Evde Mindfullness Nasıl Yapılır?

Buradasınız

Hareket Et 13 Mart 2023

Ev, Mindfullness, meditasyon, sağlık, rahatlama

Günümüzün tempolu ve stresli dünyasında, bir adım geri atıp ana odaklanmak çok önemlidir. Oluşturduğun farkındalık, zihinsel ve fiziksel sağlığını iyileştirmene yardımcı olabilecek güçlü bir araçtır. Pek çok insan, farkındalığın yalnızca meditasyon veya inzivada mümkün olduğunu düşünürken, aslında evde uygulayabileceğin birkaç yöntem ile günün yorgunluğundan arınabilirsin. Farkındalığı günlük rutininin bir parçası haline getirmek için atabileceğin adımları senin için kaleme aldık.

Kendine alan yaratmalısın

Ev, Mindfullness, meditasyon, sağlık, rahatlama, dinlenme

Farkındalık düzeyini artırmayı bir rutin haline getirmenin ilk adımı özel bir alan yaratmaktır. Bu alan oturma odanın bir köşesi, boş bir oda hatta yatak odandaki bir yastık dahi olabilir. Önemli olan, dikkatini dağıtmadan farkındalık pratiği yapabileceğin sessiz ve rahat bir alan olmasıdır. Alanı sakinleştirici renkler, kokular, bitkiler ve rahatlamana yardımcı olacak diğer öğelerle dekore etmeyi unutmamalısın.

Nefes egzersizleri yapmalısın 

Ev, Mindfullness, meditasyon, sağlık, rahatlama, nefes

En basit ve en etkili mindfulness uygulamalarından biri nefes egzersizleridir. Kendine ayırdığın alanda rahatça oturmalı, gözlerini kapatmalı ve nefesine odaklanmalısın. Yavaş, derin nefesler almaya çalışmayı, nefes alırken dörde, nefes verirken dörde kadar saymayı ihmal etmemelisin. Karın nefesi veya alternatif burun deliği nefesi gibi farklı nefes tekniklerini de deneyebilirsin. Nefesine odaklanarak zihnini sakinleştirebilir ve kendini ana odaklayabilirsin.

Yürüyüş yapmalısın

Ev, Mindfullness, meditasyon, sağlık, rahatlama, yürüyüş, çift

Uzun süre hareketsiz oturmakta zorlanıyorsan yürüyüş harika bir alternatiftir sessiz bir alan bulmalı ve düşük tempoda yürümelisin. Yürürken ayaklarının yere değme hissine ve vücudunun hareketine odaklanmalısın. Yürürken adımlarını saymayı veya nefesine odaklanmayı da deneyebilirsin. Dikkatli yürüyüş, aynı zamanda farkındalık pratiği yaparken biraz egzersiz yapmanın harika bir yoludur.

Dijital detoksu denemelisin

Ev, Mindfullness, meditasyon, sağlık, rahatlama, erkek

Günümüzde dikkatini dağıtan birçok teknolojik aygıt ve bu aygıtlara bağlı olarak stres seviyeni yükselten birçok enformasyon bulunuyor. Dijital detoks yapmak, teknolojiye ara vermen farkındalığını artırmanın mükemmel bir yolu. Her gün belirli bir zaman diliminde telefonunu, bilgisayarını ve diğer cihazlarını kapatarak kendine ve sevdiklerine daha çok vakit ayırabilirsin.

Beslenme düzenine dikkat etmelisin 

Ev, Mindfullness, meditasyon, sağlık, rahatlama, kadın, yemek

Son olarak, sağlıklı beslenme alışkanlığı, günlük rutinine farkındalığı dahil etmenin etkili bir yoludur. Yemekleri aceleyle bitirmek veya atıştırmak yerine, her lokmanın tadını çıkarmak için zaman ayırmalısın. Yavaş çiğnemeli ve yemeğin tadına ve aromasının farkına varmalısın. Televizyon veya müzik gibi dikkat dağıtıcı unsurlar olmadan sadece yemek yemeye odaklanmayı da deneyebilirsin.

Sonuç olarak, farkındalığı günlük rutininin bir parçası haline getirmek, zihinsel ve fiziksel sağlığın için çok önemlidir. Özel bir alan yaratarak, nefes egzersizleri uygulayarak, yürüyüş yaparak, dijital detoks yaparak ve beslenme düzenine dikkat ederek, farkındalığı bütün hayatına kolayca dahil edebilirsin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.