Kendinizi Şımartmanın En Sağlıklı Yolu: SPA

Buradasınız

Hareket Et 10 Aralık 2015
Kendinizi Şımartmanın En Sağlıklı Yolu: SPA

Ecnebicesi (Latince) “Sanitas Per Aquam” olan SPA’nın anlamı “Sudan Gelen Sağlık”.  SPA, Romalılardan beri uygulanan ve insanlara şifa veren bir su terapisi. Son zamanlarda Türkiye’de de yaygınlaşan, özellikle tatil için otel seçerken “SPA’sı var mıymış SPA’sı?” diye dikkat ettiğimiz bu tedavi, atmosferiyle bile insana huzur veriyor. Sadece şifalı suların değil; kokulu mumların, doğal taşların, aromatik yağların, müziğin, hatta dekorun bile SPA’da yeri var.

Bütünsel bir anlayışa sahip olan SPA; sağlık, güzellik, zindelik ve huzur sağlayan bir terapi. Romalıların suyu tedavi aracı olarak kullanmayı nereden akıl ettiklerini merak edecek olursanız söyleyelim: Savaşlardan perişan hâlde ve yorgun dönen askerleri rahatlatmak ve yaralarını iyileştirmek için banyo inşa ettirmişler ve bugüne kadar gelen SPA’yı keşfetmişler. Hatta 14. yy’de kurulan Spa isimli şehre de ilham kaynağı olan yine bu Romalılar. Zaman geçip Avrupa’da yaygınlaşmaya başlayan SPA kültürü, mineralli su içeren tedavilerden aromatik yağlarla yapılan masajlara kadar gelişmiş de gelişmiş.

Herkese Göre Bir SPA Var

Herkese Göre Bir SPA Var

Kişisel ihtiyaçlara göre birçok SPA yöntemi bulunuyor. Kimisi dinlenmek kimisi sağlık kimisi de güzellik için SPA’ya gidiyor. Peki, bu insanlara SPA’da neler oluyor, neler yapılıyor? Şu tedavi veya bakım yöntemleri uygulanıyor:

  • Islak terapiler (Hidroterapi),
  • Kuru terapiler (Masajlar, vücudu sarma vs.),
  • Zindelik terapiler (Oksijen teneffüsü),
  • Güzellik terapileri (Cilt bakımı, selülit tedavisi vs.)

 

Sağlıklı Bir Bağımlılık

Sağlıklı Bir Bağımlılık

İnsanın bedenini ve ruhunu dinlendiren SPA, şu hayatta seve seve bağımlısı olmak isteyeceğiniz en sağlıklı şeylerden biri. Düşünün; mumlarla aydınlatılan loş bir ortam, ayağa kalkmış bütün sinirlerinizi “Otur sen koçum, biraz sakin ol.” diye yatıştıran huzurlu bir müzik, vücudunuzun en yorgun veya ağrılı bölgelerinde gezinerek masaj yapan profesyonel eller, mis kokulu yağlar, huzur… Biz yazarken bile gevşedik açıkçası.

Toksinleri vücudunuzdan atan, yağları eritip sizi fit bir görünüme kavuşturan, vücudunuzdaki elektriği çekip çok uzaklara fırlatan, romatizma hastalıklarından muzdarip olanlar için doğal ağrı kesici işlevi gören sudan gelen bu şifanın kollarına tüm bedeninizi bırakın, kendinizi şımartın. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.