Antigravity Yoganın (Hamak Yogası) Klasik Yogadan 5 Farkı

Buradasınız

Hareket Et 22 Eylül 2019

 
Antigravity yoga, tüm dünyada gitgide daha popüler hale geliyor. İpek bir hamak yardımıyla yapılan bu yoga türü, yoga deneyiminizi bambaşka bir boyuta taşımakta kararlı. Peki antigravity yoga ile klasik yoga arasındaki farklar nelerdir, hangi yoga tipi sizin için daha uygun ya da yogaya yeni başlayan biri antigravity yoga yapabilir mi? Tüm bu soruların cevabını merak ediyorsanız sizi hemen aşağıya alalım!

1. Antigravity yoga, omurganızdaki baskıyı azaltır
 


“Antigravity” olarak da bilinen hamak yogasının normal yogadan en büyük farkı, omurganızdaki baskıyı azaltmasıdır. Örneğin aşağı bakan köpek ya da köprü hareketleri, omurganızdaki baskıyı azaltır ve rahatlamanızı sağlar. Böylelikle gün boyu omurganızı zorlayan baskıdan kurtulur, büyük bir rahatlama yaşarsanız. Özellikle masabaşı çalışanların omurga sağlığına çok daha fazla dikkat etmesi gerektiğini de hatırlatalım!

2. Antigravity yoga, merkezi sinir sisteminizin ve zihinsel kapasitesinizin sınırlarını zorlar
 
Kısaca açıklamak gerekirse, antigravity yoga zihinsel odaklanma gerektiren bir spor türüdür. Bir pozdan diğer poza geçerken dengenizi kaybetmemek ve vücudunuzu kontrol etmek, kaslarınızı düşündüğünüzden çok daha fazla zorlayabilir. Bu sayede zaman içerisinde vücudunuzu daha iyi tanımaya ve yaptığınız işlere daha iyi odaklanmaya başlarsınız. Yoğun bir hayat temponuz varsa antigravity yogayla zihninizi boşaltmak, klasik yogaya göre çok daha hızlı sonuç verecektir.

3. Antigravity yoga, kendi vücut ağırlığınızı kullanarak spor yapmanın en verimli yollarından biridir
 
Antigravity yogayla klasik yoga arasındaki en büyük farklardan biri de antigravity yoganın temel taşı olan çekme kuvvetidir. Çekme kuvveti olarak tanımladığımız bu hareket; aslında sizin kendi ağırlığınızı, hiçbir destek almadan, tamamen kendi kas gücünüzle kaldırabilme becerinizdir. Klasik yogada çekme kuvveti bulunmaz, bunun yerine “tekrarlanan baskı” diye tabir ettiğimiz bir durum oluşur. Klasik yogada bulunan “güneşi selamlama” gibi hareket serilerinde, tekrarlanan baskıdan dolayı omuz kaslarınızda dengesizlik yaşanabilir; bu durum ise uzun vadede yaralanmalara yol açabilir. Klasik yoganın aksine antigravity yoga, omuz kaslarınızı güçlendirir ve ağrılarınızı azaltır.

4. Antigravity yoga, esnekliğinizi klasik yogadan çok daha hızlı bir şekilde arttırmanıza yardımcı olur
 
Antigravity yoganın en büyük artılarından biri de esnekliğinizi çok çabuk arttırabilmesidir. Antigravity yoga yaparken kullanılan ipek hamaklar, vücudunuzu destekler ve kaslarınıza zarar vermeden esnemenize yardımcı olur. Hamağın verdiği destek sayesinde çok daha güvenli bir şekilde esneme hareketleri yapabilir, çok daha verimli bir yoga deneyimi yaşayabilirsiniz.

5. Antigravity yoga, yogaya yeni başlayanlar için çok daha uygundur
 
Antigravity yoga, zor bir spor görünse de aslında yogaya yeni başlayanlar için en ideal yoga türüdür. Yogaya yeni başlayan öğrenciler, kullanılan hamakların verdiği fiziksel destek sayesinde postürleri üzerinde çalışabilir ve kaslarını güçlendirebilir. Ayrıca klasik yoga sınıfları, antigravity yoga sınıflarına göre daha kalabalıktır. Bu nedenle antigravity yoga sınıflarında eğitmen, öğrencilerle çok daha etkili bir iletişim kurabilir.

Kaynak:
https://draxe.com/fitness/yoga/aerial-yoga/
https://www.rawbites.com.ph/blogs/news/anti-gravity-yoga-and-its-benefits

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.