Masa Başı Çalışanlar İçin Beden Tarama Meditasyonu

Buradasınız

Hareket Et 24 Eylül 2022

beden, tarama, meditasyon, masa başı, çalışma, ofis, sağlık

Özellikle pandemi döneminden sonra giderek daha fazla artan maşa başı çalışma süreleri, zaman zaman sağlığımız üzerinde olumsuz etkilere sebep olabiliyor. Beden farkındalığının geliştirilmesine, dikkatin toplanarak algı ve anlayış kapasitesinin artırılmasına ve bedensel duyumların yargısız bir şekilde yönetilmesine olanak sağlayan beden tarama meditasyonu, masa başı çalışanlar için birçok avantaj sağlıyor. Beden tarama meditasyonu ile birlikte kişisel farkındalığın artması, bireyi pozitif etkileyerek iş yaşamındaki başarıyı artırıyor. Masa başı çalışanlar için beden tarama meditasyonunun faydalarını araştırdık.

Neden beden tarama meditasyonu yapmalısın?

beden, tarama, meditasyon, masa başı, çalışma, ofis, sağlık

Beden tarama meditasyonu ilk olarak kişinin bireysel farkındalığını artırmaya yönelik bir egzersizler bütünü olarak öne çıkıyor. Beden tarama meditasyonu ile birlikte bir yandan kişinin zihni ve ruhu beslenirken diğer yandan da dikkatinin toplanması ve algılarının açılması amaçlanıyor. Beden tarama meditasyonunun düzenli bir program dahilinde uygulanması bireylere iş ve sosyal yaşamlarında birçok avantaj sağlıyor. Beden tarama meditasyonu, kasların gevşemesi ve vücudun rahatlamasını sağlarken aynı zamanda psikolojik olarak da bireyin rahatlamasını sağlıyor. Bu da iş dünyasının getirdiği en önemli sorunlardan biri olan stresin önüne geçilmesi konusunda önemli faydalar sağlıyor.

Beden tarama meditasyonu ile neler öğreneceksin?

beden, tarama, meditasyon, masa başı, çalışma, ofis, sağlık

Beden tarama meditasyonu aynı zamanda bireylerin kişisel gelişimine de doğrudan destek veriyor. Bireylerin hoşlanmadıkları deneyimleri kabul etmesini ve ikili ilişkileri saygı temeli üzerine kurmasını sağlayan beden tarama meditasyonu aynı zamanda zihni tazelediği için birçok olumlu davranışı da pekiştiriyor. Sosyal yaşamdaki ve özellikle iş yerindeki ikili ilişkilerin daha iyi kurulmasını sağlayarak açık iletişimin önünü açıyor. Aynı zamanda empati yeteneğinin geliştirilmesine destek olarak iş ve özel yaşamdaki kişisel iletişimin de düzelmesine yardımcı oluyor.

Masa başı çalışanlar için ne gibi avantajlar sağlıyor?

beden, tarama, meditasyon, masa başı, çalışma, ofis, sağlık

Beden tarama meditasyonunun ilk ve nihai hedefi kişilerin bireysel farkındalığını üst seviyelere çıkarmaktır. Aynı zamanda beden tarama meditasyonu kişilerin dikkatlerini toplamasına, algı düzeylerinin artmasına, stres ve zaman yönetiminin sürdürülebilir kılınmasına ve insan ilişkilerine de katkı sağlar. Bu bağlamda beyaz yaka olarak tabir edilen masa başı çalışanlarının; farkındalık, dikkat, stres ve zaman yönetimi, etkili iletişim becerileri ve güçlü insan ilişkileri gibi özelliklerini pekiştirmesi gerekiyor. Beden tarama meditasyonu ile pekişen bu özellikler bireylere iş yaşamında başarının kapılarını aralıyor.

Beden tarama meditasyonu nasıl yapılır?

beden, tarama, meditasyon, masa başı, çalışma, ofis, sağlık

Beden tarama meditasyonu yapmak için açık veya kapalı fark etmeksizin bireyin kendisini rahat hissedeceği bir alana sahip olması gerekiyor. Meditasyon esnasında bireyin uyanık kalabileceği bir pozisyona bağlı olarak ayakta durması, uzanması veya oturması bekleniyor.  Gözler açık ya da kapalı olacak şekilde elleri ve kolları serbest bıraktıktan sonra 5 dakika kadar düzenli aralıklarla nefes alıp vermelisin. Ardından ayaklarından başlayarak parmakların yardımıyla vücudunun hemen her noktasına dokunmalı ve deyim yerindeyse bir tarama yapmalısın. Vücudun her bölgesini hissedecek, ağız, dudak, burun, yanak gibi kendini daha fazla hissedebileceğin yerlere hafif baskılar yapmalısın. Beden tarama meditasyonu yapmak için herhangi bir yardımcı ekipmana ihtiyaç duyulmuyor ve meditasyonun zaman dilimi kişinin isteği doğrultusunda belirleniyor. Bunun için beden tarama meditasyonunu iş yerinde ya da evde rahatlıkla yapabilir ve kendini fiziksel ve psikolojik olarak rahatlatabilirsin. Kendini rahat hissedeceğin bir ortama geçmeli, sakinleşmeli, zihnini serbest bırakmalı ve beyninde sadece pozitif konulara, alanlara odaklanmalısın.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 11 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.