Evde Meditasyon Yapman İçin Dikkat Etmen Gerekenler

Buradasınız

Hareket Et 27 Mayıs 2021

ev, meditasyon, kadın

Birçok kültürde zihin aktivitesi olarak yer bulan meditasyon, tarihin ilk yıllarından beri insan hayatında yer alıyor. Amacı bilinci açmak, farkındalığı artırmak ve insan yaşamına daha çok pozitiflik katmak olarak açıklanıyor. Aynı zamanda meditasyon hakkında birçok bilimsel araştırma da yapılıyor. Pandeminin yayılmasıyla birlikte popülerliğini artıran meditasyonu yapmak için bir stüdyoya gitmene de gerek yok. Evinde gerekli ortamı oluşturup meditasyonunu rahatlıkla yapabilirsin. Evde meditasyon yaparken nelere dikkat etmelisin senin için listeledik.

Her şeyin başı duruşun

ev, meditasyon, kadın

Duruş şekli için meditasyonun bel kemiği denebilir. Meditasyon boyunca dikkatin tamamen kendi bedeninde olmalıdır. Genel olarak bağdaş kurarak meditasyon yapılır gibi bir anlayış olsa da yatakta, koltukta hatta bir sandalyede bile rahatlıkla pratiğini yapabilirsin. Tek önemli nokta, başının ve omurganın dik duruyor olmasıdır. Dik durman bedenini dengede tutman demektir ve aynı zamanda zihnin de bu sayede dengede olur.

Yapacağın ortam

iş yeri, meditasyon, kadın, ofis

Meditasyonun en önemli bileşeni rahat olmaktır. Rahat olduğun bir alanda, rahat olduğun kıyafetlerle meditasyon yapmak etkiyi artıracaktır. Kokusu hoşuna giden tütsüleri meditasyonuna dahil etmen enerji alanını olumlu yönde etkileyerek zihninin nefes almasına yardımcı olur.

Odaklanmaya çok dikkat etmelisin

ev, meditasyon, erkek

Yaptığın meditasyonun başarılı olması için ortamını hazırladın, kıyafetlerinle oturduğun yerle çok rahatsın. Diğer bir dikkat etmen gereken adım odaklanman. Konsantrasyonunu tamamen bulunduğun ana alabilmeli ve zihnini odaklayabilmelisin. Tüm dikkatini nefesine vermeye özen göstermelisin. Zihninin zaman algısı senin gözlerin açıkken algıladığın zamanla aynı değildir. Sen odaklanmaya çalıştıkça zihnin başka zamanlara ve olaylara dağılmaya meyledebilir. Bu noktada dikkat etmen gereken şey kaçan zihnini fark edip tekrar yaşadığın ana getirmektir.

Doğal olmaya özellikle dikkat et

ev, meditasyon, erkek, bilgisayar

Meditasyon kendinizle baş başa kaldığınız ve kendinizi tüm doğrularınızla, hatalarınızla gördüğünüz çok özel bir andır. Bu anda güçlü görünmek, iyiymişsin gibi yapmak zorunda değilsin. Yapay olman meditasyonu amacına ulaştıramayacağından sana da hiçbir olumlu etkisi olmayacaktır. Bu sebeple doğal olmaya özellikle dikkat etmelisin.

Bir yılı aşkın süredir kendinin ve sevdiklerinin sağlığını korumak için sosyal izolasyonu sağlayarak evde kalıyorsun. Evde vakit geçirdiğin bu günlerde meditasyon yapmak hem keyifli vakit geçirmene hem sakinleşerek zihnini aktifleştirmene yardımcı olur. Beden ve ruh sağlığını korumak için gösterdiğin bu özen beklenmedik kazalarla sekteye uğrayabilir. Bu gibi sürpriz durumlardan korunmak için QNB Sigorta’nın sunduğu “Sağlıklı Yaşam Plus Ferdi Kaza Sigortası”na göz atabilir, aynı zamanda check-up, diş ve göz bakımı paketi hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilirsin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.