Enerjini Artıracak Nefes Egzersizleri

Buradasınız

Hareket Et 27 Aralık 2022

meditasyon, sağlık, beden, nefes, egzersiz

Fiziksel ve mental anlamda insan sağlığı üzerinde birçok olumlu etkisi bulunan nefes egzersizleri, çok kısa sürelerde ve doğru uygulamalarla birlikte vücudun enerji seviyesini de inanılmaz derecede artırmayı başarıyor. Herkesin kolaylıkla uygulayabileceği farklı nefes egzersizlerini senin için kaleme aldık. 

Timsah Nefes Tekniği

meditasyon, sağlık, beden, nefes, egzersiz

Enerjini artıracak nefes egzersizlerinden ilki adını duruş pozisyonundan alan Timsah Nefes Tekniği. Bu teknikte bireyin diyafram kaslarını daha fazla kullanması ve nefes alıp verme sırasında omuzları gevşetmeyi öğrenmesi amaçlanıyor. Bu doğrultuda solunum kapasitesinin artırılması ve kas gerginliğinin hafifletilmesi hedefleniyor. Timsah Nefes Tekniği’ni uygulamak için öncelikle kaburgaların yere değecek şekilde karnının üzerine yatmalısın ve ellerini üst üste koyarak alnını ellerinin üzerine koymalısın. Daha sonra omuzlarını yere doğru bırakmalı ve rahatlamaya çalışmalısın. Vücudunu yukarı kaldırmadan göğsünün üst kısmında nefes almalı ve üç saniye kadar nefesini tutmalısın. Akabinde nefesini burnundan vermeye özen göstermelisin. Bu egzersizi birkaç dakika boyunca uygulayarak vücudunun enerji seviyesini artırabilirsin. 

Aslan Nefes Tekniği 

meditasyon, sağlık, beden, nefes, egzersiz

Temel ve güçlü bir nefes alma tekniği olan Aslan Nefes Tekniği, vücudun enerji seviyesini artıran bir diğer teknik olarak ön plana çıkıyor. Aslan Nefes Tekniği’ni uygulamak için öncelikle dizlerinin üzerine oturmalısın. Birkaç defa normal bir şekilde nefes alarak rutin ritmini yakalamaya çalışmalısın. Ardından avuç içlerini dizlerinin üzerine koyarak parmaklarını geniş bir şekilde açmalısın. Egzersiz süresi boyunca bu pozisyonu korumaya dikkat etmelisin. Burundan nefes alarak sesli bir şekilde nefes vermelisin. Bu egzersizi birkaç dakika boyunca tekrarlamaya özen göstermelisin. 

Kapalabhati Nefes

meditasyon, sağlık, beden, nefes, egzersiz

Sanskritçede “kafatası parlatan nefes” anlamına gelen kapalabhati, oldukça yoğun ve ileri düzey bir nefes tekniği olarak karşımıza çıkıyor. Uzmanlar kadınların regl döneminin ilk gününde bu egzersizi uygulamalarını tavsiye etmiyor. Kapalabhati Nefesi’ni uygulamak için öncelikle kalçan topuklarının üzerinde, dizlerin birleşik bir pozisyonda veya bağdaş kurarak oturmalısın. Daha sonra karnını kasarak kuvvetli bir şekilde nefes vermelisin. Nefes almak yerine karnını tekrar serbest bırakarak havanın tekrar dolmasına izin vermelisin. Egzersizi tam olarak kavradıktan sonra 30 kez bu egzersizi tekrar etmelisin. 

Bharastrika Nefesi 

meditasyon, sağlık, beden, nefes, egzersiz

Bharastrika Nefesi, Kaphalabhati’ye oranla daha fazla ısıtma ve yükseltme etkisine sahip güçlü bir teknik olarak nitelendiriliyor. Genellikle Bharastrika Nefesi’nin ağır bir fiziksel aktiviteden önce veya sonra uygulanması önerilir. Enerjini artıracak Bharastrika Nefesi için bağdaş kurarak oturmalısın ve omuzlarını gevşeterek V şeklinde havaya kaldırmalısın. Birkaç kez derin nefes alıp verdikten sonra hızlı ve daha kuvvetli nefes almaya başlamalısın. Bu ritmi yakaladıktan sonra bu hareketi 4 set halinde en az 10 tekrarla tamamlamalısın. Bu sayede vücudunun enerji miktarı oldukça artacaktır. 

Sen de temel nefes egzersizleri yaparak hayatını daha sağlıklı yaşayabilir ve vücudunun ihtiyaç duyduğu zindelik, enerjiyi ileri düzey nefes teknikleri ile sağlayabilirsin. Ancak hem bu egzersizleri yaparken hem de hayatın normal akışı içerisinde sağlığınla ilgili farklı ihtiyaçların olabilir. Bu noktada QNB Sigorta’nın sunduğu Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile tüm fiziksel ve mental aktivitelerinde olası problemlerin önüne geçebilir ve sağlığını güvence altına alabilirsin. 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
19 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.