Hidroterapi ile Zihnini Dinlendirmenin Yolları

Buradasınız

Hareket Et 27 Şubat 2022

hidroterapi

Binlerce yıldır bilinen kadim bir geleneğin parçası olan ve hem fiziksel hem de ruhsal sağlık üzerinde çok pozitif etkileri bulunan hidroterapi, vücut üzerindeki yükün azaltılması ile birlikte ağrıları dindirme için sıkça tercih ediliyor. Yer çekiminin etkisinin azaltılması esasına dayanan bir dizi hareketi kapsayan bu terapi aynı zamanda psikolojik olarak da iyi hissedilmesini sağlayarak zihni de dinlendiriyor. Zihni Dinlendirme Günü’nde sen de rahatlamak ve zihnini boşaltmak için hidroterapinin gücünden faydalanmak ister misin?

Hidroterapi nedir?

hidroterapi

Suyla birlikte ya da doğrudan suyun içerisinde yapılan egzersizler olarak ifade edilebilecek hidroterapi, bu yöntemle bazı hastalıkların tedavi edilmesi, vücudun rahatlatılması, kasların gevşetilmesi ve ağrıların azaltılmasını hedefliyor. Bu alanda uzman terapistler tarafından yapılan bir dizi hareketi kapsayan hidroterapi, Fibromiyalji, spor yararlanmaları, kalça-diz protez ameliyatı sonrası, kalça ve diz eklem kireçlenmesi, omuzla hareket kısıtlığı, eklem ve yumuşak doku zorlanmaları gibi hastalıkların tedavisinde tercih ediliyor. Zaman zaman felç geçiren hastalar için de uygulanan bu yöntem, hastaları fiziksel olduğu kadar mental olarak da oldukça rahatlatıyor. Su terapisi ya da balneoterapi olarak da adlandırılan hidroterapi, tüm rehabilitasyon çalışmalarında temel olarak tercih edilen bir egzersiz.

Farklı türleri var

hidroterapi

Tümü suyla birlikte yapılmasına rağmen hidroterapinin de kendi içerisinde farklı türleri ve uygulama şekilleri bulunuyor. Temel yüzme hareketleri ile yapılan aquatik hidroterapi, bazı kas yaralanmalarında kullanılıyor. Dansa benzer bir tür olan su zumbası, su aerobiği ya da egzersizleri ile tüm vücuttaki kasların rahatlatılmasını amaçlıyor. Müzikle yapıldığı için aynı zamanda psikolojik ve mental açıdan da önemli pozitif ektileri bulunuyor. Bunların yanında yine derin su koşusu, gücü artırmaya yönelik bir hidroterapi yöntemiyken masaj ve esneme türünde ise yine fiziksel ve ruhsal rahatlama ve gevşeme sağlanması amaçlanıyor. Bazı hidroterapi yöntemlerinde ise suyun ısısından faydalanabiliyor.

Ruh hali üzerinde oldukça etkili

hidroterapi

Tarihi çok eskilere dayanan hidroterapi uygulamalarının vücut üzerinde fiziksel olduğu kadar mental ve ruhsal etkileri olduğu da biliniyor. Birçok araştırma, suyun rahatlatıcı etkisinden yararlanılan bu terapi türünün özellikle stresin azaltılması noktasında çok etkin sonuçlar verdiğini ortaya koyuyor. Sadece egzersizler ve hareketler değil aynı zamanda suyun ısısı, sıcak ya da soğukluğu ile de vücudun belirli hormonları salgılamasının tetiklenmesi ve bu yolla mental rahatlamaya ulaşılması hedefleniyor. Vücut üzerindeki gerilimin azaltılarak zihnin dinlendirilmesi, hidroterapinin temel faydalarından birini oluşturuyor.

Uyku düzeni için de faydalı

hidroterapi

Hidroterapinin zihin üzerindeki faydalarından bir diğeri de uyku düzeninin sağlanmasına yardımcı olması. Vücudun ve zihnin üzerine binen etkinin azaltılması yönünde ciddi faydaları bulunan hidroterapi, bu yolla uykunun belirli bir seviyeye ulaşması ve uyku bozukluklarının tedavisinde de sıkça kullanılıyor. Bu yolla zihnin dinlendirilmesi üzerinde de uzun vadede ciddi faydalar sunuyor. Yeterli miktarda ve doğru şekillerde uyku alındığında zihnin de normal fonksiyonlarında çalışması sağlanarak beynin dinlendirilmesi sağlanıyor.

 

 

 
 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 16 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.