Meditasyon Beyni ve Vücudu Nasıl Etkiliyor?

Buradasınız

Hareket Et 16 Eylül 2020

İnsanlar, son dönemlerde günlük temponun hızına yetişirken sağlıklarına ve kişisel gelişimlerine özen gösteremiyorlar. Dinlenmek, stresi azaltmak ve kaliteli vakit geçirmek için çeşitli yollar arıyorlar. Biz de evlerinizde dinlenirken ruhunuzun ve zihninizin stresten uzaklaşmasına, hayatın ivmesinden saparak sakin bir gün geçirmenize yardımcı olacak meditasyonun ve yoganın beyine yararlı 4 etkisini derledik.

Vücudunuzu dinlemenize olanak sağlar

Meditasyon, birçok kültürün sosyolojik dinamiklerine göre şekil alarak bölgesel farklılık gösterir. Fakat toplumlarda gösterdiği etki ortaktır. Meditasyon ve yoga yapan kişiler zihinlerinin boşaldığına ve tazelendiklerine inanırlar. Kısa sürede sizi stresten uzaklaştıracak meditasyona başlamak için önce sakin bir ortam hazırlayın, matınıza oturun ve nefesinizi kontrol edin. Anın farkında olarak vücudunuzu dinlemeye başlayın. Ayrıca meditasyon yapmak kişiye mutluluk da verir. Gülüşlerinizin devamı için size harika bir önerimiz var. QNB Sigorta’nın sunduğu Gülen Yüzler Ferdi Kaza Sigortası ile kendinizi ve sevdiklerinizi beklenmedik risklere karşı korurken aynı zamanda diş sağlığınızı da kontrol altına alabilirsiniz.

Stresi engeller

Doğaya ve toprağa ulaşmak şehir metropollerinde yaşayan insanlar için oldukça zor. Hayat kinetiklerinin hızlı değiştiği şehirlerde insanlar depresyon, tükenmişlik sendromu gibi ruhsal zorluklarla sürekli karşılaşıyor. Bilim insanlarının yaptıkları araştırmaya göre MRI sonuçları doğrultusunda meditasyon ve yoga %90,7 oranında stresle başa çıkmayı kolaylaştırıyor.

Sinir sisteminizi düzenler

Sakinleşeceğinize, kendinizi ve beyninizi inandırarak sinir sisteminizi kontrol etmeye çalışın. Bir süre sonra meditasyon ve yoganın zihninizi temizleyerek sinir sisteminizi rahatlattığını gözlemleyeceksiniz. Düzenli meditasyon ve yoga yapmak, bilimsel araştırmalara göre de beynimizi olumlu etkilediği yönünde verilerle dolu.

Psikolojik destek sağlar

Uzakdoğu’da insanlar meditasyon için uzun süre kendilerini dünyadan soyutlayarak ruhlarının tazelendiklerine inanıyorlar. Metropolde yaşayan ve sürekli akan zamanı yakalamaya çalışan insanlar için bu pek tabii mümkün değil. Meditasyona yeni başlamayı düşünüyorsanız günde 5 dakikanızı ayırın. Eğer yoga yapmak istiyorsanız çeşitli yoga hareketlerini bildiğinizi var sayarak on dakikanızı ayırmanız gerektiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.