Ana içeriğe atla

Yoga & Pilates

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Aletli Pilates ile Mat Pilates Arasındaki 5 Fark
Aletli Pilates ile Mat Pilates Arasındaki 5 Fark

iyihisset.com

01 Eyl 2019


Pilates, son dönemlerde pek çok kişi tarafından tercih edilen bir spor haline geldi. Vücuda esneklik kazandıran, duruş bozukluklarını tedavi eden ve kilo verdiren pilates, özellikle kadınlar tarafından tercih ediliyor. Pilatesin, aletli (reformer) ve matlı (matwork) olarak iki farklı seçeneği bulunuyor. Temel olarak aynı prensibe sahip olsalar da çalışma stili açısından farklılık gösteriyor. Pilatese yeni başlayacak olanlar, ihtiyaçlarına göre kendilerine uygun pilates türünü seçebilirler. Aletli ve mat pilates arasındaki 5 farkı sizler için yazdık.

 

1. Mat pilates, kendi vücut ağırlığınızla yapılır

Mat pilates, minder üzerinde yapılır. Mat pilateste de aletli pilateste de temel pilates prensipleri olan nefes, konsantrasyon ve akıcılık esas alınır. Mat pilates, genel olarak kendi vücut ağırlığından destek alınarak yapılır. Bazen pilates çemberi ya da lastiği gibi yardımcı aletlerden de faydalanılabilir. Aletli pilateste ise egzersizler için özel olarak dizayn edilmiş yaylı sisteme sahip farklı aletler kullanılır.

 

2. Mat pilates, grup çalışmasına uygundur

Mat pilates grup çalışmasına uygundur ve grupla birlikte yapılabilir. Ancak aletli pilates genellikle özel eğitmenler eşliğinde gerçekleşen bire bir derslerle yapılır. Pilatese yeni başlayacak olanlar, eğitmenlerden destek alıp kendilerine uygun bir pilates egzersiz programı oluşturabilir.

 

3. Mat pilates evde de yapılabilir

Mat pilates, spor ürünlerinin satıldığı dükkanlardan alınabilecek ürünler ve internette yer alan videolarla evde de yapılabilirken, aletli pilatesin mutlaka bir stüdyoda yapılması gerekir.

Aletli pilateste reformer, cadillac ve tropez olmak üzere üç farklı alet bulunur. Kullanılan bu aletlerle vücudun duruş bütünlüğünün sağlanması ve vücudu sıkılaştırıp esneklik kazandırmak amaçlanır.

 

4. Aletli pilateste vücut direnci daha hızlı artar

Aletli pilateste mat pilatese oranla vücut direnci daha hızlı artar. Kullanılan aletlerin üzerindeki yaylar; vücut direncini, kuvvetini ve esnekliğini arttırmaya yöneliktir. Yalnızca kendi vücut ağırlığınızla çalışmayıp aletlerden de destek aldığınız için aletli pilates daha hızlı sonuç verir.

 

5. Aletli pilates duruş bozukluklarının daha kısa sürede tedavi edilmesini sağlar

Mat pilates, düzenli ve disiplinli bir şekilde yapıldığında uzun sürede etki gösterir. Ancak aletli pilates programı bire bir özel eğitmen kontrolünde ve öğrencilerin isteklerine göre uygulandığı için çok daha kısa sürede sonuç alınabilir. Aletli pilatesle hem duruş bozuklukları hem de bel, boyun ve sırt bölgelerinde oluşan deformasyonlar daha kısa sürede giderilir.

 

Kaynak:

 

http://daculahighschool.org/the-difference-between-mat-and-machine-pilates-classes/

 

 

 

 

 

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.