Pazartesi Diyete Başlayıp Hafta Sonu İpin Ucunu Kaçıranlardan Mısınız?

Buradasınız

Bütün hafta çalışıp yorulunca sağlık önlemlerini hafta sonu bir kenara koyma hakkını kendimizde buluyoruz. Oysa zayıflamak istiyorsanız tedbiri elden bırakmamalısınız. ‘Bu hafta çok zor geçti, hafta sonu eğlenmeyi hak ettim’ yerine ‘Biraz daha bilinçli bir şekilde eğlenmeliyim’ diye düşünün. Evet, ödüllendirilme ihtiyacı insanın doğasında var. Çoğu kişi için de fast food tarzı yiyecekleri, kalorisi yüksek besinleri tüketmek bir çeşit ödüllendirilmedir. Kişiyi yeme ödülünden daha çok mutlu edebilecek alternatifler asla unutulmamalı. Mesela, bir SPA merkezinde masaj yaptırabilir veya yoga derslerine katılabilirsiniz. 

Sosyalleşmenin Diğer Yolları


Araştırmalara göre, arkadaşlarınızla birlikte yediğiniz zaman, kendi başınıza yediğinizin yüzde 50 fazlasını yiyorsunuz. Bunun nedeni yemeğin kendisinden ziyade, arkadaşlık ortamının devam etmesi için devamlı birlikte yemek yeme eğiliminin oluşması. Bunun yerine arkadaşlarınızla doğa yürüyüşlerine çıkabilirsiniz. Bu sırada illa yemek yeme ihtiyacı oluşursa birlikte daha hafif bir şekilde öğle yemeği yenebilir. Böylece hem akşam yemeklerini dengeleyebilecek vaktiniz olur hem de metabolik hızınızı kullanarak aldığınız kaloriyi nötr hale getirebilirsiniz.

Hareket Ederek Dinlenin


Deşarj olmak kesinlikle gerekli fakat kanepede hiçbir şey yapmadan uzanıp yatarak hareketsiz bir şekilde dinlenmenin çok faydası olmadığı gibi zararları bile olabilir. Özellikle hareketinizi sıfırladığınızda yeme eğiliminiz devam ediyorsa bu daha da tehlikelidir. Fiziksel yorgunluğunuzu bütün vaktinizi harcayarak gidermeye çalışmayın. Kendinize biraz daha hareketli bir dinlenme yöntemi seçin.
 

Alkol Tüketimine Dikkat


Yemek yaparken veya beklerken içilen çeşitli meyve suyu karışımları yemeğe yaklaşık 600 kalori daha ekliyor. Yemekten önce ve yemekle birlikte alınacak en masum sıvı sudur. Alkol kilo kontrolünüzü zorlayan, vücutta yağ birikimini artıran ve masum olmayan bir içecektir. Eğer tüketilecekse de yemekle birlikte şarap türevi içeceklerden bir kadeh alınmalı.

İlkelerden Şaşmayın


Sağlıklı yaşamın bir aç / kapa düğmesi yok. Hafta içi sıkı sıkıya devam eden sağlıklı yaşam ilkeleri bir düğmeye basılarak hafta sonu ihmal edilmemelidir. Örneğin ailenizle, arkadaşlarınızla dondurma, light içecekler tüketerek masum kaçamaklar yapabilirsiniz. Ancak sağlıklı yaşam süreklilik gerektiren bir durumdur. Sık karşılaştığımız düşüncelerden biri diyet bozulunca tekrar başlamak için hafta başının beklenmesidir. Bunun için pazartesiyi beklemeyip hemen bir sonraki öğünden tekrar diyete başlamalısınız. Unutmayın, hafta sonu kaçamakları, sonraki haftalarda da düzeni bozarak yeme alışkanlıklarınızı değiştirebilir. 

Küçük Düzenlemeler Yapın


Hafta sonları sevdiklerinizle zaman geçirebilmek için özel dönemlerdir ve bu açıdan da diyet düzenini bozabilir. Fakat sağlıklı yaşamın yolu sağlıklı alışkanlıklar yaratmaktan geçer. Bazı düzenlemeler yapabilirsiniz. Örneğin, bütün öğlen yolda olacaksanız daha geç kahvaltı edin, dışarı çıkarken çok acıkıp yemek krizine girmemek için yanınıza ufak bir elma veya kepekli sandviç alın. Seyahat sırasında molalarda salata ve ızgaralardan vazgeçmeyin. Hafta sonunda geç saatte kalkıldığı için beslenme düzeni bozulur. Ayrıca kışın yeme isteği artar. Bunlardan zarar görmemek için bazı önemli noktalara dikkat etmemiz gerekir. Hafta içi yoğun bir şekilde çalıştıktan sonra yorgunluğu üzerimizden atmak için hafta sonunda gezer, alışveriş yapar; sinema, tiyatro ya da konsere gider ve sevdiğimiz yiyecekleri yeriz. Kış mevsimine girdiğimiz günlerde ise yeme isteğimiz daha da artar. Tatile gidenler ise açık büfeden sağlıklı seçimler yapmalıdırlar. Her öğünde lif açısından zengin sebze, salata muhakkak tüketmelidirler. Yemeğe salata veya bir kase çorba ile başlamak sonrasında daha fazla yemek yenmesini de önleyecektir. Kızartma yerine ızgara veya fırında pişirilmiş et, tatlı büfesinden ise sütlü tatlılar, alkol olarak da şarap tüketilmesinde fayda vardır. Beyin, yemeğe başladıktan yaklaşık 20 dakika sonra tokluk merkezini uyarır. Dolayısıyla bu süreyi doldurmak ve daha fazla yememek için yemekte oyalanmak gerekir. Bunun için de ideal yöntem, gıdaları yavaş ve iyi çiğneyerek yemek yeme süresinin uzatılmasıdır. Bu hem fazla gıda alımını önler hem de alınan gıdaların daha kolay sindirilmesini sağlar. Tabağınızdaki yemekle oyalanmanız daha az yemenizde etkili bir yöntemdir.

Diyete Kaldığınız Yerden Devam Edin

Sağlıklı beslenme bilincinin edinilmesi elbette zor, bu nedenle diyetisyeninizden destek almanızda fayda var. Bu süreçte maalesef kaçamaklar da olabiliyor. En fazla da hafta sonunda. Eğer diyet programınızda olmayan sakıncalı yiyecekler yemişseniz, diyetinize en baştan başlamak zorunda değilsiniz. En azından yediğiniz yiyeceklerin etkisini azaltmak için diyetisyeninizden bir-iki günlük detoks programı isteyebilir ve sonrasında kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Tabii ki bunu alışkanlık edinmemek şartıyla.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.