Meditasyona Yeni Başlayanlar İçin Rehber Niteliğinde 9 Bilgi

Buradasınız

Hareket Et 25 Haziran 2019

 

Meditasyon özellikle son zamanlarda herkesin dilinde. Birçok insan rahatlamak ve kötü düşüncelerden arınmak için meditasyon yapıyor. Düzenli yapıldığında ise hayatımıza büyük oranda katkı sağlıyor. Eğer siz de meditasyona yeni başladıysanız ya da başlamayı planlıyorsanız aşağıdaki bilgiler dikkatinizi çekebilir.

Hafızanızı geliştirir

 

Dünya üzerinde yapılan birkaç çalışma yüzyıllardır var olan meditasyonun hafızayı geliştirdiğini ve öğrenmede pozitif rol aldığını gösteriyor. Meditasyonun bazı nörolojik hastalıkları da engelleyebileceği ya da yavaşlatabileceği düşünülüyor.

Kan basıncını azaltmaya yardımcı olur

 

Meditasyonun akla gelen ilk işlevi vücudu ve zihni rahatlatması. Bu da beyindeki nitrik oksit üretimini teşvik eder ve kan basıncını azaltır. Massachusetts General Hospital’ın yaptığı araştırmalar düzenli olarak meditasyon yapan ve üç ay boyunca izlenen hastalardan yüzde 64’ünün reçeteli ilaçlarının azaldığını gözlemledi.

Çoğu zaman uykudan daha kuvvetli ve etkilidir

 

2006’da yapılan bir deneyde meditasyon yapan kişilerin bilincinin uykuyu tercih eden insanlardan daha fazla açık olduğu gözlendi.

Morfinden daha etkili bir ağrı kesici olabilir

 

Ağrı kesici olarak meditasyon, beynin diğer bölgelerinde aktiviteyi teşvik ederken, beyindeki somatosensory korteksi yatıştırır. Wake Forest Baptist Üniversitesi tarafından yapılan araştırma, meditasyonun ağrı şiddetini yüzde 40, genel huzursuzluğu ise yüzde 57 azaltma gücüne sahip olduğunu ortaya koydu.

Daha kolay karar vermenize yardımcı olur

 

Karar vermekte zorlananlar ya da hayatı boyunca kararsız olanlar meditasyon yaparak bunu en aza düşürebilir.

Kalp sağlığına katkı sağlar

 

Meditasyon yalnızca beyinde olumlu etki yaratmaz, kalp sağlığında da büyük bir iyileştirici rol oynayabilir. 2012 yılında yapılan bir araştırmada 201 kişiye diyet ve egzersiz veya sağlık üzerine ders alma seçeneği verildi. Beş yıl sonra, meditasyona devam etmeyi seçenlerin genel inme, kalp krizi ve ölüm risklerini yüzde 48 oranında düştüğü tespit edildi.

Bağımlılıkları yenmede büyük rol oynar

 

Zihin ve beden sağlığını büyük oranda olumlu etkileyen meditasyon aynı zamanda psikolojik olarak da tedavi edici. Birçok insan bağımlılıklarından arınmak için meditasyon yapıyor. Bu konuda meditasyonun bağımlılık üzerindeki etkinliğini ispatlayan araştırmalar da mevcut.

Dikkat sürenizi arttırır

 

Gelişen teknoloji ve dev bir kaosa dönüşen şehir yaşamıyla birlikte dikkat seviyemiz her geçen gün düşüyor. Ancak meditasyonla dikkat seviyesini arttırmak mümkün. Bu yüzden birçok öğretmen sınıflarda meditasyon yöntemlerini kullanıyor.

Yaşlanmanın etkilerini geciktirir

 

Şehir yaşamı, sinir, stres derken yaşlanma hızımız artıyor. Ancak meditasyon düzenli yapıldığında kişinin günlük hayatında daha huzurlu olmasını sağlıyor. Bu da yaşlanmanın etkilerini büyük oranda geciktiriyor.

Kaynak:

https://www.onlinepsychologydegree.info/amazing-facts-about-the-science-of-meditation/

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.