Hayatı Yavaşlatmanın 7 Basit Yolu

Buradasınız

Hareket Et 27 Ağustos 2020

Aynı anda birden fazla işle meşgul olmak stres ve kaygıyı arttırırken, diğer taraftan başarı ve verimlilik oranını da düşürüyor. Dikkat dağınıklığı ve odaklanamama sorunları yaşamamak adına hayatımızı bir nebze de olsa yavaşlatmamız gerekiyor. Hayatı yavaşlatmanın 7 basit yolu hepimize iyi gelecek.

Acele etmekten kaçının

Hayatınızı yüksek tempoda yaşamanız, bir süre sonra fiziksel ve psikolojik olarak yıpranmanıza neden olacaktır. Dolayısıyla sosyal veya iş yaşamınızda kontrolü olabildiğince elinize almalısınız. Yaşadığınız süreçlerin her aşamasının hakkını vermeli ve anın tadını çıkarmalısınız.

Dijital detoks yapın

Günün yorgunluğunu ve stresini atmak için dinlenmeye başladığınızda kendinize ayırdığınız bu zamanı daha verimli kılmak adına akıllı cihazlarınız ile aranıza mesafe koymalısınız. Ruhunuzun ve bedeninizin eşit miktarda dinlenmesi gerektiğini unutmayın.

Aynı anda birden fazla iş yapmayın

Hayatınızı yavaşlatmanız için aynı anda birden fazla işe elinizi atmaktan kaçınmalısınız. Bu sayede hem yaptığınız işin hakkını vereceksiniz hem de odaklanma noktasında çeşitli sorunlar ile karşı karşıya kalmayacaksınız. Gerçekçi olmalısınız ve yaptığınız işe yeterli zamanı ayırmalısınız. Ancak kimi durumlarda işlerimiz beklediğimiz gibi gitmeyebilir. Bu tip durumlara karşılık QNB Sigorta’nın sunduğu ve bir hayat sigortası ürünü olan Akıllı Hayat Sigortası ile ödediğiniz primlerin tamamını poliçe sonunda geri almanızın yanında sağladığı vergi avantajı imkanı ile kendinizi ve sevdiklerinizi güvence altına alabilirsiniz.

Kendinize zaman ayırın

Gün içerisinde kendinize zaman ayırmaya dikkat etmelisiniz. Bunun yanı sıra özellikle de evinizde kendinize ait özel bir alanınızın olmasına, eğer yoksa bu alanı oluşturmaya önem vermelisiniz. Böylece hayata dair perspektifiniz ve motivasyonunuz olumlu anlamda değişecektir.

Yeteri kadar uyuyun

Hayatın zorlu temposuna yetişmek için pek çok zorunlu ihtiyacımızdan feragat etmek durumunda kalıyoruz. Uyku da bu ihtiyaçlarımızın başında geliyor. Hayatınızı yavaşlatmak istiyorsanız kesinlikle yeteri kadar uyumalısınız. Aksi takdirde gün içerisinde yaşadığınız olaylar kontrolünüzün dışında gerçekleşecektir.

Gününüzü planlayın

Hayatınızı yavaşlatmanın en önemli kurallarından biri de zamana hâkim olmaktır. Gününüzü ve zamanınızı planlayın ve kendinize gün içerisinde kafanızı toplayabileceğiniz kısa zaman dilimleri ayırın. Bu sayede hem iş yükünüzü önemli ölçüde azaltacaksınız hem de daha başarılı bir birey olarak hayatınızı sürdüreceksiniz.

Güne erken başlayın

Zaman kazanmanın ve hayatı yavaşlatmanın bir diğer yolu da güne erken başlamaktır. Rutin saatinizden 15 dakika daha erken kalkarak kendinize zaman ayırmalısınız. Öte yandan iş randevularınıza ve toplantılarınıza erken gitmeye özen göstermelisiniz. Bu şekilde sakinliğinizi korur, endişenin önüne geçer ve telaşsız bir gün geçirirsiniz.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 9 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.