyle rutin işleri bile yapmak da zorlanabilir ve sağlığın açısından sıkıntılı zamanlar geçirebilirsin. Doktorunun tavsiyesi ve yönlendirmeleri ile bel ağrılarını geçirmen mümkün ancak bunun yanında basit pilates egzersizleri ve hareketleri ile de bu ağrıları azaltman ve yok etmen de olası. Bu yazımızda bel ağrılarını azaltan pilates hareketlerinden bazılarını senin için derledik.

Kedi Egzersizi

bel, sırt, egzersiz, antrenman, hareket, sağlık, kedi

Bel ağrılarını azaltacak ve seni rahatlatacak pilates hareketlerinden ilki kedi egzersizidir. Bu hareket için öncelikle matının üzerinde yüzüstü uzanmalı ve kendini ellerinin ve dizlerinin üzerinde havaya kaldırmalısın. Kollarını omuzların, bacaklarını da kalçan genişliğinde açtıktan sonra sırtını kambur olacak şekilde yukarıya doğru ittirip indirmen gerekiyor. Tıpkı bir kedi gibi görüneceğin bu hareketi 5-10 kez tekrar edebilir ve her yaptığında nefes hareketlerini de düzenleyebilirsin. Bu şekilde bel ağrılarını azaltman da mümkün.

Sırt Esnetme

bel, sırt, egzersiz, antrenman, hareket, sağlık, esnetme

Sırt esnetme hareketi de bel ağrılarını azaltabilecek pilates hareketlerinden biridir. Bunun için pilates topu da kullanabilir ya da matın üzerinde de farklı egzersiz tekniklerini uygulayabilirsin. Pilates topuyla yaparken yavaşça sırtını topun üzerinde konumlandırmalı ve yine çok yavaş şekilde topun üzerinde gidip gelmelisin. Bu sırtını esnetecek ve ağrılarının azalmasında rol oynayacaktır. Matın üzerinde yaparken de bağdaş kurarak oturduktan sonra sol bacağını gererek ileri doğru uzatmalısın. Ardından belini kullanarak öne doğru eğilmeli ve vücudunu esnetmelisin. Bu pozisyonda 6-7 saniye kadar kaldıktan sonra yavaşça tekrar doğrulup diğer bacağa geçebilirsin. Bu şekilde bel ağrılarını hafifletebilirsin.

Kuğu Hareketi

bel, sırt, egzersiz, antrenman, hareket, sağlık, kuğu

Belindeki ağrıları biraz daha hafifletmek ve rahatlatmak için uygulayabileceğin diğer bir pilates hareketi de kuğu pozisyonudur. Mata yüzüstü uzandıktan sonra kollarını omuz genişliğinde açmalı ve bacaklarını da bitiştirmelisin. Ardından da bedeninden güç alarak kendini havaya doğru kaldırmalısın. Ayak parmaklarının da karşıyı gösterecek şekilde olmasına dikkat etmelisin. Nefes alışverişlerine de dikkat ederek 5-6 kez bu hareketi tekrarlayabilir ve belini rahatlatabilirsin.

Hundred Hareketi

bel, sırt, egzersiz, antrenman, hareket, sağlık, hundred

Yine bel ağrıların için uygulayabileceğin pilates hareketlerinden biri de Hundred hareketidir. Sırt üstü yere uzandıktan sonra kollarını yere paralel olacak şekilde tutmalısın. Ardından da vücudundan destek alarak bacaklarını yine birleşik şekilde yukarıya doğru kaldırmalısın. Bunu yaparken pilates topundan da destek alabilirsin. Bacaklarını yukarıya doğru kaldırdıktan sonra 4-5 saniye havada tutmalısın. Bunu da 10 kez tekrar edebilirsin.

Sağlığın için pilates egzersizleri ve hareketlerini düzenli olarak yapman da büyük fayda var. Doktorunun da tavsiyeleri ve yönlendirmeleri ile bu hareketleri bel ağrıları için de deneyebilirsin. Ancak bunun ötesinde hayatın içerisinde sağlığınla ilgili ihtiyaçlarında aradığın desteği QNB Sigorta’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında bulabilirsin. Anlaşmalı özel sağlık kurumlarında SGK katkı payı hariç ek bir ücret ödemeden muayene ve tedavi hizmeti alabilirsin. QNB Sigorta’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası %10 hoş geldin indirimi ile seni bekliyor.

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.