Meditasyonu Günlük Rutin Haline Getirmenin Yolları

Buradasınız

Hareket Et 26 Ocak 2022

meditasyon, günlük, rutin, yaşam, hayat

Günlük hayatın koşturmacası ve stresi içerisinde seni kurtarabilecek, aradığın huzuru getirebilecek ve rahatlatacak en uygun aktivitelerden biri meditasyondur. Hayatını dengeli ve düzenli bir hale getirmene yardımcı olacak meditasyonu, günlük hayatının bir parçası ve rutini haline getirmek de yine senin elinde. Atacağın birkaç basit adımla meditasyonu akışın normal bir parçasına çevirmen mümkün. Korkularını, kaygılarını ve endişelerini bir kenara bırakıp daha mutlu olmanı sağlayacak meditasyon çalışmalarını günlük bir rutin haline getirebilmen için ipuçlarını bu yazımızda bulabilirsin.

Sabah saatlerinde uygun bir zaman yaratmalısın

meditasyon, günlük, rutin, yaşam, hayat, erkek

Meditasyon temelde bir egzersiz ve antrenman gibidir ve hemen hemen her sporda olduğu gibi disiplin, özveri ve zamanlama ister. Meditasyonu bir rutin haline getirmenin en iyi ve hızlı yollarından biri onu bir spor gibi düşünüp, gün içerisinde ona uygun bir vakit ayırmaktır. Bunun için de uzmanlar genelde sabah saatlerini önermektedir. Sabah saatlerinde kendine ve günlük planına uygun bir an seçerek meditasyon yapabilirsin. Bunu sabahları yaptığında ve düzenli bir hale getirdiğinde günün geri kalanında da çok rahat ve huzurlu olduğunu fark edeceksin.

Küçük hatırlatıcılardan yararlanabilirsin

meditasyon, günlük, rutin, yaşam, hayat, kadın

Bir şeyi ve davranışı alışkanlık haline getirmek çok zordur ve bunu günlük yaşamının bir parçası haline getirmek için oldukça çaba sarf etmen gerekebilir. Bu süreci hızlandırmak ve rutin haline çevirmek için telefonun, bilgisayarın, not defterin ya da buzdolabın gibi çok sık kontrol edip baktığın bir alana hatırlatıcı, küçük notlar koyabilirsin. Bu yolla sürekli olarak meditasyon yapman gerektiği karşına çıkacak ve sen de günün birinde bunu rutin haline çevirmek için ilk adımı atacaksın.

Meditasyonu iş yerine de taşıyabilirsin

meditasyon, günlük, rutin, yaşam, hayat, ofis, erkek

Meditasyon için en uygun yerlerden biri evdir çünkü doğası gereği bu ritüel sessiz ve sakin bir yerde yapılmalıdır. Ancak eğer konum ve mekan müsaade ediyorsa ve senin de buna yeterli zamanın varsa iş yerinde de meditasyon yapabilirsin. Bu şekilde meditasyonu günlük bir rutin haline getirmen de oldukça kolay olacaktır. İş yerinde, günlük iş planının kısa bir bölümünü bu rutine ayırabilirsin.

Günlük tutabilirsin

meditasyon, günlük, rutin, yaşam, hayat

Meditasyon yapmak, vücudu hem fiziksel hem de ruhsal olarak oldukça rahatlatan bir egzersizdir. Bunun için hissettiğin ve senin iyi olmanı sağlayan tüm duygularını bir günlük içerisine yazabilirsin. Bu yolla meditasyon zamanlarını daha rutin ve düzenli hale getirebilmen için gerekli motivasyonu kendi kendine sağlayabilirsin.

Birlikten güç doğar

meditasyon, günlük, rutin, yaşam, hayat, bilgisayar, online

Meditasyonu rutin haline getirmene yardımcı olacak bir diğer unsur da grup çalışmalarıdır. Günün belirli saatinde yapılacak bu çalışmalar içerisinde yer alarak meditasyon çalışmalarını belirli bir düzene oturtman da mümkün. Özellikle son dönemde sayıları hızla artan online grup meditasyonlarına katılabilir ve çalışmalarını rutinleştirmek için ihtiyaç duyduğun motivasyonu burada bulabilirsin.

 

 
 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.