Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Sabah Sporu İçin Motivasyonunuzu Artıracak Öneriler

HAREKET ET09 Haziran 2017

koşmak

Uyurken ihtiyaç duyulan enerji karbonhidratlardan sağlandığı için sabah sporu sırasında doğrudan yağ yakıldığını biliyor muydunuz? Bu bilgi sizi heyecanlandırdıysa, başlamak kadar devam ettirmenin önemini de bilmelisiniz. İşte sabah sporunda istikrarı yakalamanızı sağlayacak öneriler.

Zamanlama Yapın

zamanlama yapma

Tıpkı doktor veya iş randevularınız gibi sabah sporuna da gereken disiplini ve özeni gösterin. Eğer sabrederek düzenli olarak yapmaya başlarsanız kısa bir sürede sporun günlük programınızın ayrılmaz bir parçası olduğunu göreceksiniz.

Geceleri İyi Dinlenin

iyi dinlenmek

Kaliteli ve ayarında bir uykuyla güne çok daha keyifli başlar ve sabah sporu için gerekli enerjiyi bulabilirsiniz. Böylece spor salonuna ya da koşu parkurlarına tam bir motivasyonla gidebilir, sporun iyileştirici etkilerini tüm bedeninizde hissedebilirsiniz.

Sabah Sporu Programını Yazın

Uyumadan önce bir sonraki günün egzersiz programını yazın. Böylece uyku sonrasında hiçbir ayrıntıyı unutmaz, hangi saatte hangi egzersizi yapacağınızı disiplinli hale getirirsiniz.

Size Eşlik Edecek Bir Arkadaş Bulun

Bu kişi, zaten tanıdığınız bir arkadaşınız veya spor salonunda tanışıp anlaştığınız biri olabilir. Böylece birbirinizi teşvik edebilir, spor sırasında kendi spor deneyimlerinizi aktararak birbirinize yardımcı olabilirsiniz.

Spor Arkadaşlarınızla Tatlı Rekabetlere Girin

Birlikte spor yaptığınız kişilerle fazladan 500 adım yürümek veya 10 dakika boyunca ara vermeden koşmak gibi tatlı rekabetlere girebilirsiniz. Bu küçük yarışlar hem işe eğlence katar hem de istikrarlı olmanızı sağlar.

Çok Hafif Egzersizlerle Başlayın

Sabah sporu genelde açken yapıldığı için kalbinizi ve bedeninizi zorlayan ağır egzersizlerden uzak durmalısınız. Başlangıçta 5-10 dakikalık hafif tempolu yürüyüşler yapabilir, zaman içinde 30-40 dakikaya kadar çıkarabilirsiniz. Aksi halde çabucak sıkılıp vazgeçme ihtimaliniz var.

Spor Sonrası Lezzetli Bir Kahvaltı Yapın

Uzmanlara göre egzersizden sonraki 60 dakikalık zaman dilimi, beslenmek için tahmin edebileceğinizden daha önemli. Bu nedenle sabah sporu sonrasında yapacağınız ilk iş kahvaltı olsun! Yeşil sebze, protein ve meyve ağırlıklı bir kahvaltı spor sonrası sizi harika hissettirecektir.

Sabah Sporunun Şifa Veren Gücünü Keşfedin

Sağlıklı olmak, forma girmek ve mutlu hissetmek için sabahları spor yapmanın önemini psikologlar, hekimler ve sporcular tarafından sıkça dile getiriliyor. Başta kanser gibi çok ciddi sağlık problemleri olmak üzere pek çok bedensel veya ruhsal rahatsızlıktan korunmak için sabah sporunun şifa veren gücünü keşfetmelisiniz. Yarın sadece yarım saat daha erken uyanarak buna başlamaya ne dersin? İşe bir spor salonu ya da beslenme uzmanı bularak başlayacaksanız, %40’ varan indirim sunan harika bir önerimiz var. Detaylar için tıklayın.

 

 

 

Kansere İnat Yaşasın Hayat Hemen Başvur

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Beynin normal organizasyonunu ve fonksiyonunu bozmasıyla ortaya çıkan ve özellikle ilerleyen yaşlarda hayat kalitesini oldukça düşüren Alzheimer, her geçen gün daha çok gündeme geliyor. Hatalı beslenme, kronik hastalıklar, stres gibi çok farklı nedenlerle ortaya çıkan hastalığa dikkat çekmek için 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’nde farklı etkinlikler düzenleniyor. Yakın geçmişinizin belleklerinizden silinmesini önlemek adına Alzheirmer’dan korunmalısınız! Peki ama nasıl? İşte 8 adımda Alzheimer’dan korunmak için yapmanız gerekenler.

Hızlı Pişirmek Çözüm Değil!

