Ana içeriğe atla

Meditasyon

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Kişilerarası Çatışmayı Önleyen Metta Meditasyonu
Kişilerarası Çatışmayı Önleyen Metta Meditasyonu

iyihisset.com

30 Eyl 2022

Metta, meditasyon, sağlık, bilinç, ruhsal

Bir çeşit Budist meditasyonu olarak da ifade edilen ve özellikle Asya ülkelerinde sıkça uygulanan Metta meditasyonu, temel olarak kişilerarası çatışmayı önleme ve iç huzuru sağlama amacını güdüyor. Kuzey Hindistan’da hala konuşulan bir dil olan Pali dilinden gelen “Metta”, başkalarına karşı pozitif enerji duyma ve şefkat besleme anlamına geliyor. Metta meditasyonu literatürde sevgi dolu şefkat meditasyonu olarak da biliniyor. Kişilerarası çatışmayı önleyen metta meditasyonunu senin için kaleme aldık.

Metta meditasyonu nedir?

Metta, meditasyon, sağlık, bilinç, ruhsal

Metta meditasyonunun temel amacı; aile, arkadaşlar, komşular, eş, dost ve hayvanlara karşı ruhun olumlu ifadeler ve izlenimler kazanması olarak biliniyor. Başta kendin olmak üzere çevrendeki herkese karşı pozitif ve olumlu bakmayı sağlayan bu meditasyon, herkesin iyi yönlerini görerek kötülükleri geriye atmayı hedefliyor. Özellikle ruhsal sağlık üzerinde çok olumlu etkileri olduğu biliniyor. Düzenli uygulandığında vücudun psikolojik olarak rahatlamasını sağladığı için fiziksel sağlık üzerinde de pozitif etkileri olduğu düşünülüyor. Metta meditasyonu, bireylerin erdem ve merhamet duygusunu geliştirmesini ve kişilerarası çatışmalardan kaçınmasını sağlıyor. Aynı zamanda zihindeki negatif düşüncelerden kurtulmayı da amaçlıyor. Doğanın pozitif yönüne odaklanmayı ve her şeye oradan bakmayı salık veriyor.

Metta meditasyonu hangi duyguları geliştiriyor?

Metta, meditasyon, sağlık, bilinç, ruhsal

Geleneksel bir Budist uygulaması olan Metta meditasyonu, binlerce yıldır özellikle bölge halkı tarafından uygulanıyor. Metta meditasyonu, tüm varlıklara karşı koşulsuz olumlu duygular geliştirmeyi amaçlıyor. Sevinç, güven, aşk, şükran, mutluluk, takdir ve merhamet gibi kavramlar Metta meditasyonunun geliştirmek istediği duygular arasında yer alıyor. Ayrıca Metta meditasyonu bireylerin kendisine çeşitli sorular sormasını ve bu sorulara yanıtlar aramasını da sağlıyor.

Metta meditasyonu nasıl yapılır?

Metta, meditasyon, sağlık, bilinç, ruhsal

Metta meditasyonunun etkili sonuçlarını görmek isteyen bireyler meditasyona başlamadan önce rahat hissedeceği bir alan bulmalıdır. Işık ve ses olarak da son derece sade olması gereken bu ortam, iç sesin de rahatlıkla duyulabilmesi için son derece sessiz olmalıdır. Yalnız olarak ya da en fazla birkaç kişiyle yapılan bu meditasyon için önce eller dizlerin üzerine konuyor ve gözler kapatılıyor. Daha sonra kalpteki merhamet, nezaket ve şefkat gibi duyguların varlığı hissediliyor ve iç mutluluğa erişilmeye çalışılıyor. Daha sonra bu duyguların gelişimine yönelik istekler ve arzular sürekli tekrar edilmeye başlanıyor. Örneğin stres yaratan durumlardan kurtulmak, daha mutlu olmak, sakinleşmek, empati kurabilmek gibi istekler sürekli tekrar edilerek deyim yerindeyse vücuda empoze ediliyor. Son olarak da tüm bu güzel duygular ve istekler, sadece insanın kendi için değil, tüm varlıklar için dilenmeye başlanıyor.

Metta meditasyonunun avantajları nelerdir?

Metta, meditasyon, sağlık, bilinç, ruhsal

Metta meditasyonu, düzenli bir şekilde uygulandığı takdirde bireylerin fiziksel, duygusal ve zihinsel olarak rahatlamasının yanında genel sağlığa birçok katkı sunuyor. Uzmanlar Metta meditasyonunun birçok avantajı olduğunu belirtiyor. Bu avantajlar şu şekilde sıralanıyor:

 • Öz şefkati teşvik eder.
 • Stres ve kaygıyı azaltır.
 • Fiziksel ağrıyı azaltır.
 • Uzun ömürlülüğü artırır.
 • İş ve sosyal ilişkileri geliştirir.

 

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.