Ana içeriğe atla

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Spor Salonuna Gitmeden Fit Kalmak İsteyenlerin Yapması Gereken 5 Şey
Spor Salonuna Gitmeden Fit Kalmak İsteyenlerin Yapması Gereken 5 Şey

iyihisset.com

21 Ara 2019

 

 
Fit ve sağlıklı bir vücuda sahip olmanın hayalini kim kurmaz ki? Hepimizin hayallerini süsleyen fit bir vücut, her zaman “hayal” olarak kalmak zorunda değil! Sizler için derlediğimiz bu yöntemler sayesinde siz de spor salonuna gitmeden fit ve sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Hedeflerinize ulaşmak için günlük hayatınızda kolaylıkla uygulayabileceğiniz tüyoları sizler için yazdık.

 

İşte spor salonuna gitmeden fit kalmak isteyenlerin yapması gereken 5 şey...

 

1. İşlenmiş gıdalardan uzak durun

Elbette ki ilk kuralımız, işlenmiş gıdalardan uzak durmak! İşlenmiş gıdaların içerisinde bulunan kimyasallar, boyalar ve koruyucu maddeler; vücudunuza zarar verdiği gibi gıdaların besin değerlerini de büyük ölçüde azaltır. Ayrıca metabolizmanız, bu kimyasalları doğal gıdalar gibi sindirip işleyemez. Dolayısıyla bu maddeler, vücudunuz tarafından yağ olarak depolanır ve obezite gibi birçok hastalığa davetiye çıkarır. Kısacası fit bir vücuda sahip olmanın ilk adımının işlenmiş gıdalardan uzak durmak olduğunu unutmamalısınız!

 

2. Porsiyon kontrolüne özen gösterin

Her öğün için kalori hesaplamaya elveda! Önemli olanın kalori hesabı değil porsiyon kontrolü olduğunu unutmamalısınız. Porsiyonlarınızı kontrol etmek için yapmanız gerekenlerse oldukça basit: Ellerinizi kullanmak!  Avuç içi kadar protein, başparmağınız kadar sağlıklı yağ ve bir avuç karbonhidrat; bir öğünde ihtiyacınız olan tüm besinleri karşılayacaktır.

 

3. Direnç egzersizleri yapın

Uzun yıllar boyunca koşu ya da bisiklet gibi kardiyo sporlarının kilo vermek için şart olduğu düşünüldü. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalar, ağırlık kaldırma gibi direnç egzersizlerinin çok daha etkili olduğunu gösteriyor. Direnç egzersizlerini uygulamanın en iyi yollarından biri, elbette ki evde kendi vücut ağırlığınızla çalışmak! Hiçbir ekstra ağırlık kullanmadan yapabileceğiniz bu egzersizlere hem çeşitli uygulamalardan hem de internetten ulaşabilirsiniz. Haftada birkaç gün uygulayabileceğiniz bu egzersizler sayesinde kısa sürede fit bir vücuda sahip olabilirsiniz!

 

4. Öğünlerinize protein ekleyin

Proteinli gıdalar termik etkilere sahiptir, yani sindirim sırasında vücudunuzun kalori yakmasına yardımcı olur. Dolayısıyla öğünlerinize daha fazla protein eklemek, hem yağ tüketiminizi sınırlar hem de daha fazla kalori yakmanıza imkan sağlar. Yumurta, balık, kinoa, maş fasulyesi ya da spirulina gibi protein değeri yüksek besinleri pek çok öğünde tercih edebilirsiniz.

 

5. 80/20 kuralını uygulayın

Dengeli ve düzenli beslenmek demek, asla kaçamak yapamayacaksınız demek değil! Bedeninize iyi gelen yiyecekleri tüketirken zaman zaman ruhunuza iyi gelecek yiyecekleri de menülerinize dahil edebilirsiniz. Ancak burada dengeyi korumak oldukça önemli. Bu noktada 80/20 kuralını uygulamaya özen gösterebilirsiniz. Yani haftada 3x7=21 öğün tüketiyorsanız bunların %80’inin sağlıklı olması yeterli. Geri kalan %20 ise tamamen size kalmış!

 

Kaynak:

https://blog.fitwell.com.tr/yaza-kadar-fit-olmak-i%CC%87steyenler-i%CC%87%C3%A7in-5-alt%C4%B1n-kural-b7c38940eb7d

https://muscleandfitness.com.tr/30lu-yaslarda-fit-kalmak-icin-yapmaniz-gereken-4-sey/

https://www.redbull.com/tr-tr/fit-ve-saglikli-yasam-icin-taktikler

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.