Yorgun Anlarda Sizi Canlandıracak 10 Dinamik Fikir

Buradasınız

Hareket Et 02 Mayıs 2019

 

 
Enerjinizi her mevsimde, her koşulda ve günün her saatinde korumanız için sağlıklı beslenme ve düzenli uyku önemli. Ancak çok hareketli bir günün ortasında ya da dinlenirken bile yorgunluk hissi aniden kapınızı çalabilir. Özellikle, bitirmeniz gereken çok fazla iş varken ve günün henüz ortasındayken beliren bitkinlik hali motivasyonunuzu hızla düşürebilir. İşte böyle anlarda enerjinizi kısa sürede size geri kazandıracak 10 canlandırıcı öneri…

1-Düşünmeyin, Yapın 

Her zaman yapılması gereken bir iş vardır ve işleri biriktirmek hem bedensel hem zihinsel yükünüzü artırır. Yapmanız gerekenleri düşünmek, kendinizi o işi yaparken hayal etmek gereksiz bir yorgunluğa neden olacaktır. Böyle anlarda yorgunluk hissine bir çelme takın ve işe başlayın. Eyleme geçmenin düşünmekten çok daha kolay olduğunu göreceksiniz. 
 

2- Yiyecek ve İçeceklerin Enerjisinden Yararlanın


Vücudun motive edici düşünceler kadar enerji veren gıdalara da ihtiyacı vardır. Ani şeker düşmesi, uykusuzluk ve stres gibi nedenlerle kendinizi yorgun hissettiğinizde sizi canlandıracak yiyecekler ve içecekler tüketebilirsiniz. Aniden bastıran uyku halinden çıkmak için bir fincan siyah çay ya da sade bir kahve içebilir, kan şekeri seviyenizi düzenlemek için elma ve ceviz tüketebilirsiniz. Portakal suyu, limonata gibi içecekler C vitamini seviyenizi artıracak ve size enerji verecektir. Bir parça bitter çikolata ise stresinizi azaltacak en tatlı seratonin kaynağıdır.

3- Şekerleme Hakkınızı Kullanın
 
Bedeninizi yorgun hissediyorsanız beyninizin de yorgun olduğunu bilmelisiniz. Beyninizi dinlendirmenin en iyi yolu ise bazen sadece kısa bir şekerleme yapmaktan geçiyor. İşler ne kadar çok, zaman ne kadar az gibi görünse de gün içinde kısa bir uyku ile zihninizi dinlendirebilirsiniz. 30 dakikayı geçmeyecek bir süre boyunca sessiz bir yerde uyumak günün kalan diliminde konsantrasyonunuzu artıracaktır. 
 

4- Yeterince Su İçin
 
Vücudumuz su kaybettiğinde enerjimiz de kayboluyor. Açlık, yorgunluk ve uykusuzluk hissettiğinizde aslında ihtiyacınız olan sadece su olabilir. Vücudunuz susuz kalırsa metabolizmanız yavaşlayacak ve bu da kendinizi halsiz hissetmenize neden olacaktır. Günde en az 8 bardak su içerek en gerekli besin olan oksijeni alabilir ve dayanıklılığınızı artırabilirsiniz.
 

5- Müzik Dinleyin
 
Kendinizi yorgun ve isteksiz hissettiğinizde ritminizi artıran bir müzik dinlemek işlerinizi daha hızlı yapmanızı sağlayacaktır. Beyniniz dışarıdan gelen her uyaran gibi hareketli müziklere de tepki veriyor. Canlandırıcı bir müzik listesi yaparak yorgun anlarınızda beyninize enerji veren sinyaller gönderebilirsiniz.

6- Doğru Nefes Alın

Gün içinde fazla hareket etmek ve yoğun çalışmak zihinsel dengenizi kaybetmenize neden olur. Dengenin kaybolmasının sinyali olan yorgunluk, yeterince nefes yani oksijen almadığınızın bir göstergesi. Uzun nefes egzersizleri için vaktiniz yoksa birkaç kere burnunuzdan derin nefes alıp vererek vücudunuzun oksijen seviyesini artırabilirsiniz. Böylece enerji ve konsantrasyonunuzu yeniden kazanabilirsiniz.

7- Gülümseyin 
 
İşler yetişmiyor gibi göründüğünde kendinize olan inancınızı kaybedebilir, yorgunluk veren bir yetersizlik duygusuna kapılabilirsiniz. Aslında küçük bir oyun ile bu durumu tersine çevirmek mümkün. Beynimizde biri konuşan biri dinleyen olmak üzere iki farklı mekanizma bulunuyor. Endişe, yorgunluk, isteksizlik gibi olumsuz duygulara kapıldığınızda içinizden gelmese de gülümseyin. İşler gerçekten yetişmiyorsa ya da yolunda gitmiyorsa bile kendinize bunun tam tersini söyleyin. Enerjik, güçlü, becerikli hissettiğinize ve yeterince zamanınız olduğuna dair cümleler kurabilirsiniz. Beynin dinleyen tarafı size inanacak ve bedeninize ihtiyacınız olan tüm olumlu komutları gönderecektir. 
 

8- Plan Yapın

Karışık bir zihin bedeninizde gereksiz yorgunluklara neden olur. Zihninizi düzenli tutmak için işlerinizi planlayabilirsiniz. Bir liste yapabilir ve işleri sıraya koyarak daha düzenli bir çalışma programı izleyebilirsiniz. Kendinizi yorgun ve isteksiz hissettiğiniz anlarda iş planınıza bakarak amaçlarınızı hatırlayabilir ve kolayca enerjinizi toplayabilirsiniz. 
 

9- Sohbet Edin

Sizi canlandıracak etkiyi bazen dışarıda bulmak da mümkün olabilir. Çok yorgun anlarınızda bir mola verebilir, arkadaşlarınızla sohbet edebilirsiniz. Yapacağınız birkaç kısa konuşma üzerinizdeki baskıyı azaltırken çalışma isteğinizi artıracaktır. 

10- Renklerin Gücünü Keşfedin

Enerji ve renkler birbiriyle ilişkilidir. İş yerinizde yüksek enerjinin simgesi olan kırmızı renkli objeler bulundurabilir, böylece çalışma isteğinizi artırabilirsiniz. Tıpkı canlandırıcı kırmızı gibi yaşam enerjisi veren sarı, mutluluk hissini artıran turuncu da baktığınızda ihtiyacınız olan canlandırıcı etkiyi yaratacaktır. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.