Ana içeriğe atla

Meditasyon

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Meditasyonda 8 Güç Nedir? Etkileri Nelerdir?
Meditasyonda 8 Güç Nedir? Etkileri Nelerdir?

iyihisset.com

25 Ara 2019


Günümüzün yoğun hayat temposunda meditasyon, vazgeçilmez bir stres atma ve sakinleşme yöntemi halini almıştır. Yalnızca birkaç dakikanızı ayırarak yapabileceğiniz basit meditasyonlardan tutun da uzun ruhani yolculuklara kadar hepsinin amacı, kendimizi daha iyi tanımamızı sağlamak ve zihnimizi kontrol altında tutabilmektir. Peki meditasyonun temel taşı olan 8 güç nedir, etkileri nelerdir ve nasıl uygulanır? Tüm bu soruların cevabını sizler için yazdık.

 

İşte meditasyondan 8 güç ve etkileri...

 

1.Geriye Dönüş

Geriye dönüş adımıyla birlikte kişi; huzur, saflık, sevgi, saadet ve bilgelik olarak isimlendirdiğimiz asıl niteliklerimize geri dönmeyi amaçlar. Bunu yapmanın tek yolu düşüncelerinizi içe doğru yönlendirmektir. Sessiz bir ortamda gerçekleştirebileceğiniz bu adım, ruhani yolculuğunuza etkili bir başlangıç yapmak için oldukça ideal. Şimdi şu sözleri hep birlikte tekrar edelim: “ Zihnimin enerjisini toplayarak asli gücümü bulmaya başlıyorum. Düşünceme yoğunlaşarak kendi gerçek varlığımla buluşmaya odaklanıyorum.”

 

2.Gevşeme

Meditasyon aşamasına geçtikçe zihin, düşüncelerini dış dünyada bulunan herhangi bir objeden koparır ve öze yani gerçek varlığımıza bağlanır. Bu sayede varlığımızı, huzur ve enerji dolu bir yöne doğru yöneltmeye başlarız. Tabii meditasyona yeni başlayan kişiler için ilk zamanlarda günlük hayattan kopmak oldukça zor olabilir. Günlük hayata dair düşüncelerinizi zihninizden atabilmek için zamana ve sabıra ihtiyacınız olduğunu unutmamalısınız! Bu adımda söylememiz gereken sözlerle devam edelim: “Gerçek varlığım alnımın merkezinde nokta şeklinde bir enerji kaynağıdır. Bu kaynağa bağlanırken, gevşemeye ve zihnimden dış dünyanın taleplerini ve gerginliklerini çıkartmaya başlıyorum.”

 

3.Hatırlama

Bu aşamada zihin gevşer ve yavaşça huzur enerjisine yoğunlaşır. Kişiler, ruhsal kimliklerini hatırlamaya başlar. Günümüzün en büyük problemi olan varoluşsal sancılar ya da hayatı sıkıcı ve amaçsız bulma, kişilerin gerçekten kim olduklarını unutmalarından kaynaklıdır. Şimdi şu sözlerle birlikte hatırlamaya başlıyoruz: “Sessizlikte, içime dönerken, unutmuş olduğumu hatırlamaya başlıyorum. Ben ruhsal bir varlığım. Olumlu bir enerji kaynağıyım. Ruhum benim gerçeğim!”

 

4.Serbest Bırakmak

Bu adımdaysa bizi mutsuz eden düşüncelere elveda deme vakti! Ruhumuz, unutulmuş olanı yani ruhsal bir varlık olduğumuz gerçeğini hatırlamaya başladıkça iç huzur kaynaklarını da deneyimlemeye başlar. Bu sayede gereksiz düşüncelere ve zihnimize hükmeden üç büyük canavara yani şüphe, korku ve endişeye şu sözlerle veda ederiz: “Kendi zihnimi yönetmeye başlarken, hayatıma ümit getirme çabalarımı boşa çıkartan, güvenime zarar veren endişeden, cesaretimi kaçıran korkudan ve şüpheden kendimi kurtarıyorum.”

 

5.Yeniden Öğrenmek

Bedenimiz ve ruhumuz özgürleştikçe kendimize saygı duymayı ve bu uzun hayat yolculuğumuzda varlığımıza değer vermenin ne anlama geldiğini öğrenmeye başlarız. Bu sayede ruhumuzla ve benliğimizle ilgili unutulmuş hakikatler ortaya çıkar, yeni eğitimimiz şu sözlerle başlar: “Ebediyeti ve ruhsallığı anlayabiliyorum ve gerçek insani hislerim ortaya çıkıyor.”

 

6.Yeniden Keşfetmek

Tüm bu adımlarla birlikte ruhsal değerlerimizi ve kaynaklarımızı yeniden keşfederiz ve öğreniriz. Bu niteliklerin, her zaman benliğimizde olduğunu idrak ederek daha nitelikli bir hayatın temeli olan sessiz ve doğuştan gelen hakikatleri kullanmaya başlarız. Bu adımdaysa kendimize şu sözleri söylüyoruz: “Ben olumlu, amacını bilen ve hayata sunacak eşsiz bir şeyi olan bir varlığım.”

 

7.Yeniden Kazanmak

Keşfettiğimiz tüm bu ruhsal hakikatleri kullanmaya başladıkça asıl gücümüzü ve niteliklerimizi de yeniden kazanmaya başlarız. Bu sayede güven ve özdeğer, doğal olarak bilincimizde oluşmaya başlar. Bu aşamada kendimize şu kelimeleri tekrar etmeliyiz: “Kendime bir huzur ve sevgi varlığı olarak değer veriyor ve içimde tüm niteliklerin olduğunu biliyorum. Hayatın tüm meydan okumalarının üstesinden gelmeye ihtiyacım var. “

 

8.Yeniden Şarj Olmak

Son adımdaysa gerçek ruhsal varlığımızla bağlantı kurma şansı elde ederiz. Tüm bu sürecin sonunda elde ettiğimiz bilinç sıçraması, insan zihninin enerjilerinin yeniden şarj olmasını sağlayan güçlü bir yolculuktur. Düşüncelerimiz derin bir huzurla dolar ve bu huzur, hem eylemlerimize hem de sözlerimize yansır. Yeni bir vizyon dünyası açılır ve artık kendini yönetmek mümkün hale gelir. Bu uzun yolculuğuysa şu sözlerle tamamlayacağız: “Yargılamaları, memnuniyetsizliği ve sabırsızlığı serbest bırakacak içsel güce sahibim ve bu olumsuz enerjileri daha olumlu bir bakışla değiştiriyorum. Kendimle barışığım.”

,

Kaynak:

https://www.verywellmind.com/learn-how-to-meditate-3144793

https://www.meditasyonyapalim.com/meditasyonun-8-adimi/

 

 

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.