Pozitif Düşünmenin Yolları ve Faydaları

Buradasınız

Hareket Et 13 Eylül 2022

pozitif, olumlu, düşünce, meditasyon, mutluluk, huzur

Pozitif düşünce, bireylerin hayat kalitelerini artıran efektif bir kavram ve hayatının her anında ve alanında olumlu etkileri olan bir durum. Kişinin psikolojik açıdan daha güçlü olmasına ve karşılaştığı sorunlar karşısında daha hızlı çözüm üretmesine olanak sağlayan bu kavram, aynı zamanda stres, zaman ve kaygı yönetimi hususunda da önemli bir rol oynuyor. Pozitif Düşünme Günü’ne özel olarak hazırladığımız bu yazıda pozitif düşünmenin yollarını ve faydalarını senin için kaleme aldık.

Pozitif düşünme yöntemleri nelerdir?

pozitif, olumlu, düşünce, meditasyon, mutluluk, huzur, adam

Pozitif düşünme yöntemleri bireyin karşılaştığı sorunlar ve bireyin kontrolünde olmayan olumsuz sonuçlar karşısında daha güçlü kalmasına ve daha akılcı çözümler üretmesine zemin hazırlıyor. Uzmanlar pozitif düşünme yöntemlerine sahip olmak isteyen bireylerin aşağıdaki davranış biçimlerine sahip olması gerektiğini ifade ediyor;

  • Olumsuz düşüncelerden uzaklaşmalısın.
  • Yardımsever olmalısın.
  • Kendini kimseyle kıyaslamamalısın.
  • Etkili bir iletişim kurmalısın.
  • Geçmişinden ders çıkarmalısın.
  • Sıkı dostluklar edinmelisin.
  • Gülümsemeyi unutmamalısın.

Pozitif düşünmenin faydaları nelerdir?

pozitif, olumlu, düşünce, meditasyon, mutluluk, huzur, kadın

Pozitif düşünme öncelikle bireyin stres faktörünü daha efektif bir biçimde kontrol etmesini sağlayarak daha sağlıklı bir hayat sürmesine olanak sağlıyor. Kaygı ve endişe gibi kavramların mental sağlık üzerindeki olumsuz etkisi, pozitif düşünme ile birlikte azalıyor. Bireyler karşılaştıkları sorunlar karşısında daha etkili ve akılcı çözüm önerileri geliştiriyor. Pozitif düşünen kişilerin sosyal yaşamlarındaki saygınlığının da arttığı biliniyor.

Pozitif düşünme için neler yapılmalı? 

pozitif, olumlu, düşünce, meditasyon, mutluluk, huzur, adam

Pozitif düşünme, bireyin iç dünyasında kaygı, endişe ve korkuyu yenmesi sonucu ortaya çıkar. Dolayısıyla bireyin kendisine zarar veren bu gibi duygu durumlarının önüne geçmesi gerekiyor. Pozitif düşünme yöntemlerini özümseyen kişilerde birtakım davranış biçimlerinin ortaklığı göze çarpıyor. Pozitif düşünmek isteyen bireylerin kendisine güvenmesi, iyi bir iletişim kurması, duygularını ifade etmekten kaçınmaması, geçmişine takılı kalmaması ve önüne çıkan engeller karşısında daha güçlü kalması gerekiyor.

Sosyal yaşamın kalitesi pozitif düşünmeyi etkiliyor

pozitif, olumlu, düşünce, meditasyon, mutluluk, huzur, kadın

Uzmanlar bireylerin sahip olduğu sosyal yaşam kalitesinin pozitif düşünceyi doğrudan etkilediğini vurguluyor. Bireylerin sahip olduğu özel alan, içerisinde sıkça yer aldığı kamusal alan, kendisine ayırabildiği zaman dilimi, maddi ve manevi güç, beslenme, uyku ve spor alışkanlıkları pozitif düşünmenin temelini oluşturuyor.

Sevdiğin aktivitelere yönelebilirsin

pozitif, olumlu, düşünce, meditasyon, mutluluk, huzur, hobi, kadın

Pozitif düşünme yöntemlerinden bir diğeri de sevdiğin, kendini o anda mutlu hissettiğin, rahatladığın ve zihnini boşalttığın bir aktivitelere yönelmektir. Dilersen tek başına dilersen de sevdiğin diğer insanlarla birlikte yapacağın bu aktiviteler, o andaki kötü hislerini, duygu ve düşüncelerini uzaklaştırıp yerine daha olumlu ve iyi olanları koyacaktır. Hobilerine vakit ayırabilir ve kendini daha mutlu hissettiğin insanlarla görüşebilirsin. Yüz yüze olmasa bile sadece bir telefon dahi edip onların sesini duymak seni daha pozitif düşünmeye sevk edebilir.

Geçmişi de unutmalısın

pozitif, olumlu, düşünce, meditasyon, mutluluk, huzur

Geçmişi unutmak ve geride bırakmak da pozitif düşünme yolunda uygulayabileceğin yöntemlerden biridir. Birçoğumuz geçmişten gelen duygular ve düşüncelerin yarattığı baskı altında ezilir, üzülür ve bunları bugüne taşır. Büyük bir yük yaratan bu durum, olumlu ve pozitif düşünme önündeki en büyük engellerden de biridir. Sen de geçmişindeki sorunlarla ve olumsuzluklarla yüzleşip, onları geride bırakarak bugünkü yaşamına ve geleceğe daha umutla bakabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
11 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.