Ana içeriğe atla

Meditasyon

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Bedenini Gevşetirken Zihnini De Dinlendirmek İsteyenlere 5 Öneri
Bedenini Gevşetirken Zihnini De Dinlendirmek İsteyenlere 5 Öneri

iyihisset.com

27 Mar 2020

Günümüzde birçok insan, oldukça yoğun ve stresli bir hayat temposuna sahip. Eğer siz de onlardan biriyseniz ve hem zihin hem de beden sağlığınız için adım atmak istiyorsanız doğru yerdesiniz! Bir yandan bedeninizi gevşetirken bir yandan da zihninizi dinlendirmenin en etkili yollarını sizler için yazdık. Daha huzurlu ve sakin bir yaşam için yapmanız gerekenleri merak ediyorsanız sizleri hemen aşağıya alalım...

 

1. Vücudunuzu esnetin

Gün içerisinde yaşanan stres ve gerginlik, akşam saatlerinde kendinizi çok daha yorgun ve bitkin hissetmenize neden olur. Bu nedenle gün içerisinde vereceğiniz ufak molalar, hem stres atmanızı hem de vücudunuzu rahatlatmanızı sağlar. Kısıtlı bir zaman içerisinde vücudunuzu ve ruhunuzu gevşetmenin en keyifli yollarından biri olan esneme hareketleri, gün sonunda kendinizi çok daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Kulaklıklarınızı takın, sevdiğiniz bir müziği açın ve bir süre için sorumluluklarınızdan uzaklaşın. Bir yandan basit esneme hareketleri yapmak bir yandan da rahatlatıcı müzikler dinlemek… Kim buna hayır diyebilir ki?

 

2. Sıcak bir duş alın

Yorucu bir günün ardından alacağınız sıcak bir duş, hem fiziksel hem de zihinsel olarak rahatlamanıza yardımcı olur. Yapılan bilimsel araştırmalar da bu öneriyi doğrular nitelikte! “The Emotional Toolkit” kitabının yazarı Ph.D Darlene Mininni’nin konuyla ilgili yapılan araştırmalardan derlediği sonuçlara göre bireyler, duş aldıklarında geçmişte aldıkları yanlış kararlardan da arındıklarını düşünüyor. Yani duş almak, bir nevi meditasyon görevi görüyor.

 

3. Bitki çayı için

 

Bitki çaylarının rahatlatıcı etkileri olduğunu daha önce duymuş olabilirsiniz. Gün sonunda yorgunluğunuzu atmak, hem zihninizi hem de vücudunuzu arındırmak istiyorsanız bitki çayı içmek, harika bir seçim olacaktır. Sağlığınız için çok faydalı olan bu çaylar, gevşemenize ve sakinleşmenize yardımcı olur. Özellikle gün içerisinde sık sık kahve ve çay tüketiyorsanız kafeinin yarattığı etkileri bitki çayıyla nötrlemeniz mümkün. Uzmanlar, sağlıklı ve stressiz bir yaşam için her gün bir bardak bitki çayı içilmesini öneriyor.

 

4.  Yatıştırıcı müzikler dinleyin

Düşük ritimli, kısık sesli ve yatıştırıcı müzikler dinlemek ve bu müzikleri geçmişteki pozitif deneyimlerinizle bağdaştırmak, kendinizi çok daha rahatlamış ve dinlenmiş hissetmenizi sağlar. Gün içerisinde ayıracağınız birkaç dakika, gün sonunda kendinizi çok daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Üstelik bu aktiviteyi yapmak için boş bir an yakalamak zorunda değilsiniz, hazırlayabileceğiniz çalma listeleri sayesinde yolda, yemek ya da kahve molasında bu müzikleri dinlemeniz ve kendinizi rahatlatmanız mümkün.

 

5. Nefes egzersizlerine bir şans verin

Nefes egzersizleri, parasempatik sinir sisteminizi düzenleyerek gevşemenize yardımcı olur. Daha düzenli ve yavaş nefesler aldığınızda kaslarınız sıkışmayı bırakır ve rahatlar. Bu sayede kalbiniz, vücudunuza pompaladığı adrenalini azaltır, dolayısıyla vücudunuz sakinleşir ve gevşer. Tabii aynı zamanda zihniniz de durgunlaşır. Bu egzersizleri stresli anlarda yapabileceğiniz gibi günlük rutinlerinize dahil edebilir, günün belli zamanlarında birkaç dakika ayırarak nefes egzersizi yapabilirsiniz. Eğer anksiyete gibi psikolojik rahatsızlıklarla mücadele ediyorsanız nefes egzersizlerine bir şans vermeniz gerektiğini söyleyelim!

 

Kaynak:

https://www.uplifers.com/gun-icinde-zihninizi-rahatlatmanin-10-saglikli-yolu/

https://sagligabiradim.com/derin-nefes-almanin-7-inanilmaz-faydasi/

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.