İkigai Felsefesinin Ruh Sağlığına 5 Etkisi

Buradasınız

Hareket Et 15 Ekim 2020

Hayatımıza anlam veren nedir? Pişmanlık duymadan mutlu ve doyurucu bir yaşam sürmemizi sağlayan nedir? Japon İkigai felsefesinin yanıtlamamıza yardım etmeye çalıştığı şey tam olarak aklımızdaki bu ve benzeri sorular.

Ikigai, "varolma nedeni" anlamına gelen Japonca bir kavramdır. İkigai kelimesi manası olarak; “İki” hayat, “Gai” de amaç, gaye anlamlarına geliyor. İkigai'yi kısaca kelime olarak, “Hayatın Amacı” olarak tanımlayabiliriz. Bu kelime ve felsefesi, tamamen kişinin kendisini neyin mutlu edeceği ve ne için sabah yataktan kalkacağı düşüncesinin üzerine giderek, bunu hayatın merkezine koyan bir yaşam biçimi sunar. Japonların ünlü felsefesi İkigai'nin ruh sağlığına olumlu etkilerini sizler için derledik.

Daima gülümsemek

İkigai felsefesi gülümsemeyi ihmal etmemeyi temel alır. Kötü anda bile gülümsemenin ihmal edilmemesi gerektiğini savunan felsefeye göre, hayata nasıl bakarsak bize öyle karşılık verir. Ruh sağlığınızı korumak için gün içinde karşılaştığınız tüm olumsuzluklara rağmen hayata gülümseyin. Hayat da bir süre sonra size gülümsemeye başlayacaktır.

Sağlıklı ruh için sağlıklı beden

İkigai felsefesine göre hayatın tüm yorgunluğuna ve telaşına rağmen egzersiz yapmaya devam edilmelidir. Sağlıklı bir ruh ve sağlıklı bir beden ayrılmaz ve birbirlerini etkileyen iki önemli unsurdur. Sağlıklı bir ruh haline sahip olmak için egzersiz yapmaya, hareket etmeye her yaşta sağlığınıza ön planda tutmaya devam edin. Sağlıklı Yaşam Ferdi Kaza Sigortası ile tanışın, hem kendinizi hem de sevdiklerinizi beklenmedik kazalara karşı korurken aynı zamanda check-up, diş ve göz bakımı paketi hizmetlerinden ücretsiz faydalanın.

İyi insanları etrafınızda toplamak

İkigai felsefesi iyi insanların, iyi arkadaşların önemine vurgu yaparken, çevrenizde iyi insanlar olmasına özen gösterilmesi gerektiğini savunur. Çevrenizde iyi insanlar olması ve sundukları pozitif enerji ruh sağlığınızı olumlu etkileyecektir.

Hayatı daha yavaş yaşamak

Hayatı çok hızlı yaşamıyor muyuz? sorusu belki de son zamanların yanıtı en çok aranan sorularının başında geliyor. Özellikle büyükşehirlerde yaşanan sürekli koşturmaca hali, içerisinde bulunulan anın kaçırılmasına, çevredeki güzelliklere odaklanamamaya, bu durum ise hayatta ve duygularda yorgunluklara sebep olmaktadır. İkigai felsefesine göre acele anında yavaşlayın. Yetişmezse diye dert edip hata yapmaktansa hayatı daha yavaş yaşamaya odaklanın.

Keyif aldığınız uğraşlar ile meşgul olmak

İkigai felsefesi, anın yaşanması ve geçmişe ya da geleceğe takılmamak adına daima keyif aldığınız uğraşlar ile meşgul olunmasını gerektiğini savunur. Keyif alınan uğraşlar ile zaman geçirmek, hayatın merkezine bu uğraşları koymak, hem ruh hem de beden sağlığı için pozitif geri dönüşler sağlar.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.