Gülümsemenin Ruh Sağlığınız Üzerindeki 6 Etkisi

Buradasınız

Hareket Et 05 Ekim 2020

 

Ruh sağlığına, psikolojik birçok rahatsızlığa, strese, huzursuzluğa ve daha birçok sıkıntıya karşı etkili olduğu bilinen en önemli tedavilerden biri gülmektir. Pozitif ve iyimser bir insan olmanın da neredeyse baş koşulu sayılabilecek gülmek, hem kendimizi hem de çevremizdekileri mutlu eder. Bizi hayata da bağlar, daha iyimser bir insan olmamızı sağlar. Özellikle psikoloji üzerindeki etkisi çok sayıda farklı araştırma ile kanıtlanmış olan gülmenin etkilerini gelin 5 Ekim Dünya Gülümseme Günü’nde tekrar birlikte hatırlayalım…

Sağlıklı bir vücudu daha da güçlendiriyor

Pozitif duygulara sahip olmak ve günün yapabildiğimiz kadar kısmını gülümseyerek geçirmek yaşam standardını en çok yükselten şeylerden biridir. Bu açıdan bakıldığında vücudunuz fiziksel olarak iyi bir durumdayken zihniniz ve psikolojiniz kötüyse mutlaka gülmeye gayret edin. Böyle bir durumda gülümsemek, sağlıklı olan vücudunuzla birlikte ruh sağlığınız üzerinde de olumlu etkiler yapacaktır.

Koruyucu kalkan görevi üstlenir

Gülmek, gülümsemek ve günün her anında bunu bir yaşam tarzı olarak kabul ederek uygulamak bizi, günlük hayatın getirdiği olumsuz birçok duygudan koruyacaktır. Ruh sağlığımızı kötü etkileyen ve bizi istenmeyen durumlara da sürükleyebilecek bu kötü hislerden korunmak için gülmeyi bir kalkan gibi kullanabilirsiniz.

İletişim gücünüzü artırır

Gülmenin ruh sağlığımız üzerinde yarattığı en güzel etkilerden biri de çevremizle kurduğumuz iletişim kanallarımızı açması ve kuvvetlendirmesidir. Sağlıklı ve dengeli bir psikolojiye sahip olduğumuzda iletişim kanallarımız da açılacak ve çevreye daha duyarlı, sevecen ve empati kurarak yaklaşabileceğiz. Bunun için de öncelikli olarak gülümsemeyi ihmal etmeyin.

Kişisel saygı, sevgi ve öz güveni sağlamlaştırır

Gülmek, pozitif olmak ve hemen her şeye karşı olumlu yaklaşmak ruh sağlığımızı, buna bağlı olarak da kişisel saygımızı ve öz güvenimizi artırır. Kişinin öncelikle kendisine karşı olan bakış açısını düzeltmesini sağlayan bu yaklaşım için kullanılabilecek en önemli silahlardan biri gülümsemektir. Hayatın tüm getirdiklerine, olumsuzluklarına, kötü durumlara, beklenmeyen olaylara karşı gülmek, ruh sağlığımızı da koruyacak en önemli unsurlardan biridir.

Hayatın zorlu ve çetin yollarında başımıza hiç beklenmedik olayların gelmesi çok olasıdır. Özellikle sağlık konusunda her an her şeyin olabileceği olasılığı ile hareket ederek önceden önlem almak hem fiziksel hem de ruhsal sağlığımızı korur. Siz de 7/24 Sağlıklı Hayat Sigortasının sunduğu online sağlık paketi kapsamında ücretsiz Online Doktor ve Psikolog Danışmanlık Hizmeti ile pandemi günlerinde kendinizi ve sevdiklerinizi korumaya alabilirsiniz.

Motivasyonunuzu artırır

Günlük hayatınızda her ne yapıyorsanız yapın; evde, okulda, iş yerinde gülümsemek motivasyonunuzu artıracaktır. Hayatın zorluklarından bir an sıyrılarak daha olumlu bir bakış açısına sahip olmanızı sağlayacak gülme ile psikolojik durumunuzu daha iyiye çekebilir ve bu yolla güne daha motive devam edebilirsiniz. Gülümsemek, bir şeye odaklanmak ve ona konsantre olarak motivasyonu artırmak için biçilmiş kaftandır…

Ruh hastalıklarının en iyi ilacı, gülmek

Bugün hem psikoloji hem de psikiyatride ortaya çıkan olumsuz durumlar ve hastalıklar için kullanılan en iyi tedavi yöntemlerinden biri gülümsemektir. Birçok doktor, hastalarına gülmeyi, mutlu ve pozitif bir insan olarak yaşamayı bir tarz olarak seçmelerini önerir. Bu açıdan ruh hastalıklarının en etkili ilaçlarından biri gülmektir.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.