Diyafram Tekniğiyle 8 Adımda Doğru Nefes Alma Tüyoları

Buradasınız

Hareket Et 03 Eylül 2019

Hepimiz her saniye nefes alıyoruz fakat önemli olan nasıl nefes aldığımız. Nefes almayı basit tekniklerle daha doğru hale getirdiğinizde sinir sisteminiz güçlenir, kanınızın kalitesi yükselir, toksin seviyesi azalır ve cildiniz daha canlı bir görünüme kavuşur. Hatta doğru ve yeteri kadar oksijen alarak kilo kontrolü dahi yapabilirsiniz. 

 

Kısacası, farklı birçok teknikle doğru şekilde nefes almak mümkün. Biz de bu yazımızda, büyüme hormonunu daha çok salgılamanızı sağlayarak yaşlanmayı geciktiren diyafram tekniğiyle nefes alma tekniğini sizlerle paylaşacağız.

 

Diyafram nedir? 

Karın boşluğuyla göğüs boşluğunun arasında yer alan ve bu iki boşluğu birbirinden ayıran ince fakat geniş kasa “diyafram” diyoruz. Diyafram hareketi erkeklerde ve kadınlarda farklılık gösterir. Nefes alırken oluşan hareket, kadınlarda yatay şekilde gerçekleşirken erkeklerde ise dikey yönlüdür. Şimdi diyafram nefesini nasıl doğru uygulayacağımıza birlikte bakalım.

 

1. Ağzınız kapalı olmalı

İlk adımda ağzınızı kapalı tutmalısınız. Diliniz, öndeki iki dişinizin arka tarafına dokunurken üst damağınızla da temas etmeli. Böylece diyafram nefesi için uygun pozisyonu ayarlamış olacaksınız. 

 

2. İhtiyacınız kadar nefes alın 

Diyafram tekniğinde çok derin nefes almanıza gerek yok, yalnızca ihtiyacınız kadar nefes almanız yeterli. İlk başlarda egzersize az miktarda oksijen alarak başlamanız daha uygun olacaktır. Çünkü bünyeniz diyafram nefesine yavaş yavaş alışacak ve daha sonra siz de oksijen ihtiyacınızı kendiniz belirleyeceksiniz. Buna bağlı olarak da daha derin bir nefes almaya başlayacaksınız.

 

3. Karın hareketlerine dikkat edin

Karnınız, nefes alırken dışarı doğru, verirken ise içeri doğru hareket etmeli. Diyaframın doğru çalışmasının belirtisi, karnınızın doğal hareketini yapabilmesiyle ilgilidir. Eğer bu hareketleri gözlemleyebiliyorsanız, diyafram nefesini doğru bir şekilde uygulayabiliyorsunuz demektir. 

 

4. Gözlerinizi kapatın 

Gözlerinizi kapatarak karnınızın ileri-geri hareketlerine odaklanın. İhtiyacınız kadar nefes alıp vermeye devam ettiğiniz sürece - elbette ne kadar derin nefes aldığınızla da ilgili olarak - karnınızla beraber göğsünüz de şişecek. Düzenli yapmanız halinde, kısa süre içinde ilk ve son egzersiz arasındaki belirgin farkı bizzat gözlemleyebileceksiniz. 

 

5. Ciğerlerinizdeki tüm havayı boşaltın

Nefes verirken ciğerlerinizdeki bütün havayı dışarı verdiğinizden emin olun. Nefes alırken aldığınız tüm oksijeni nefes verme işlemiyle beraber içinizden atmalısınız. Tüm havanın dışarı atıldığından emin olduktan sonra tekrar nefes alabilir ve egzersize devam edebilirsiniz. 

 

6. Tüm oksijeni verdikten sonra yeniden nefes alın

Oksijeni tamamıyla dışarı verme işleminin tüm nefes tekniklerinde geçerli olduğunu hatırlatalım. Nefes egzersizlerinin faydasını, aldığınız bütün nefesi dışarı verdikten sonra yeniden nefes aldığınızda görebilirsiniz. Bu nedenle aldığınız nefesi tümüyle dışarı verdikten sonra nefes almaya başlamanız çok daha yararlı olacaktır.

 

7. Sandalyede veya yatarak yapabilirsiniz

Her iki uygulama biçiminde de dizlerinizi bükmeli ve rahat bir pozisyonda olmalısınız. Omuzlarınızı ve başınızı serbest bırakın. Göğüs hareketinizi hissetmeye ve görmeye odaklanın. 

 

8. Günde iki kere uygulayabilirsiniz

Egzersizi sabah ve akşam, aç karnına 10-15 dakika boyunca uygulayabilirsiniz. Vücudunuz egzersize alıştıkça nefes alıp verme sürelerinizi uzatabilirsiniz. Diyafram tekniğini düzenli olarak uyguladıkça tüm sinir sisteminiz dengelenmiş olacak ve bağışıklık sisteminiz düzene girecek. Aynı zamanda artık çok daha iyi konsantre olduğunuzu fark edeceksiniz.

 

 

Kaynaklar:

https://www.haberturk.com/yasam/haber/1052043-kendine-bir-iyilik-yap-ve-dogru-nefes-almayi-ogren

https://indigodergisi.com/2017/10/diyafram-testi-nefes-teknikleri/

http://www.pudra.com/saglikli-yasam/spor-egzersiz/basit-diyafram-nefesi-nasil-alinir-26849.htm

https://getappvice.com/tr/dogru-nefes-nasil-alinir/

https://www.healthline.com/health/diaphragmatic-breathing#benefits

https://www.verywellhealth.com/how-to-breathe-with-your-belly-89853

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.