Doğru Meditasyon Müzikleri Hangileri?

Buradasınız

Hareket Et 23 Haziran 2020

Kişinin kendi iç dünyasına dönerek iç huzuru yakalaması, negatif duygularından uzaklaşarak kendi kendiyle barışması ve zihnini boşaltması olan meditasyon, özellikle büyük şehir hayatının baskısı ve stresinden kaçmak için alternatif bir yol. Bu yolda size eşlik edebilecek en güzel şeylerden biri de müzik. İnsan vücudu üzerinde olumlu etkileri farklı araştırmalarla kanıtlanmış olan müzik, meditasyon seanslarına da pozitif etki ediyor. Peki meditasyon için doğru müzik nasıl olmalı?

Doğadan gelen sesleri dinleyin

Meditasyonun temel kurallarından biri doğayla kendinizi eşleştirmek ve onun akışına kendinizi uydurmaktır. Bunun için meditasyon seansları sırasında doğa sesleri içeren müzikler dinlemelisiniz. Yağmurun, suyun, rüzgarın ve hayvanların sesleri sizi bulunduğunuz ortamdan alarak doğanın içine doğru götürecek ve onunla özdeşleşerek rahatlamanızı sağlayacaktır.

Etnik melodiler ve çalgıların seslerini duyun

Dünyanın farklı bölgelerinde, üzerinde herhangi bir efekt ya da değiştirme olmayan, değişik etnik gruplar tarafından kullanılan melodiler, iç dünyanıza yapacağınız yolculukta size yol gösterecek. Yine bu sesler ve melodiler için kullanılan çalgılarla yapılan müzikler de meditasyon için çok uygundur. Uzak Doğu ezgileri, Şamanlar, Tibet ya da Hindu müzikleri bu iş için tercih edilen en sık melodiler arasında.

Beyin dalgalarına doğrudan etki edecek

Seslerin ve onların ürettiği frekansların beyin dalgaları üzerinde yarattığı etki, bugüne kadar yapılan sayısız araştırma ile ortaya konmuş durumda. Doğru müzik seçimleri ile içerisinde bulunduğunuz duygu durumunu değiştirmeniz ve pozitif anlamda yönlendirmeniz mümkün. Özellikle de meditasyon yaparken seçeceğiniz rahatlatıcı, yavaş, kan akışınıza ve o anki temponuza uygun müzikler, beyin dalgalarınızın da doğru yönlenmesini sağlayacak ve iç huzur yolunda size yardımcı olacaktır.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.