Kaygını Yenmek İçin Nasıl Meditasyon Yapmalısın?

Buradasınız

Hareket Et 22 Ocak 2023

kaygı, stres, endişe, meditasyon, egzersiz

Toplumda en sık görülen rahatsızlıklar arasında olan ve günlük hayatı da oldukça olumsuz etkileyen anksiyete, yarattığı baskı ile hemen her yaştan insanı olumsuz etkiliyor. Diğer tüm duygular gibi oldukça normal olan ancak belirli bir seviyeyi aştıktan sonra hayatı zorlaştırmaya başlayan kaygı, aslında temel olarak bir savunma mekanizması yerine geçer. Bizi hayatın içerisinde anlam veremediğimiz tehditlere, değişikliklere ve belirsizliklere karşı koruyan bu durum aşırıya kaçtığında ise bir psikolojik hastalık olarak kabul edilir. Farklı tedavi yöntemleri bulunan kaygı durumu için uygulayabileceğin ve seni rahatlatacak yöntemlerden biri de meditasyondur. Fiziksel ve ruhsal gevşeme sağlayan meditasyon ile kaygı durumlarını nasıl azaltıp engelleyebileceğine dair detayları bu yazımızda bulabilirsin.

Kaygı nedir?

kaygı, stres, endişe, meditasyon, egzersiz

Kaygılar, günlük yaşantımıza yön veren en temel duygulardan biridir. Birçoğumuz bunu gün içerisinde çok sık yaşasak da üstesinden gelmeyi başarabilir ya da yönetebiliriz. Zihnimiz sürekli olarak çevresini kontrol altında tutarak olası tehditlere karşı alarm halinde olmayı tercih eder. Bu bir kontrol duygusudur ve çevreyi sürekli olarak gözetim altında tutarak olası istenmeyen durumlara karşı hazırlıklı olmaya çalışır. Bilinmezlik durumuna karşı alınan temel bir önlem olan bu durum zaman zaman kontrol dışına çıktığında tıp dilinde anksiyete olarak adlandırılan aşırı kaygı durumu ortaya çıkmaktadır. Bu durumda da hemen her şey beynimiz tarafından bir tehdit olarak algılanmaya başlar. Kaygının dozu ve şekli hemen herkese göre farklılık gösterir ve korku, başarısızlık, tedirginlik gibi olumsuz birçok duyguyu da beraberinde getirir. Dışarıdan normal gözüken durumlar bile birer tehdit unsuru olarak algılanabilir.

Kaygılar nasıl azaltılabilir?

kaygı, stres, endişe, meditasyon, egzersiz

Kaygı, birçok insanın hayatının belirli bir döneminde yaşadığı, tekrarlanabilen ve birçok iş ya da dış faktöre göre ortaya çıkabilen bir durumdur. Bunu kontrol altına alabilmek için de uygulayabileceğin birçok yöntem bulunmaktadır. Bunun için öncelikle kaygı hakkındaki fikirlerini değiştirmen ve bu duruma nasıl yaklaşacağını kestirmen gerekiyor. Kaygı tehlikeler karşısında bizi uyanık tutma üzerine çalışan bir sistem olduğundan kaldırabileceğimiz kadar olan kısmı oldukça faydalı olabilir. Hafif ya da orta şiddetteki kaygılar bizim daha fazla çalışmamızı, verimimizi artırmamızı, hedeflerimize ulaşmamızı sağlar ve bu gibi alanlarda bize destek olur. Bu duyguyu kabul edip onayladığında korku ve endişelerinle baş etmeyi de çok daha iyi öğrenebilirsin. Ancak işin içinden çıkamadığın durumlarda da mutlaka bir uzman desteği alman da fayda var.

Meditasyonun gücünden yararlanabilirsin

kaygı, stres, endişe, meditasyon, egzersiz

Kaygınla mücadele etmende sana en doğru yolu gösterecek olan doktorlardır. Yaşadığın kaygının şiddetine göre gerekli tedavileri mutlaka doktor kontrolü altında uygulamalısın. Ancak bunun ötesinde yine daha hafif yaşadığın ve seni çok rahatsız etmeyecek kaygı durumların için de meditasyonun gücünden faydalanabilirsin. Özellikle farkındalık meditasyonunu günlük bir rutin haline getirdiğinde üzerindeki baskının da azaldığını, panik ve depresyon durumlarının da yok olduğunu göreceksin. Düzenli meditasyon egzersizleri hem fiziksel hem de ruhsal olarak rahatlamanı sağlayarak gün içerisinde yaşayabileceğin kaygı durumları ile de çok daha rahat baş etmeni sağlayacaktır. Kaygı meditasyonu, düzenli nefes egzersizleri ve yine beden tarama meditasyonları ile kaygını yenme yolunda adım atabilirsin. Bu meditasyon egzersiziler ile kendini, kaygılarını ve bu kaygılarınla neden, nasıl karşılaştığını bularak duygularını kontrol etmek için beynine yardımcı olabilirsin.

Bedenini ve zihnini gevşeterek kaygınlarını uzaklaştırabilirsin

kaygı, stres, endişe, meditasyon, egzersiz

Meditasyon zihninin o anda kalmasını sağlayan ve bu yolla da diğer tüm iş ve dış faktörlerden uzaklaşmanı sağlayan bir egzersizdir. Günlük olarak ve düzenli meditasyon yaptığında endişelerinden, kaygılarından, kafanı kurcalayan konulardan, stresten, üzerindeki baskıdan da uzaklaşırsın. Bu egzersizler, beyninin geçmişte yaşadıkları ya da gelecekle ilgili düşüncelerinden arınmasını sağlar ve sadece bu ana odaklanmana yardımcı olur. Bu yolla da gün içerisinde sıkça yaşadığın ya da yaşayabileceğin olası kaygılarından da kurtulabilirsin. Beynin daha önce yaşadığı benzer durumlardan yola çıkarak kendi gerçekliğinin farkına varır ve tüm vücudun tam bir farkındalık yaşayarak gereksiz kaygılardan uzaklaşır.

Sen de meditasyonu günlük bir rutin haline getirerek çok ağır olmayan kaygı durumlarından kurtulabilirsin. Bunun için doktor kontrolü altında hareket etmeli ve meditasyonla kaygılarını azaltmaya karar verdiğinde mutlaka bir uzmandan destek almalısın. Bunun dışında hayatın normal akışı içerisinde farklı sağlık sorunları ile karşılaşman da mümkün. Bu noktada da QNB Sigorta’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortasını tercih edebilirsin. Bu sigortaya şimdi yüzde 10 hoş geldin indirimi ile sahip olabilirsin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 14 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.