Nasıl Nefes Alıyorsunuz? 5 Basit Teknikle Doğru Nefes Almanın Yolları

Buradasınız

Hareket Et 26 Ağustos 2019

Nefes almak ve solunum yapmak aynı şey değildir. Solunum kimyasal bir aşamadır, nefes ise bir işleyiştir. Doğru alınan nefes, hem fiziksel hem ruhsal sağlığı olumlu yönde etkiler. Bir insan her nefes alışında ortalama 500-700 ml arası havayı içine çeker. Bu havanın yüzde 20’si oksijen, yüzde 79’u nitrojen, geri kalanı ise diğer gazlardan oluşur. Dolayısıyla sağlık için doğru nefes almak çok önemlidir. Peki siz nasıl nefes alıyorsunuz? İşte 5 basit teknikle doğru nefes almanın yolları...

1. Üç derin nefes tekniğini uygulayın
 

Derin nefes almak, akciğerleri temizler ve zihni rahatlatır. Üç derin nefes tekniği ise, an farkındalığı yaşamanızı sağlar. Kendinizi stresli, öfkeli ya da üzgün hissettiğinizde 3 derin nefes tekniğini kullanarak rahatlayabilirsiniz. Duygularınıza hakim olamadığınız durumlarda derin nefes almak sizi sakinleştirir, beyin kimyanızı düzenler ve daha dengeli davranmanıza olanak tanır. 3 derin nefes tekniğinin etkili olabilmesi için nefesi yavaş alıp yavaş vermelisiniz. 

2. Burnunuzdan nefes alın
 
Doğru nefes tekniklerinden biri de burundan nefes alıp ağızdan vermektir. Burun, yapısı sayesinde alınan havayı akciğerler için uygun hale getirir. Burnun içerisindeki dokular, havayla birlikte gelen mikropların o kanalda tutularak akciğerlere ulaşmasını engeller. Bu nedenle burnunuzdan nefes almanız, sağlığınız açısından büyük önem taşır. Özellikle havanın kirli olduğunu düşündüğünüz ortamlarda burnunuzdan nefes almanızda fayda var.

3. Nefesi yavaşça verin
 
Nefes alırken çoğu zaman akciğerler tamamen temiz havayla dolmadığı gibi ciğerlerde bulunan kirli hava da tamamen dışarıya atılamaz. Bunun yapılması için ise nefesi hızlıca alıp yavaşça vermeyi ihmal etmeyin. Bu teknik, akciğerlerin en alttan itibaren havayla dolmasına yardımcı olur. Aynı zamanda bu şekilde akciğerlerdeki kirli hava daha hızlı ve kolay bir şekilde dışarıya atılır.

4. Dönüşümlü nefes alın
 
Duygusal durumunuza göre uygulayacağınız nefes teknikleriyle içinde bulunduğunuz durumu kendiniz için daha rahat bir hale getirebilirsiniz. Dönüşümlü nefes tekniği, karar vermeniz ya da odaklanmanız gereken anlarda konsantrasyonunuzu arttırmanıza yardımcı olacak bir tekniktir. Bu tekniği uyguladığınızda kendinizi daha dinç hissedeceksiniz. Dönüşümlü nefes tekniğini uygulamak için öncelikle sağ baş parmağınızla sağ burun deliğinizi kapatın ve sol burun deliğinizden derin bir nefes alın. Nefesinizin son noktasında sol burun deliğinizi sol baş parmağınızla kapatın ve nefesi sağ burun deliğinizden verin. Daha sonra tam tersini yaparak dönüşümlü nefes almaya devam edin. 

5. 4 saniye nefes tekniğini kullanın
 
Uyumakta zorluk çektiğiniz durumlarda kullanabileceğiniz bu teknik, zihninizi rahatlatarak sizi deliksiz bir uykuya hazırlar. “Eşit nefes” ya da “4 saniye nefes tekniği” olarak bilinen bu teknikte, 4 saniye boyunca nefes alıp 4 saniye boyunca vermeniz gerekiyor. Ancak yalnızca burnunuzdan solumalısınız. Genellikle yoga yapanların uyguladığı bu nefes tekniğinde, ileri seviyedeki yogacılar nefes aldıktan sonra 6-7 saniye kadar nefeslerini tutabilir. Bu şekilde kaslar gevşer, sinir sistemi rahatlar ve stres seviyesinde azalma görülür. 

Kaynak: 

https://www.aysetolga.com/dogru-nefes-alip-vermenin-puf-noktalari-nelerdir
http://www.milliyet.com.tr/sizi-10-dakikada-rahatlatacak-6-nefes-egzersizi-pembenar-yazardetay-saglik-2528323/

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 18 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.