Sağlıklı beslenmek adına tercih ettiğimiz sebzelerinizin, hızlı pişirme sonucunda bir anda vücudunuz için çok zehirli olabileceğini hiç düşündünüz mü? Sebzelerinizi mangal, barbekü ya da is ve duman altında pişirmek yerine ocağınızın altını kısarak hazırlamayı tercih edin. Böylelikle hem daha lezzetli besinler elde edebilir hem de Alzheimer’a neden olan hatalı beslenme biçimlerinden kurtulabilirsiniz.

Yemek Yaptığınız Kaplara Dikkat

Mutfakta Alzheimer’a neden olabilecek kadar tehlikeli bir diğer unsur da pişirme yaptığınız kaplardır. Bu kapların  üretiminde kullanılan kimyasal birçok madde, yoğun ısıda açığa çıkarak özellikle beyninizde hasara neden olan süreçleri tetikleyebilirler. Kimyasal içeren pişirme kapları yerine çelik, cam, porselen gibi daha doğal malzemelerden üretilenleri seçmeye çalışın.


Kilonuzu Kontrol Edin!

Birçok hastalıkta olduğu gibi Alzheimer’da da kilo kontrolü son derece önemlidir. Yapılan araştırmalar vücut ağırlığının artmasıyla doğru orantılı olarak Alzheimer görülme sıklığının da arttığını gösteriyor. Kaliforniya Üniversitesi Nöroloji Profesörü Paul Thompson’ın teorisine göre, aşırı kilolu kişilerde fazla yağ beyinde depolanıyor ve damarları daraltıyor… Bu durum da hastalığın görülme oranını artırıyor. Siz siz olun ideal kilonuzu yakalayın ve onu koruyun!

Diyabet ve Kalp Sağlığı Çok Önemli…

Toplum içerisinde çok sık görülen ve neredeyse tüm sağlık sohbetlerinin başını çeken diyabet ve kalp hastalıkları da listemizin bir sonraki sırasında yer alıyor. Çok sayıda bilimsel araştırma, diyabetin ve kalp hastalığının Alzheimer hastalığını doğrudan etkilediğini açıkça gösteriyor. Bir hastalığın önemli başka bir hastalığı tetiklemesini istemeyiz. Düzenli kontrollerinizi yaptırın ve doktorunuzla sürekli iletişim halinde olun. Sağlıklı bir yaşam programı sizi Alzheimer’den koruyacaktır.

Beyninizle İnatlaşın!

Beyninizi aktif bir şekilde kullanmak ve zaman zaman onu zorlamak da nörolojik hastalıkların en büyük düşmanlarından biri.  Beyniniz için ekstra mesai yapabilir, sürekli yeni bilgiler öğrenip onu dinamik hale sokabilirsiniz. Araştırmalara göre Alzheimer hastalığı beynini aktif tutmaya gayret eden kişilerde daha ilerleyen yaşlarda ortaya çıkıyor. Bol bol okumak, bir şeyler ezberlemek, bulmaca çözmek ve zihni meşgul edici uğraşlar edinmek işe yarayabilir.

Bol Bol Sosyalleşin

Ruhu dinlendirmek ve hayatın negatif etkilerinden kendinizi arındırmak, Alzheimer ile mücadelede önemli bir faktör. Bunun için de özellikle  sizi mutlu eden kişilerle bir araya gelmeniz, kendinizi daha keyifli hissedeceğiniz ortamlara girmeniz çok işe yarayacaktır. Kurslar, eğitimler gibi daha kalabalık ortamlarda bulunarak sosyalleşmek de çok faydalı olabilir.

Terlemeyi Önleyen Deodorantlardan Kaçının

Araştırmalara göre klasik deodorantların içerisindeki Aluminium Chlorohydrate, Aluminium Zirconium, Paraben vb. içeriklerin Alzheimer hastalığı ile doğrudan ilişkisi var. Gelişmiş ülkelerin birçoğunda olduğu gibi siz de bu ürünlerin kullanımını azaltabilir ve daha doğal yollarla vücut bakımınızı yapabilirsiniz.

Belki De Kişiliğinizi Değiştirmeniz Gerekecek

Bazı kişilik özelliklerinin Alzheimer’a koruyucu etkisi çok güçlü bir bilimsel iddia. Hedefleri olan, bunlar için mücadele eden, daha çok gülen, mutlu olmaya çalışan bireylerin Alzheimer ile olan savaşta çok daha başarılı olduğu kabul ediliyor.  Siz de kişisel özelliklerinizi değiştirerek hayata daha pozitif bakmaya çalışın. Bu yolla belki de çok daha keyifli bir hayata da merhaba demiş olacaksınız.