Ana içeriğe atla

Meditasyon

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Stresini Meditasyon ile Atmaya Ne Dersin?
Stresini Meditasyon ile Atmaya Ne Dersin?

iyihisset.com

30 Nis 2022

stres, meditasyon, sağlık

Günümüzde hayatımız artık çok stresli, hızlı ve yoğun. Gün içerisinde zamanın nasıl geçtiğini anlamak da pek mümkün değil ve birçok faktöre bağlı olarak hem özel yaşam hem de iş hayatı oldukça stresli. Bu kadar yoğun bir strese karşı sağlığını korumak ve herhangi bir hastalığa yakalanmamak ise hiç olmadığı kadar önemli. Her insan farklı yöntemlerle stresini azaltıp, kendini rahatlatabiliyor. Bu yöntemler arasında en etkililerinden biri de meditasyon. Günlük rutinlerin içerisine meditasyonu ekleyerek sen de stresini azaltabilirsin. İşte bunun için yapabileceğin birkaç tüyo…

Stresi yenmek için birebir

stres, meditasyon, sağlık

Stres, insanın hissettiği herhangi bir tehdit karşısında fiziksel ve ruhsal olarak bununla başa çıkamaması durumu olarak tanımlanıyor. Birçok anlamda bir savunma mekanizması olarak da kabul edilen bu durumla karşılaşıldığında vücudumuzun sinir sistemi, stres hormonu salgılıyor. Buna bağlı olarak da kan basıncı yükseliyor, duygu-durum karmaşıklaşıyor, duyular keskinleşiyor ve kaslar kendini sıkılaştırıyor. Bu da temelde odaklanma sorunu yaşanmasını ve doğru karar vermeme durumunun ortaya çıkmasına neden oluyor. Meditasyon ise ruhun dinginleşmesi ve vücudun sakinleşmesini sağlayarak bunun üstesinden gelinmesine yardımcı oluyor. Stresi bedeninizden uzaklaştırmak için düzenli meditasyon egzersizleri yapılması çok etkili olabiliyor.

Ne sıklıkla meditasyon yapmalısın?

stres, meditasyon, sağlık

Meditasyonla stresini atmak ya da azaltmak istiyorsan bunu günlük bir rutin haline getirmen gerekiyor. Dinlenme ve gevşeme hareketlerini meditasyon hareketleri ile yaparak bedenini ve zihnini rahatlatabilirsin. Bu da stresini azaltmak için seni destekleyecektir. Gün içerisinde 5-10 dakikalık zaman dilimlerinde meditasyon egzersizlerini yapmalısın. Bunu sabah saatlerinde, zihnin dinginden yaptığında hem çok daha etkili olacak hem de bu rahatlama gün içerisine yayılarak sağlığın için büyük fayda sağlayacaktır. Örneğin yere oturup ayakları ileriye doğru ittirebilir ve kaslarını gerebilirsin. Ayaktayken ellerini ve kollarını yukarıya kaldırarak göğsünü, karnını, parmak ve kollarını esnetebilirsin. Ağrılarını hafifletmek ve fiziksel olarak rahatlamak için küçük masaj hareketleri yapabilirsin.

Nefes egzersizlerini unutma

stres, meditasyon, sağlık

Meditasyon ile stresini atarken unutmaman gereken bir diğer nokta da nefes egzersizleridir. Meditasyon yaparken rahat kıyafetler seçmeli, dikkatini toplamalı ve doğru nefes egzersizlerini de seansının içerisine eklemelisin. Önce 10-15 saniye boyunca burnundan nefes almalı ardından da bu nefesi ağzından yavaşça vermelisin. 20 dakikalık meditasyon süresinde bu nefes egzersizini 10-15 kere yapabilirsin.  Bu sayede vücudunu rahatlatabilir ve nefesle birlikte içindeki stresin de azalmasını sağlayabilirsin.

Mekan da çok önemli

stres, meditasyon, sağlık

Meditasyonun etkileri birçok uzman tarafından kabul edilir ve özellikle stresi yenme konusunda da meditasyon çok tercih edilen bir aktivitedir. Ancak bunu yaparken seçtiğin mekan ve zaman da oldukça önemli. Çünkü stresini azaltmak için meditasyon yapıyorsan seni rahatlatacak ve içinde bulunduğun sıkıntıdan uzaklaştıracak bir lokasyon seçmen faydalı olacaktır. Eğer hava güzelse açık havada meditasyon yapmayı tercih edebilirsin. Evde isen kendini en rahat ve sakin hissettiğin ortamı seçmelisin. Zaman olarak da sabah saatleri daha uygun olsa da senin kendini en dingin hissettiği zaman da uygun olabilir.

Yaşam içerisinde stresli anlarının ve günlerinin olması son derece normaldir ve o zamanlarda sağlığının da olumsuz etkilenmesi çok olasıdır. Sen de stresini yenmek için meditasyonun gücünden faydalanabilir ve bunu rutin haline getirerek kendini rahatlatabilirsin. Meditasyon aynı zamanda hem fiziksel hem de psikolojik olarak zorlayıcı bir süreç olan kanser gibi hastalıklarda da önerilmektedir. Bu gibi zorlu durumlar meditasyon ile desteklense de bugünden cilt kanseri hariç tüm kanserlerini ilk fazdan itibaren koruma altına alan QNB Sigorta’nın Yaşasın Hayat Sigortası sahibi olmayı düşünebilirsin. Bu sigorta ile kanser hastalığına yakalanman durumunda kendin ve sevdiklerin için maddi güvence sağlayabilirsin.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.