Sankalpanı Hayatına Nasıl Kullanmalısın?

Buradasınız

Hareket Et 25 Nisan 2023

sankalpan, meditasyon, yoga, egzersiz, hareket

Sankalpa, Sanskritçe bir kelime olup "niyet" ya da "karar" anlamına gelir. Bu kelime, yoga ve meditasyon gibi doğu felsefesi uygulamalarında yaygın olarak kullanılır. Ancak sankalpa sadece bu uygulamalarla sınırlı kalmayıp hayatın her alanında kullanılabilecek bir kavrama evrilmiştir. Sankalpa hayatını daha anlamlı ve yönlendirici hale getirmek için kullanabileceğimiz bir araç olarak ön plana çıkıyor. Sankalpanı hayatına nasıl kullanman gerektiğini senin için kaleme aldık.

Sankalpanı doğru seçmelisin

sankalpan, meditasyon, yoga, egzersiz, hareket

Sankalpanı seçerken yapmak istediğin şeyler üzerine yoğunlaşmalısın. Bu şeyler senin gerçekleştirmek istediğin ama şimdiye kadar başaramadığın hedefler olabilir. Ancak, sankalpanın gerçekleştirilmesi mümkün olması önemlidir. Unutma ki başarısızlık seni motive etmek yerine stres yaşamana neden olur.

Sankalpanı günlük hayatına entegre etmelisin

sankalpan, meditasyon, yoga, egzersiz, hareket

Sankalpanı sadece yoga ya da meditasyon seanslarında değil, günlük hayatında da uygulamalısın. Sankalpa senin için bir kılavuz görevi görebilir ve günlük hayatında nasıl hareket etmen gerektiğine dair sana bir yol haritası sağlayabilir. Bu noktada sankalpanı günlük hayatına entegre etmeli ve onu bir pusula olarak görmelisin.

Sankalpanı tekrarlamalısın

sankalpan, meditasyon, yoga, egzersiz, hareket

Sankalpanı, her gün tekrarlamaya özen göstermelisin. Böylece ona olan inancın ve motivasyonun artacaktır. Her gün kısa bir süre ayırarak sankalpanı tekrar etmek seni motive edecek ve hedefine daha da yaklaştıracaktır. İsteklerin noktasında niyetini sürekli belli etmeli ve evrene mesaj göndermelisin.

Sankalpanı yazılı olarak tutmalısın

sankalpan, meditasyon, yoga, egzersiz, hareket

Sankalpanı yazılı olarak tutmak senin için önemli bir motivasyon kaynağı olacaktır. Hedefine ulaşmak için neler yapman gerektiğini belirleyerek sankalpanı somut bir hale getirebilirsin. Yazılı olarak tuttuğun sankalpanın seni motive edeceğine ve hedefine ulaşman için seni destekleyeceğine inanabilirsin. Bu durum başarıya olan inancını ve mental sağlığını da olumlu yönde etkileyecektir.

Sankalpanı sorgulamalısın

sankalpan, meditasyon, yoga, egzersiz, hareket

Sankalpanın gerçekleştirilmesi konusunda kendine sorular sormalısın. Bu sorular, senin hedefine ulaşmak için daha iyi bir yol bulmana yardımcı olacaktır. Örneğin, "bu hedefe ulaşmak için neler yapabilirim, bu hedefe ulaşmak isterken önüme çıkan engellerle nasıl mücadele ederim?" gibi sorular seni daha etkili bir şekilde yönlendirebilir.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 10 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.