Anksiyete Bozukluğuyla Mücadelede En Büyük Yardımcı: Meditasyon

Buradasınız

Hareket Et 09 Ağustos 2019

Meditasyon, yüzlerce yıllardan beri yapılan bir rahatlama etkinliği. Kişinin mental dinginliğe erişmesini ve sakinleşmesini sağlayan meditasyonda amaç, ruhu ve zihni dinlendirmek. Yıllar boyunca yapılan araştırmalar, meditasyonun özellikle mental hastalıklar üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu ortaya koyuyor. Özellikle kaygı bozukluğu olarak bilinen anksiyetenin tedavisi için kullanılan yöntemlerden biri olan meditasyon nedir, nasıl yapılır ve faydaları nelerdir gelin birlikte bakalım.

 

Meditasyon nedir?

Meditasyon; zihni pozitif düşüncelere yönlendirmek, ruhsal farkındalık yaratmak ve kişinin daha sakin hissetmesi için yapılan bir ruhsal arınma aktivitesidir. Doğu kültürlerinde meditasyon, özgürleşmek için yapılır ve kişinin özü olan “ruh” farkındalığının sağlanması amaçlanır. Meditasyonda kişi, beden bilincinden ayrılarak ruh bilincine geçmeye ve ruhun özü olan saflık, sevgi ve bilgelik gibi erdemlerini yeniden kazanmayı amaçlar.

 

Nasıl yapılır?

Pek çok farklı meditasyon tekniği vardır ancak hepsinin amacı, zihni boşaltmak ve kötü düşüncelerden arınarak daha iyi hissetmeyi sağlamaktır. Meditasyon için öncelikle meditasyon yapabileceğiniz rahat ve sessiz bir ortamda olmanız gerekiyor. Dilerseniz sakin bir müzik eşliğinde de yapabilirsiniz. Meditasyon yaparken konsantre olunarak zihin olumlu düşüncelere yönlendirilir. Meditasyona yeni başlayan kişiler yönlendirmeli meditasyon yapmayı tercih edebilir.

 

Faydaları nelerdir?

Meditasyonun zihin ve beden üzerinde kanıtlanmış pek çok olumlu etkisi bulunur. Meditasyonun faydalarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Stresi giderir.
 • Kaygı ve endişeyi azaltır.
 • Uyku kalitesini artırır.
 • Yaratıcılığı ve sezgileri kuvvetlendirir.
 • Daha kolay odaklanmayı sağlar, konsantrasyonu artırır.
 • Yüksek tansiyon üzerinde azaltıcı etkiye sahiptir.
 • Kan basıncını düşürür.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Yorgunluğu giderir.
 • Kalp çarpıntısını hafifletir.
 • Yaşlanma karşıtı (anti-aging) hormonları salgılanır. (DHEA)

 

Anksiyete nedir?

Kaygı bozukluğu olarak bilinen anksiyete mental bir hastalıktır. Kaygı ve korku duygularını tetikleyen bu hastalık ilerleyen aşamalarında kişinin yaşam kalitesini etkiler. Ayrıca anksiyete pek çok zihinsel hastalığı da tetikleyebilir. Güncel olaylara ya da gelecekte yaşanabilecek olaylara karşı sürekli olarak endişe duyma durumudur. Anksiyete genetik nedenlerden kaynaklanabileceği gibi çevresel faktörler de anksiyeteyi tetikleyebilir. Sıklıkla diğer mental hastalıklarla birlikte ortaya çıkar. Tedavisinde ise, terapiler ve ilaçlar kullanılabilir. Bunun yanı sıra düzenli olarak meditasyon yapmanın da anksiyete belirtilerini azaltıcı etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Anksiyete belirtileri arasında aşırı endişe, huzursuzluk, yorgunluk, kaygı, aşırı sinirlilik, odaklanma problemi, uyku bozuklukları ve sosyal kaygı bozukluğu yer alıyor.

Meditasyonun anksiyeteye etkisi nasıldır?

Meditasyon zihindeki negatif düşüncelerden kurtulmak ve zihni arındırmak için yapılır. Meditasyon temel olarak nefes egzersizlerine dayanır. Anksiyete gibi kaygı bozukluğunun ve korkuların olduğu durumlarda doğru nefes almak sakinleşme konusunda son derece etkilidir. Nefes egzersizleri aynı zamanda odaklanma üzerinde de etkilidir. Odaklanma ve konsantrasyon eksikliklerini de giderdiği bilinen meditasyon, kişinin içinde bulunduğu “an”a odaklanmasını sağlar. Gelecek konusunda kaygılanan anksiyete hastaları için bu durum, “şimdi”ye odaklanmalarına ve an farkındalığı yaşayarak düşüncelerini kontrol etmelerine olanak tanır.

Kaynak:

https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/anksiyete-nedir-anksiyete-belirtileri-nelerdir/

https://www.kreatifbiri.com/meditasyon-bilissel-terapi-ve-anksiyete-ile-bas-etmek/

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 10 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.