Yüzündeki Kırışıklarla Nasıl Mücadele Etmelisin?

Buradasınız

Hareket Et 18 Ocak 2022

yüz, kadın, erkek, kırışıklık, sağlık, bakım

Hem kadınların hem de erkeklerin özellikle ileri yaşla birlikte yaşadıkları ve kendilerini rahatsız eden en büyük sıkıntılardan biri, yüzde ortaya çıkan kırışıklıklardır. Birçok uzman tarafından yaşlanmanın vücut üzerindeki en büyük etkilerinden biri olarak kabul edilen kırışıklıklar, yüzdeki kolajen maddesinin yeterince yenilenememesi nedeniyle ortaya çıkıyor. Genelde genetik olarak kabul edilen bu durum, her erkek ve kadında farklı etkiler yaratabiliyor. Yüzde meydana gelen kırışıklıklarla mücadele etmek için ipuçlarını bu yazımızda bulabilirsin.

Kırışıklık nedir?

yüz, kadın, erkek, kırışıklık, sağlık, bakım

Kırışıklık, genellikle yaşlanma ile ortaya çıkan ve tenin genel yapısının çok etkileyici olduğu normal bir durumdur. Cildin içerisindeki kolajen miktarının azalması ile birlikte esnekliğini kaybetmesine bağlı olarak ortaya çıkan kırışıklıklar, genetik faktörlerinde dışında stres, farklı hastalıklar, kullanılan ilaçlar, çevre kirliliği, yoğun alkol ve sigara tüketimi ile daha belirgin ve çok şekilde ortaya çıkmaktadır. Cilt ve özellikle de yüzde görülen kırışıklıklar, açık tenli kişilerde daha sık olarak ortaya çıkar.

Kırışıklıklara karşı önce yaşam tarzını düzenlemelisin

yüz, kadın, erkek, kırışıklık, sağlık, bakım

Genetik faktörlerin yoğun şekilde rol oynadığı yüz kırışıklarına neden olan durumlar arasında yaşam tarzındaki olumsuzluklar da baş rolü oynar. Beslenmenin düzensiz olması, uyku düzeninin sağlanamaması, aşırı derecede alkol ve sigara tüketimi yapılması, stresin üst seviyede olması, özellikle büyükşehirlerde yaşayan insanların çevre kirliliğine yoğun şekilde maruz kalması, az su tüketimi gibi durumlar kırışıklıkların daha da fazla çoğalmasına neden olur. Bunun için kırışıklarla mücadelede ilk adımının yaşam tarzında yapacağın değişiklikler olması gerekir.

Yüzünü güneşin olumsuz etkilerinden korumalısın

yüz, kadın, erkek, kırışıklık, sağlık, bakım

Kadın ve erkeklerde yüz kırışıklarını yaratan ve çoğaltan etkenlerden bir diğeri de güneş ışığıdır. Yoğun ve yüksek derecede güneş ışığına maruz kalınması durumunda yüzdeki kırışıklıklar hem artacak hem de derinleşecektir. Bunun için güneş ışığının çok olduğu öğle saatlerinde dışarıda olunmamalı ya da şapka, uygun içerikte kremler gibi koruyucu unsurlara başvurulmalıdır.

Cildini nemli tutmaya özen göstermelisin

yüz, kadın, erkek, kırışıklık, sağlık, bakım

Yüzünün nem dengesini de belirli bir seviyede tutmak kırışıklarla olan mücadelende sana yardımcı olacaktır. Kuru ciltlerin, nemli olanlarına kıyasla daha hızlı buruşup büzüştüğü bilinmektedir. Cildi düzenli olarak nemlendirmek, kırışıklık ve çizgilerin oluşmasını engellemek için suyun doğal olarak hapsedilmesini sağlar. Bunun için vücuduna ve cilt tipine uygun nemlendiricileri tercih etmelisin.

Vitaminleri ihmal etme

yüz, kadın, erkek, kırışıklık, sağlık, bakım

Yüzündeki kırışıkların azalmasını istiyorsan ve bunlarla mücadelende daha kuvvetli olmak istiyorsan besinlerin gücünden de yararlanmalısın. Farklı vitamin gruplarını içeren meyve ve sebzeleri düzenli şekilde tüketerek kırışıkların azalmasını sağlayabilirsin. Günlük beslenme düzenine farklı türdeki besinleri ekleyerek daha sağlıklı ve kırışıksız bir yüze kavuşabilirsin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 12 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.