Yoga Tutkunlarının Çantasında Bulunması Gereken 7 Şey

Buradasınız

Hareket Et 09 Temmuz 2019

 
Hem zihne hem de vücuda faydaları saymakla bitmeyen yoganın temeli 5 bin yıl önceye kadar dayanıyor. Ülkemizde de son yıllarda popüler olan yoga; vücudu güçlendirmek, rahatlatmak ve zihni dinlendirmek için yapılıyor. Birçok çeşidi bulunan yoganın hangi türünü seçerseniz seçin, yoga tutkunlarının çantasında bulunması gereken olmazsa olmaz birkaç eşya var. İşte yoga tutkunlarının çantasında bulunması gereken 7 şey...

1. Yoga kıyafetleri
 


Yoga çantasında mutlaka bulunması gereken şeylerin başında yoga kıyafetleri geliyor. Yoga vücut kaslarını esnetirken aynı zamanda deriyi sıkılaştıran bir spor. Bu sporu yaparken bol eşofmanlar yerine dar ve esnek kıyafetleri tercih ederseniz hareketleri daha rahat yapabilirsiniz. Taytlar ve sporcu sütyenleri, rahatlığı bakımından yoga yapanlar tarafından sıkça tercih edilen giysilerden. 

2. Su matarası
 
Hergün en az 2 litre su içmek gerektiğini biliyoruz. Ancak spor yapan insanlar, spor esnasında oluşan su kaybını telafi etmek için daha fazla su tüketmeli. Su, vücudun daha dengeli olmasını sağladığı için mutlaka yoga öncesinde ve sonrasında yeterli miktarda su tüketilmelidir. Yapacağınız egzersizlerde terlemeye bağlı olarak su kaybı yaşanabilir. Bu nedenle yoga çantanızda su matarası taşımanız gerekiyor.

3. Yoga matı
 
Yogada vücudun tamamını çalıştırmaya yönelik hareketler bulunur. Bu hareketleri yaparken zemin üzerinde bulunmanız kaslarınızı ve eklemlerinizi ağrıtabilir, hatta vücudunuza zarar bile verebilir. O nedenle seçtiğiniz yoga türüne göre çantanızda bir yoga matının olmasında fayda var. Yoga matı seçerken ise kaymama özelliğine ve kalınlığına dikkat etmelisiniz. 

4. Köpük bloklar
 
Bazı hareketleri yaparken yardımcı olması açısından köpük bloklar da yoga çantasında bulunması gereken malzemeler arasında yer alıyor. Özellikle yogaya yeni başlayanlar için alışma sürecinde kurtarıcı olan köpük bloklar, yoga severlerin daha rahat hareket edebilmesine olanak tanıyor. Köpük blokları, internet sitelerinden ya da spor mağazalarından temin edebilirsiniz.

5. Yoga kemeri
 
Bir diğer yardımcı malzeme olan yoga kemeri, yoga yapanlara kolaylık sağlayan ürünlerden. Omuz açma egzersizleri ya da diz esnetme gibi bazı hareketleri özellikle yeni başlayan yogacılar için kolaylaştıran yoga kemeri ya da kayışları, yoga çantasının olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Yoga kemeri seçerken üretildiği malzeme ve uzunluğu, dikkat edilmesi gereken noktalar arasında. 

6. Dinlenme yastığı 
 
Yoganın kasları çalıştıran bir egzersiz olduğundan bahsettik. Gevşeme anlarında ya da egzersiz sonrasında ise kasların zarar görmemesi için dinlendiğiniz pozisyon çok önemli. “Bolster” olarak da bilinen dinlenme yastıkları, dinlenme anlarında kullanılabilir. Belinize, sırtınıza destek olup vücudunuzun daha rahat bir pozisyonda durmasını sağlayacak yastıklar, yoga tutkunlarının mutlaka sahip olması gereken eşyalar arasında. O nedenle yoga çantası hazırlarken içerisine dinlenme yastığı eklemeyi de ihmal etmemenizde fayda var. 

7. Motivaston müziği
 
Yoga yaparken konsantrasyonu sağlamak için genellikle sakinleştirici bir müzik dinlenmesi tavsiye edilir. Böylelikle vücudun, yoganın pozitif etkilerini daha net şekilde hissedeceği varsayılır. Mantralar ya da Hint ezgilerinden oluşan CD’leri yoga çantanıza ekleyebilirsiniz ya da bu tarz müzikleri telefonunuza indirerek dinleyebilirsiniz. 

Kaynak:

https://blog.gittigidiyor.com/spor-outdoor/yogaya-baslayacaklarin-sahip-olmasi-gereken-8-urun
https://www.bilgiustam.com/yoga-nedir-nasil-yapilir/

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
14 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.