Tükenmişlik Sendromu İçin Transandantal Meditasyon

Buradasınız

Hareket Et 16 Haziran 2022

Transandantal meditasyon, sağlık, tükenmişlik, sendrom, tedavi

İlk kez 1974 yılında Herbert Freudenberger tarafından başarısızlık, yıpranmışlık, güç ve enerji düzeyinin azalması, gösterdiği çabanın beklentileri karşılamaması gibi nedenlerin sonucunda bireyin farklı sorunlarından oluşan umutsuz hissetme durumu olarak tanımlanan tükenmişlik sendromu; yoğun ve kalabalık şehir yaşamı, iş ve sosyal hayatın getirdiği stres, sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik sorunlar ve mevcut şartlar gibi etkenler nedeniyle ortaya çıkabiliyor. Tükenmişlik sendromu için doktorların önerdiği çok çeşitli tedavi yöntemleri bulunuyor. Ek olarak meditasyonlar ile de bu sendromun önüne geçilebiliyor. Bunlardan biri olan transandantal meditasyonun tükenmişlik sendromu ile mücadeleye nasıl destek olduğunu senin için kaleme aldık.

Transandantal meditasyon nedir?

Transandantal meditasyon, sağlık, tükenmişlik, sendrom, tedavi, kadın

Modern dünyanın insanoğluna getirdiği hız faktörü, insan yaşamının tüm alanlarında hissedilir derecede önemini artırıyor. Tempo, yaşam kalitesini düşürüyor ve bunun yanı sıra bir kaos ortamını da beraberinde getiriyor. Bu durum, insanların fiziksel ve zihinsel olarak yıpranma payını artırıyor ve strese bağlı çeşitli problemlerin yaşanmasını kaçınılmaz kılıyor. Maharishi Mahesh Yogi tarafından geliştirilen transandantal meditasyon, derin bir düşünme tekniği olarak öne çıkıyor. Hastalıkların temel nedenlerinin keşfedilmesi için farklı teknikler sunan transandantal meditasyon, zihinsel olarak yenilenmeye ve kişilerin psikolojik, fiziksel ve sosyal olarak dinginleşmesine olanak sunuyor.

Transandantal meditasyon nasıl yapılır?

Transandantal meditasyon, sağlık, tükenmişlik, sendrom, tedavi

Zaman ve mekan fark etmeksizin yapılabilen ve oldukça kolay bir meditasyon türü olan transandantal meditasyon için yüksek bir konsantrasyon gerekmiyor. Zihnini boşaltmak için meditasyon sırasında kullanılan sesler ve kelimeler olarak bilinen “mantra”lardan bazılarını seçip sonra rahat bir pozisyonda oturmalısın. Meditasyon yaparken zihnini boşaltmanı sağlayacak ve bedenen rahatlamana yardımcı olacak bu mantralardan seçerken işin uzmanlarından destek alabilirsin. Bu kelimeleri yavaşça tekrarlayarak kendini rahatlatabilirsin. Mantrada bulunan sesleri ve kelimeleri sürekli sesli şekilde tekrarlamalı ve bunu yaparken de gözlerini kapalı tutmalısın. Sesleri ve kelimeleri tekrarlayarak konsantre olmalı ve aklındaki tüm düşüncelerden kurtulmalısın. Bu sayede saf bilinç seviyesine gelecek ve zihinsel karmaşadan kurtulacaksın. Bu meditasyonu uygularken sessiz bir ortamda olmayı, ışık ve koku gibi seni etkileyecek ve dikkatini dağıtacak diğer unsurları da göz önüne almayı unutmamalısın. Meditasyonunu bitirdikten sonra vücudunu çok yavaş hareket ettirmeye başlamalısın. Bunun için ilk olarak el ve ayak parmaklarından işe başlayabilirsin.

Transandantal meditasyonun faydaları neler?

Transandantal meditasyon, sağlık, tükenmişlik, sendrom, tedavi, erkek

Günlük yaşamın bir destekleyicisi olarak kabul edilen transandantal meditasyonun birçok faydası bulunuyor. Transandantal meditasyon ile strese bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklar, yorgunluk, yıpranma, uykusuzluk, depresyon ve panik atak gibi hayatı zorlaştıran durumların önüne geçmek mümkün. Bu teknik aynı zamanda bağımlılıklardan kurtulmak için de kullanılıyor. Dikkat dağıtıcı ve stres oluşturan düşüncelerden kurtulmak, odaklanmayı sağlamak ve farkındalık oluşturmak için de bu meditasyonu deneyebilirsin. Uzmanlar bu meditasyonun kalp hastalıkları risklerini azalttığını ve kan basıncını da dengelediğini söylüyorlar.

Tükenmişlik sendromu başta olmak üzere birçok fiziksel ya da ruhsal açıdan kendini iyi hissetmediğin konularda meditasyonun gücünden faydalanabilirsin. Sağlığını korumak ya da hastalıkların iyileşme dönemlerinde meditasyon çok etkili bir yardımcı olarak öne çıkacaktır. Hayatının herhangi bir anında sağlığınla ilgili hastaneye gitme ihtiyacın olduğunda ise Cigna’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yanında. Anlaşmalı özel hastanelerde SGK katkı payı hariç hiçbir ek ücret ödemeden muayene ve tedavi hizmeti alabilir; check-up, online doktor, online psikolog ve online diyetisyen gibi birçok ücretsiz hizmetten de yararlanabilirsin. Üstelik %10 hoş geldin indirimiyle!

 

 

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.