Ana içeriğe atla

Meditasyon

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Çocukların Akademik Başarısını Meditasyon ile Artırmanın Yolları
Çocukların Akademik Başarısını Meditasyon ile Artırmanın Yolları

iyihisset.com

30 Kas 2021

meditasyon, çocuk, başarı, akademik, hayat, mutluluk

Meditasyon, tüm bedenimizdeki denge ve zihinsel sağlığımız için gereklidir. Herkesin zihnini boşaltmaya, düşüncelerden uzaklaşmaya ihtiyacı vardır. Olayları objektif bir gözle yorumlamak için dışarıdan bir gözle bakmamız şart ancak hayatın koşuşturması içinde her zaman mümkün olamayabiliyor. 7’den 70’e herkesin sıklıkla uyguladığı meditasyon yöntemi, okula giden çocukların başarısını arttırmada da etkili olmaktadır. Gelin birlikte meditasyon ile akademik başarıyı arttırmanın yollarını inceleyelim.

Meditasyon nedir? 

meditasyon, çocuk, başarı, akademik, hayat, mutluluk, anne, baba

Meditasyon Latince meditatio kelimesinden türemiştir. Kelime anlamı derin düşünme anlamına gelir. Meditasyon genel olarak bilinç ve farkındalıkla beraber iç huzura odaklanmak şeklinde cevap verilebilir. İnsanın kendisine doğru dönerek içe doğru bir yolculuk yapması ve huzurunu, dengesini ve mutluluğunu bozan tüm negatif enerjileri bedeninden atması şeklinde ifade edilebilir.

Meditasyonun faydaları nelerdir?

meditasyon, çocuk, başarı, akademik, hayat, mutluluk

Düzenli olarak yapılan meditasyonun insanı rahatlatmada önemli etkisi olduğu bilinmektedir. Nefes düzene girer ve kalp atışları yavaşlayarak vücutta bulunan kaslar gevşemeye başlar. Meditasyon yapan kişilerin beyininde duyusal ve bilişsel alanlar daha çok gelişmiştir. Bu da beynin daha efektif çalışmasının yolunu açarak odaklanma, sonuca ulaşma, daha iyi kavrama gibi akademik başarıda gerekli olan unsurların oluşmasına yardımcı olur.

Meditasyonla akademik başarı arasındaki bağ

meditasyon, çocuk, başarı, akademik, hayat, mutluluk, çalışma, ders

Meditasyon ile çalışma ya da okul hayatındaki performansı arttırmak sadece yetişkinlerin değil okula giden öğrencilerin de faydalandığı bir yöntemdir. Akademik başarıyı arttırmakta önemli bir rol oynayan meditasyon yöntemi, çocukların konsantrasyon sorunlarını da ortadan kaldırmada etkilidir. Onların yaptıkları işe daha iyi odaklanmalarını ve bu yolla öğrenmeye olan ilgilerinin artmasına neden olur. Bunun yanında meditasyonun sınav zamanlarında çok ihtiyaç duyulan sakinlik ve stres yönetimine de büyük katkısı olduğunu bilinmektedir.

Mutlu hissettiriyor

meditasyon, çocuk, başarı, akademik, hayat, mutluluk

Okul çağındaki çocukların meditasyona başlaması, onların tüm akademik kariyerlerini doğrudan etkileyen olumlu sonuçlar yaratacaktır. Gün içerisinde 2-3 dakikalık oturma, sessiz kalma ve kendi ile kalma egzersizleri yapmak çocukları kaygılarından uzaklaştırarak, mutlu hissetmelerini sağlar. Meditasyonla elde edecekleri huzur, okul hayatları boyunca dersleri daha iyi kavramlarını, zor ve kriz anları ile daha iyi mücadele etmelerini ve sınavlara daha iyi konsantre olmalarını sağlayacaktır.

İstikrarı sağlar

meditasyon, çocuk, başarı, akademik, hayat, mutluluk

Meditasyonu düzenli olarak yapan çocuklarda görülen olumlu değişmelerden biri de sosyal becerilerdir. Düzenli olarak meditasyon yapan çocuklarda fiziksel ve ruhsal denge daha iyi sağlanır ve bu da genel sağlık ve huzur durumunu oldukça iyi bir duruma getirir. Bu doğrultuda çocuklarda istikrar kavramı da pekişmiş olur. Dikkat düzeyinin artmasıyla iletişim yeteneği zihinsel ve fiziksel performansı da arttırır. Meditasyonun duygusal zeka üzerindeki etkisi çok sayıda farklı çalışma ile kanıtlanmıştır.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.