Baş Ağrılarına Karşı Nasıl Pilates Yapmalısın?

Buradasınız

Hareket Et 13 Ocak 2023

baş, ağrı, vücut, sağlık, pilates, egzersiz, antrenman

Günlük hayat standardını en çok düşüren ve rutin yaşamı bozan en önemli ve sık yaşanan sorunlardan biri de baş ağrıları. Günün herhangi bir saatinde başlayan ve sürekli devam eden, sonu gelmeyerek can sıkıcı bir hal alan baş ağrılarının birbirinden farklı nedenleri olabilmekte. Doktor kontrolü altında nedeni saptanan bu baş ağrılarının tedavisi için de çok sayıda seçenek bulunmakta. Bunlar arasında öne çıkanlarından biri olan ve oldukça da sağlıklı bir yöntem olan pilatesi de gün içerisinde kronikleşen baş ağrıların için deneyebilirsin. Düzenli pilates egzersizleri ile baş ağrılarını dindirmen mümkün olabilir. Bunun için neler yapman gerektiğini bu yazımızda senin için derledik.

Baş ağrılarına karşı pilates

baş, ağrı, vücut, sağlık, pilates, egzersiz, antrenman, mat, kadın

Pilates birçok faydayı sunan bir egzersiz türü ve fiziksel olduğu kadar psikolojik sağlığımız üzerindeki etkileri de kanıtlanmış durumda. Düzenli şekilde uygulandığından özellikle sırt, bel ve boyun ağrıları üzerinde etkili olan ve tedavi edici özellikleri de bulunan pilates, farklı birçok soruna da çözüm olabiliyor. Bunlardan biri de gerilim tipi olarak ifade edilen baş ağrıları. Genellikle kasların yanlış kullanılması, fazla gerilmesi ya da yanlış çalıştırılması ile ortaya çıkan bir durum olan gerilim tipi baş ağrıları, günlük hayat kalitesini de oldukça düşüren ağrılar arasında sayılıyor. Başın iki tarafından giren ve bir anda baş çevresinde büyük baskılar oluşturan bu ağrılara karşı pilates egzersizlerinin etkili olduğu biliniyor. Temel nedeni bir kas sorunu olan bu ağrılara karşı pilates antrenmanları ile kasların gevşemesi ve rahatlatılarak baş ağrılarının önüne geçilmesi mümkün.

Özellikle masa başı çalışanlar için uygun olabilir 

baş, ağrı, vücut, sağlık, pilates, egzersiz, antrenman, erkek, bilgisayar

Hafif ya da orta şiddetteki baş ağrıları, genelde gün içerisinde çok fazla oturan, hareketsiz kalan ve masa başında çok daha fazla vakit geçiren kişiler de görülebiliyor. Yine kasların doğru çalıştırılmaması nedeniyle ortaya çıkan bu ağrılara karşı pilates egzersizleri çok etkili olabiliyor. Sabah yataktan kalktıktan sonra ortaya çıkabilecek kronik baş ağrılarında doğrudan ilaç kullanmanın ötesinde vücudu ve kaslarını gevşetecek pilates hareketlerini yaparak çok daha sağlıklı bir yöntem tercih etmiş olabilirsin. Bu yolla gerilim tipi baş ağrılarının yarattığı iş verimini düşürme gibi durumlardan da kurtulabilirsin.

Dış etkenlere bağlı ortaya çıkan baş ağrılarında da etkili

baş, ağrı, vücut, sağlık, pilates, egzersiz, antrenman, tenis topu

Baş ağrıları, hava durumu, lodos rüzgarının olduğu havalar, aşırı sıcak, dolunay gibi durumlarda ya da regl dönemlerinde de sıkça görülen bir durumdur. Bunun önüne geçmek ve vücudunu rahatlatarak hafif olarak tabir edilen bu baş ağrılarından kurtulmak için yine pilates egzersizlerini deneyebilirsin. Hafif ve seni yormayacak antrenmanlarla kronikleşen ve zonklamalar halinde gelen baş ağrılarını da dindirmen ya da hafifletmen mümkün olabilir. Burada tercih etmen gereken pilates hareketleri daha çok gevşeme terapileri ya da hareketleri denilenlerdir. Bunları her gün uygulamayı bir rutin haline getirdiğinde uzun süreli ve migren gibi kalıcı baş ağrılarına karşı da çok sağlıklı bir adım atmış olacaksın. Sırt ve boyun kaslarını ve bunları destekleyen kaslardaki esneme hareketlerini her gün tekrarlayarak ve sıklığı gün geçtikçe artırarak baş ağrılarının önüne geçebilirsin.

Uzun ve sağlıklı bir hayat sürmek için sporu günlük hayatından sporu eksik etmemelisin. Günlük rutinlerin içerisine sporu dahil ederek sen de çok daha sağlıklı bir adım atabilir, baş ağrılarına karşı pilates egzersizlerini tercih ederek çok daha mutlu bir hayata merhaba diyebilirsin. Bunun dışında hayatın kendi seçimlerinden oluştuğunun unutmamalısın. Hem hastalıklara karşı önlem almak hem de hayatın içerisindeki olası kazalara karşı güvence oluşturmak için Cigna’nın Benim Seçimim Hayat Sigortası senin yanında. Hem seni hem de sevdiklerini koruma altına alacak bu sigorta ile hayatını daha sağlıklı ve mutlu yaşaman mümkün.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 13 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.