Kişinin İçsel Dünyasına Hitap Eden Holistik Terapi Nedir, Nasıl Uygulanır?

Buradasınız

Hareket Et 28 Şubat 2020

Günümüzde bilim çok hızlı bir şekilde gelişse de tamamlayıcı teknikler dediğimiz holistik, alternatif ve geleneksel yöntemler hala önemini koruyor. Kişinin içsel dünyasına hitap eden ve kişiyi olumsuzluklardan koruyan bu teknikler, bilimin çözümsüz kaldığı noktalarda devreye giriyor. Peki holistik tedavi nedir, neden önemlidir ve nasıl uygulanır? Tüm bu soruların cevabını sizler için derledik.

 

Holistik terapi nedir?

Holistik terapi, psikosenteze dayanır ve kişinin fiziksel, mental ve duygusal özelliklerini bir bütün olarak ele alır. Bu sayede sinir, endişe ve stresten kaynaklanan psikolojik hastalıkları tedavi etmeyi amaçlar. Holistik terapi, geleneksel tedavi şekillerinden farklıdır. Yani belirli konulardan ortaya çıkan düşünce ve davranışlara odaklanmaz. Holistik terapi, kişinin his ve düşüncelerine odaklanır. Tedavi esnasında uygulanan stratejiler kişiden kişiye çeşitlilik gösterir. Kişisel iç yolculukla birlikte kişinin kendini tanıması amaçlanır.

 

Holistik terapinin önemi nedir?

Holistik tedavi sayesinde gelecekte oluşabilecek psikolojik sorunlar erkenden fark edilebilir. Aynı zamanda holistik terapi; çiftlerde, kişilerde ve ailelerde sergilenen davranışların temelinde yatan duyguların anlaşılmasını sağlar. Hatta holistik tedavinin ilerleyen dönemlerinde kişiler, kendi kendini tedavi etmeyi bile öğrenebilir. Bu sayede gelecekte karşılarına çıkabilecek herhangi bir probleme daha sağlıklı yaklaşabilirler.

 

Holistik terapi nasıl uygulanır?

Holistik terapi esnasında birçok farklı teknik kullanılarak kişilerin ruhsal, zihinsel ve fiziksel bedenleri üzerine ayrıntılı olarak çalışılır. Temelde kişilerin günlük hayatında fark edilebilir değişimler yaratmayı hedefleyen bu terapi yöntemi, kişilerin huzuru ve dengeyi bulmasına yardımcı olur. Holistik terapiyi diğer terapi türlerinden ayıran en önemli özellik, belli bir yöntem ve enerjisel kaynakla sınırlı olmamasıdır. Terapilerin tamamı kişiye özgüdür ve birçok farklı tekniğin birleşiminden oluşur.

 

 

Kaynak:

https://www.anneysen.com/makaleler/holistik-terapi-nedir_1806

http://www.hayatolyesi.com/holistik-sifa-seanslari/

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 12 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.