Bilinçli Farkındalık Meditasyonu Ne İşe Yarar?

Buradasınız

Hareket Et 21 Haziran 2021

kadın, meditasyon, güneş, bilinçli farkındalık

Büyük streslerin ve sıkıntıların altında yaşamaya çalıştığımız, pandemi yasakları, yoğun iş hayatı, bitmeyen eğitimler ve kapalı ev ortamları ile birlikte hepimiz çok zorlu günler geçiriyoruz. Bu hızlı ve zaman zaman da sıkıcı koşturmaca içerisinde kendimize vakit ayıramıyor ve hayatımızı dengeli hale getirebilecek adımları atamayabiliyoruz. Zihnimizi boşaltacak ve kendimizi rahatlatacak adımları atmakta zorlandığımız bugünlerde imdadımıza yeni bir meditasyon türü yetişiyor; Bilinçli Farkındalık. Şimdiki anın farkına varmak ve duygu, düşünce ve olayları bu bilinçle algılamak olarak ifade edilen Bilinçli Farkındalık Meditasyonu hakkında merak ettiklerin bu yazıda.

Bilinçli Farkındalık Meditasyonu nedir?

adam, meditasyon, ofis, bilinçli farkındalık

Bilinçli Farkındalık Meditasyonu, kişinin kendisinin, çevresinin ve hayatın o andaki akışının farkına vararak gerçeklere odaklanmayı, dikkatini bu yöne vermeyi, sakin olmayı ve herhangi bir önyargı olmadan bu döngüyü kabul etmesi anlamına gelir. Aslında ilk başta sadece bu anla ilgili gibi gözükse de asıl amaç anın farkına varmak ve bunu bir alışkanlık haline getirerek bunu hayata yaymak demektir. Yani algılama ve bunu sentezleyerek algılanan şey kabullenme demektir.

Nasıl yapılır?

kadın, meditasyon, iş, ofis, stres, bilinçli farkındalık

Bilinçli Farkındalık Meditasyonu, günün herhangi bir anında ve herhangi bir yerde rahatlıkla yapılabilir. Bunun için kendi sesinizi duyabileceğiniz ve dikkatini toplayabileceğiniz sessizlikte bir ortam yeterlidir. Bu bilinçli olma durumuna geçme için yapman gereken şeyler var. Bunlar dik oturmak, omuzları açık konuma getirmek, nefes alışverişini düzenli hale getirmek, çevreye odaklanmamak ve zihni boşalmak olarak özetlenebilir. Zihnindeki diğer düşünceleri atmak ve rahatlamak için bedenine odaklanmalı ve çevrendeki sesleri dinlemelisin. Bu yolla belirli bir süre sonra kafan boşalacak ve çevrenin, kendinin ve hayatın akışını fark edeceksin.

Dikkati geliştiriyor

erkek, meditasyon, bilinçli farkındalık

Bilinçli Farkındalık bir tür meditasyon türü olduğundan dikkati bir yere toplama ve odaklanmayı sağlama açısından son derece yararlı bir egzersizdir. Bu tür bir farkındalığa girenler zamanla çevrelerinde olup bitenleri daha farklı bir gözle görüp algılamaya başladıklarından dikkat yetenekleri de oldukça artar. Genelde bu süreç birkaç yıla yayılır ancak bunu bir yaşam tarzı olarak kabul eden insanlarda dikkat zamanla mutlaka gelişir.

Mental sağlığa da çok yararlı

kadın, meditasyon, ev, bilinçli farkındalık

Yapılan farklı araştırmalar, genel olarak meditasyonun, özel olarak da Bilinçli Farkındalık Meditasyonu’nun zihinsel sağlığa da çok iyi geldiğini ortaya koyuyor. Zaman içerisinde zihinsel dolaşımını daha sağlıklı yapmayı öğrenen bireyler, problem çözme yeteneklerini de geliştirerek birçok farklı ruhsal sıkıntıya yönelik de iyileşmeler gösterirler.

Stressiz bir yaşama merhaba diyebilirsin

kadın, meditasyon, ev, çalışma, bilinçli farkındalık

Günümüzün stresli ortamında hemen hepimizin ihtiyaç duyduğu şey biraz daha zaman, bolca huzur, sevgi, şefkat ve sakinlik. Bunu sağlamak hali hazırdaki yaşam şartları ile zor olabilir ancak Bilinçli Farkındalık Meditasyonu bu anlamda sana yardımcı olabilir. Zihnin boşalması ve dikkatin bir noktaya odaklanması ile zamanla daha stressiz bir yaşama başlayıp, hafızanı kuvvetlendirebilir, çevreni daha iyi anlayarak iyimserlik kazanabilir, daha çok empati kurmayı öğrenerek çevrenle daha iyi anlaşabilirsin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.